Inwestowanie w złoto

0
Inwestowanie w złoto

O inwestowaniu w złoto słów więcej niż kilka…

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak i czy warto inwestować w złoto? Jakie wady i zalety niosą ze sobą tego typu inwestycje? Czy inwestowanie w złoto jest dla każdego? Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na powyższe pytania.

Jak inwestować w złoto?

Najpopularniejsze formy, w jakich możemy zakupić złoto to złote sztabki i monety lokacyjne. Cena tych obydwu form jest równa rynkowej cenie złota, która zostaje dodatkowo powiększona o marżę dilera. Inwestowanie w złoto musi być bezpieczne, bezwzględnie należy pamiętać o tym, aby kupować złoto tylko z pewnych źródeł. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do pochodzenia złota, jakie chcemy nabyć, najlepiej jest zrezygnować z jego zakupu. W Polsce złoto możemy nabyć w następujących punktach: Mennica Polska, e-numizmatyka, Mennica Wrocławska, Mennica Skarbowa, Narodowy Bank Polski (w formie monet). Jeżeli zdecydujemy się jednak na zakup złota u dilera, warto kupować je u takiego, który jest już sprawdzony i ma pozytywną opinię. Złoto inwestycyjne możemy nabyć drogą elektroniczną, większość dilerów prowadzi sprzedaż internetową, a złoto możemy odebrać osobiście lub też zostanie nam ono dostarczone przez kuriera.

Pozytywne aspekty inwestowania w złoto

Najważniejszą zaletą inwestowania w złoto jest ochrona naszych oszczędności. Złoto jest „odporne” na inflację, która dotyczy niestety pieniędzy. Oczywiście i w przypadku złota jego cena może wzrosnąć lub się obniżyć, jednak ogólnie rzecz biorąc, inwestowanie w złote sztabki i monety przynosi nam zysk. Tego typu inwestycje polecane są osobom, które z różnych względów nie chcą trzymać swoich pieniędzy na rachunku lub też zakładać lokaty. Inwestowanie w złoto jest też dosyć proste. Nie wymaga ono ciągłego śledzenia różnorakich indeksów giełdowych, naszym zadaniem jest obserwowanie tylko jednego wykresu. Oczywiście, aby prawidłowo przeprowadzać taką analizę również potrzebujemy odpowiedniej wiedzy i umiejętności, jednak zdobycie ich jest dużo łatwiejsze niż zarządzanie swoim kapitałem na giełdzie papierów wartościowych.

Każdy medal (nawet złoty) ma dwie strony

Inwestowanie w złoto ma też swoje wady. Przede wszystkim tego typu inwestycji nie powinny podejmować się osoby, które chcą osiągnąć zysk w jak najkrótszym czasie, inwestowanie w złoto to rodzaj lokaty długoterminowej. Możemy mieć również problemy z wyborem formy naszej inwestycji, gdyż każda z nich osobno niesie ze sobą pewne niedogodności. Jeżeli zdecydujemy się na kontrakty na złoto, którego nie będziemy fizycznie posiadać, może się okazać, że w momencie gdy chcielibyśmy je odebrać, będzie brakowało kruszcu. Natomiast jeśli zdecydujemy się na inwestowanie w złoto fizyczne, musimy liczyć się z tym, że możemy mieć problemy z jego przechowywaniem oraz odczuwać z tego powodu dyskomfort. Możemy bać się tego, że je zgubimy lub też zostaniemy okradzeni.

Inwestowanie w złoto jak każda rzecz ma swoje dobre i złe strony, więc zanim podejmiemy decyzję, czy warto podjąć się tego typu inwestycji, musimy dokładnie przeanalizować wszystkie plusy i minusy.

tavex - inwestowanie w złoto

Cukrzyca – wszystko o chorobie i leczeniu

0
Cukrzyca - wszystko o chorobie i leczeniu

Cukrzyca to jedna z najgroźniejszych chorób, określana chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Wedle informacji Światowej Organizacji Zdrowia w 1985 r. na cukrzycę chorowało blisko 30 mln ludzi na całym świecie, w 1995 roku chorych było już 135 mln. Specjaliści przewidują, iż w 2030 r. na świecie będzie już blisko 366 mln cierpiących na cukrzycę.

Jakie są przyczyny cukrzycy?

O przyczynach cukrzycy ciężko mówić w odseparowaniu od rodzajów tejże dolegliwości. Cukrzyca typu 1 (niegdyś określana również insulinozależną) jest wywołana utratą wysepek trzustkowych. W większości wypadków, jest to efekt autoagresji systemu immunologicznego, więc jest dolegliwością autoimmunologiczną. W organizmie występują przeciwciała skierowane przeciw fragmentom trzustki, jakie są odpowiedzialne za produkcję insuliny. W wyniku, w organizmie zaczyna brakować właściwych ilości hormonu, żeby wyrównać powstający zapas glukozy we krwi (hiperglikemię). Leczenie polega na stosowaniu insuliny z zewnątrz, w formie leku. Cukrzyca typu 1 pojawia się zwykle u dzieci oraz młodzieży, i jej symptomy są dosyć znaczne. Samo schorzenie rozwija się w błyskawicznym tempie, w przeciągu paru miesięcy czy chociażby tygodni. Spośród wszelkich diabetyków, tylko co dziesiąty cierpi na cukrzycę typu 1. Nie odnaleziono jednakże, co konkretnie wywołuje autoagresywne zachowanie organizmu, chociaż teorie pokazują skłonności genetyczne i poszczególne zakażenia. Z kolei cukrzyca typu 2 (niegdyś insulinoniezależna) jest na ogół konsekwencją stylu życia, wystąpienia konkretnych elementów środowiskowych czy towarzyszy innym dolegliwościom. Nie wyklucza się jednakże zupełnie wpływu skłonności wrodzonych. Najpowszechniejszą przyczyną cukrzycy (szczególnie jako części tzw. Zespołu Metabolicznego), jest nadwaga. Tkanki organizmu zaczynają w mniejszym stopniu odpowiadać na działanie insuliny, natomiast to z kolei doprowadza do tego, iż glukoza nie jest wychwytywana przez tkanki organizmu, jedynie zostaje we krwi – stąd wzrost stężenia. Do pojawienia się cukrzycy typu 2 przyczynia się także niewielka aktywność ruchowa, czasem mogą ją spowodować poszczególne środki (np. glikokortykosteroidy) lub pozostałe zaburzenia (choroby trzustki, zaburzenia hormonalne). Inną sprawą jest przyczyna pojawienia się swoistych rodzajów cukrzycy, takich jak cukrzyca ciężarnych.

Profilaktyka oraz leczenie

Przy cukrzycy istotna jest profilaktyka. Po pierwsze – dieta. Należy unikać dań typu „fast food”, słodyczy, potraw z wysokim indeksem glikemicznym (zawierających ogromną ilość węglowodanów prostych). Zła dieta może doprowadzać do pojawienia się choroby. Jednakowo istotna jest aktywność ruchowa. Wedle Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) należy na nią przeznaczyć chociaż 150 minut tygodniowo. Ćwiczący zmniejsza w ten sposób zagrożenie wystąpienia wielu dolegliwości, nie tylko cukrzycy typu 2. W razie pojawienia się dokuczliwych symptomów, należy jak najszybciej udać się do specjalisty pierwszego kontaktu oraz poprosić o skierowanie na badanie stężenia glukozy we krwi. Dodatkowe badania mogą objąć także stężenie glukozy w moczu i poziom ciał ketonowych we krwi. Osoba z rozpoznaną cukrzycą typu 1 jest zmuszona stosować insulinę. U osób z cukrzycą typu 2 w pierwszej kolejności poleca się zmianę stylu życia, natomiast gdy to nie zapewnia efektów, stosuje się środki doustne. W zaawansowanej formie cukrzycy typu 2 można również stosować insulinę.

Przychodnie cukrzycowe

Osoby cierpiące na cukrzycę mogą udawać się do poradni cukrzycowych, do jakich powinny zgłaszać się systematycznie w zaleconych terminach w celu systematycznej kontroli medycznej oraz laboratoryjnej, żeby odpowiednio zapobiegać czy opóźniać wystąpienie oraz postęp tzw. późnych powikłań (następstw) cukrzycy. Stosowne leczenie i dopasowanie dawkowania środków przeciwcukrzycowych możliwe jest gdy wielokrotnie badamy oraz sprawdzamy stężenie glukozy we krwi i moczu.

Cukrzyca – rokowania

Rokowania cukrzycy zależą od jej typu, wieku, zachorowania, okresu trwania i systematyczności stosowania się do poleconych wytycznych, trybu życia, leczenia i odżywiania się. Placówki ambulatoryjnego leczenia osób cierpiących na cukrzycę służą prawidłowemu rozpoznaniu oraz nieustannemu kontrolowaniu leczenia. Powinny się one zarejestrować, prowadzić regularne kontrole oraz potencjalne cykliczne korekty leczenia. Przy powikłaniach cukrzycy pacjenci wymagają hospitalizacji.

Zapaść cukrzycowa – najistotniejsze informacje

Osoby, jakie zmagają się z cukrzycą, lecz nie zadbały o dobrze zbilansowany posiłek w stosunku do dawki stosowanych środków i aktywności ruchowej, w ekstremalnych wypadkach mogą doświadczyć hipoglikemii. Hipoglikemia jest częsta, lecz zazwyczaj nie jest stanem zagrożenia życia. Mogą wówczas wystąpić potliwość, drżenie ciała, przyspieszony oddech, splątanie. Stan tenże można łatwo odwrócić, przez podanie pół szklanki osłodzonego napoju (płyn działa najszybciej), cukierka, wafelka, kawałka bułki. Poprawa winna wystąpić w przeciągu 5-10 minut. Są także profesjonalne środki dla cukrzyków na takie sytuacje. W trudniejszych ale na szczęście rzadszych wypadkach, gdy dochodzi do epilepsji czy straty przytomności, należy niezwłocznie wezwać pomoc lekarską. Nic nie podajemy do ust choremu. Z tego względu cukrzycy zazwyczaj noszą profesjonalne opaski, tak, aby w razie zapaści (oraz utraty przytomności) osoby postronne mogły łatwo oraz dobrze zareagować.

Więcej na temat leczenia cukrzycy dowiesz się na Blogu apteki internetowej: https://www.zaufane-apteki.pl/blog/cukrzyca-wszystko-o-chorobie-i-leczeniu-235.html

Bombonierki z internetu

0
Bombonierki z internetu

Któż z nas nie lubi czekoladek? Szczególnie tych najsmaczniejszych, w pięknym opakowaniu, którego widok sprawia, że trudno się im oprzeć. Tak, bombonierka to świetny prezent, a doskonałym pomysłem jest zakup bombonierki przez internet.

Z orzechami i alkoholem. Z owocami w alkoholu, z owocami w masie. W czekoladzie białej i czekoladzie ciemnej, słodkiej i tej gorzkiej. Rodzajów bombonierek jest bez liku. W zakupie tych najlepszych pomoże nam sklep internetowy z bombonierkami. Wybierać można spośród wielu produktów, z których pewnie każdy znajdzie swojego amatora.

Czy kupowanie bombonierki w sklepie tradycyjnym jest lepsze niż zakup bombonierki przez internet? Pomyślmy o świątecznych kolejkach, o korkach i kłopotach ze znalezieniem miejsca parkingowego. Wreszcie pomyślmy o tym, ile czasu i w jakich warunkach nasza bombonierka leżakuje na sklepowej półce, albo zapleczu magazynowym. W porównaniu do tradycyjnego, sklep internetowy z bombonierkami wydaje się być po prosty wygodniejszym sposobem zakupu bombonierki. Zawsze będziemy wiedzieć, co dokładnie kupujemy.

Dokonując wyboru sugerować możemy się opiniami innych, albo rankingiem, w którym wygrywa najbardziej popularna bombonierka. Wreszcie o każdy produkt można zapytać obsługę sklepu internetowego z bombonierkami, która w szybko i fachowo odpowie na każde nasze pytanie. No i kwestia ewentualnego zwrotu nieotwieranego produktu też nie stanowi żadnego problemu. Przy dodatkowej opłacie prawie każdy sklep internetowy z bombonierkami oferuje możliwość estetycznego i fachowego zapakowania naszych czekoladek. Z takim prezentem zbliżający się Mikołaj, Święta Bożego Narodzenia i Wigilia będą naprawdę niezapomniane. W końcu zbliżający się czas to okres, w którym pozwalamy sobie na niecodzienne smakołyki. Pozwólmy sobie też na zakup bombonierki przez internet, aby przekonać się, jakie to proste i funkcjonalne. Potem pozostanie nam już tylko czekać na przesyłkę, a potem rozkoszować się naszą wymarzoną bombonierką ze sklepu internetowego.

Hokery – najlepsze krzesła do aneksu kuchennego

0
Hokery – najlepsze krzesła do aneksu kuchennego

Wiele polskich mieszkań i domów posiada aneksy kuchenne – to idealny wybór wtedy, gdy liczy się oszczędność przestrzeni. Jeśli chcemy wtedy wydzielić w nich także strefę jadalnianą, wystarczy dokupić hokery!

Aneksy kuchenne mają zarówno wielu zwolenników. Wskazują oni, że taka otwarta kuchnia nie zabiera tak dużo miejsca jak ta tradycyjna, więc najlepiej nadaje się do kawalerek i innych mniejszych mieszkań. Powiększa optycznie przestrzenie, ułatwia domownikom komunikację i jest także bardzo efektowna.

Dzisiaj aneksy kuchenne są już standardem i często na próżno szukać mieszkań, które posiadają zwykłe, wydzielone kuchnie.

Aranżacja aneksu kuchennego nie stanowi najczęściej żadnej trudności. Meble rozstawia się wzdłuż ścian, ale również można dodać wtedy jeszcze jeden blat roboczy oddzielający część kuchni od salonu. Blat ten może dawać dodatkową przestrzeń roboczą, ale również może on pełnić rolę miejsca do spożywania posiłków, gdy w pomieszczeniu brakuje miejsca na stół jadalniany z krzesłami.

Wtedy najlepszym wyborem będą hokery – wysokie krzesła, które idealnie wpisują się w aranżacje współczesnych aneksów kuchennych.

Hokery – krzesła na wysokim poziomie

Hokery to krzesła, które kojarzone są przede wszystkim z barami oraz z pubami, ponieważ to właśnie tam zaczęły być używane po raz pierwszy. Teraz są już spotykane znacznie powszechniej – także w naszych domach i mieszkaniach.

Tego rodzaju meble idealnie pasują do aneksów kuchennych i to tam widywane są najczęściej. Ze względu na swoją wysokość pozwalają na komfortowe siedzenie przy blacie, który znajduje się na wyższej wysokości niż blat standardowego stołu. Dodatkową wygodę zapewnia wtedy podnóżek, który pomaga także we wchodzeniu i schodzeniu z krzesła.

Hokery doskonale pasują zarówno do przestrzeni urządzonych w stylu nowoczesnym, jak również do tych bardziej tradycyjnych. To wszystko ze względu na szeroką gamę wariantów do wyboru.

Hokery – wiele stylowych wzorów do wyboru

Gdy wpiszemy do wyszukiwarki internetowej słowo „hoker”, możemy znaleźć mnóstwo ciekawych modeli tych krzeseł. Wszystkie z nich cechują się wyższym siedziskiem niż zwykłe krzesła, ale mogą mieć naprawdę różnorodne konstrukcje.

Najprostsze hokery to wysokie taborety – można kupić je jako wykonane z drewna naturalnego czy też z metalu. Dostępne są także hokery z tworzywa sztucznego, na przykład z przezroczystego poliwęglanu.

Większy komfort niosą ze sobą hokery przypominające fotele – posiadają tapicerowane oparcia i siedziska zamontowane na nóżkach lub na jednej, szerokiej nodze. To najlepszy wybór wtedy, gdy liczy się maksymalny komfort, ponieważ nie dość, że są miękkie, to jeszcze dają podparcie dla pleców.

Hokery mogą mieć taką samą, nieregulowaną wysokość siedziska, gdy mają tradycyjne cztery nóżki, ale dostępne są też modele na jednej nodze, która pozwala na ustawienie siedziska na najwygodniejszym poziomie.

Więcej ciekawych informacji o aranżacji wnętrz oraz inspiracji do tworzenia stylowych przestrzeni można znaleźć na blogu internetowym Stoly-Krzesla-Net.pl.

Koszula damska – ubranie nie tylko do pracy!

0
Koszula damska – ubranie nie tylko do pracy!Koszula damska – ubranie nie tylko do pracy!

Przywykłyśmy do tego, że kiedy pomyślimy o koszuli damskiej, to szybko przychodzi nam do głowy jej typowo elegancki fason – biała, taliowana i zapięta na ostatni guzik. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to jedyny pomysł na wprowadzenie koszul do naszej garderoby. Stwierdzenie, że dużej części kobiet koszula bardziej kojarzy się ze strojem na co dzień wcale nie będzie przesadzone.

Fakt, że w codziennych stylizacjach sięgamy po koszulę nie powinien już zaskakiwać. Nie jest to co prawda ten sam fason, który nadaje się na biznesowe spotkania, ale ta odrobina mniej elegancji wcale nie działa na jej niekorzyść. To, jak wiele ciekawych, casualowych koszul możemy dostać widać w ofercie sklepu https://zoio.pl/odziez-damska/koszule. Chociaż tematem artykułu będą właśnie eleganckie koszule damskie, to zdecydowanie warto sięgnąć po fasony mniej formalne. Szczególnie, jeśli po prostu lubimy siebie w koszuli.

Białe koszule damskie – klasyka damskiej elegancji

Chyba żadna kobieta nie zaprzeczy, że biała koszula damska kojarzy się nam głównie z podniosłymi okazjami. Towarzyszyła nam nam przez większość życia – nosiłyśmy ją na apelach w szkole, później na ważnych egzaminach, by wreszcie przejść do rozmów o pracę i ważnych spotkań biznesowych. Takie ubranie kojarzy się nam jednoznacznie – z elegancją. Każda sytuacja, która wymagała od nas najpierw galowego ubioru, a potem eleganckiego stroju, podsuwa nam pomysły na wykorzystanie w naszej stylizacji białej koszuli.

koszula asymetryczna

Aktualnie na rynku dostępnych jest zdecydowanie więcej modeli koszul damskich w tym kolorze, niż standardowa, taliowana koszula z listwą z guzikami. Wiele przykładów potwierdzających te twierdzenie można znaleźc pod adresem https://zoio.pl/. W tym sklepie internetowym dostępne są fasony z gipiurą, wiązaniem, czy falbanami. Każdy z nich może wprowadzić odrobinę urozmaicenia do naszej garderoby.

Jeżeli koszula jest naszym strojem do pracy, to musimy mieć na uwadze, że często dress code może nie pozwalać na zbyt wiele fantazji w doborze naszego ubrania. Często jest bowiem tak, że w biurze jest tolerowana tylko elegancka koszula w stonowanym kolorze, ewentualnie w prążki. Jednak wiele firm pozwala na nieco więcej swobody – zarówno w wyborze wzorów, jak i kolorów. Należy pamiętać, że przy wyborze idealnej koszuli trzeba się kierować kilkoma zasadami, żeby wyglądać naprawdę dobrze.

koszula asymetryczna

Jak dobrać elegancką koszulę damską?

Przede wszystkim powinnyśmy brać pod uwagę to, na jaką okazję potrzebujemy koszuli. Jeżeli ma to być ubranie do pracy, to bezwzględnie musi być zgodne z biurowym dress codem. Z tego względu przed zakupami warto się z nim dokładnie zapoznać. Jeżeli jednak mamy mniej ograniczeń przy wyborze koszuli, to możemy sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa w postaci koronki, czy ozdobnych falban.

Przy wyborze eleganckiej koszuli damskiej musimy zwracać uwagę na to, żeby listwa z guzikami się nie rozchylała. Z taką sytuacją możemy mieć do czynienia kiedy siadamy, lub się pochylamy. Nie wygląda to estetycznie i zdecydowanie takich ubrań powinnyśmy unikać.

koszula

W sklepie warto jest również mierzyć koszule, które pozornie nie są w naszym rozmiarze. A przede wszystkim – zawsze warto jest mierzyć! Elegancki model musi być naprawdę dobrze dopasowany, żeby prezentował się na nas korzystnie. Z tego względu zakupy bez uprzedniego zmierzenia kupowanej rzeczy mogą się okazać niewypałem, bo rozmiary bardzo często się od siebie różnią. Nawet w obrębie jednej marki.

Kuchnia po włosku w 3 inspiracjach

0
Kuchnia po włosku w 3 inspiracjach

Większość z nas na jednym wydechu jest w stanie wymienić kilka potraw kuchni włoskiej, które regularnie goszczą w jego menu niezależnie od tego, czy wychodzi do restauracji, czy też przygotowuje je samodzielnie w domu. Charakterystyczne potrawy pachnące ziołami, oliwą i warzywami od lat podbijają świat, a pizza, lasagne czy też risotto lub spaghetti w wielu odmianach mają swoich stałych fanów. Przede wszystkim to kwintesencja smaku i aromatu, bogactwo doznań oraz okazja do wspólnego biesiadowania, bo tak właśnie celebruje się jedzenie we Włoszech. Zobacz, dlaczego uwielbiamy te aromaty.

Popularna kuchnia

Nie ulega wątpliwości, że kuchnia włoska jest najpopularniejszą z europejskich propozycji. Zapewne dlatego najwięcej jest również restauracji serwujących charakterystyczne potrawy, a na półkach sklepowych znaleźć można cały szereg dedykowanych produktów.  I choć prym wiedzie pizza, to Włosi mają nam do zaproponowania zdecydowanie więcej. W Polsce bardzo chętnie sięgamy po makarony Arrighi.pl. Podawane z różnymi sosami, o ciekawych kształtach oraz przeznaczeniu są bazą wielu potraw. Wielką popularnością cieszy się na przykład charakterystyczne lasagne, które jest pyszną zapiekanką, którą tradycyjnie przygotowuje się na bazie pomidorów, mięsa mielonego, ziół, beszamelu i sera, a w praktyce może stać się inspiracją do wielu różnych aromatycznych propozycji.

Włochy to Lasance spaghetti, risotto, pizza i dużo więcej

Miłośnicy kuchni włoskiej oczywiście potrafią znaleźć najlepsze makarony czy też oryginalną pizzę. Wiele osób przyciąga również pieczona lub duszona jagnięcina oraz setki gatunków wędlin i serów. Przede wszystkim jednak włoskie potrawy to królestwo warzyw i ziół, sięganie po owoce morza a także doskonałe desery. To właśnie tiramisu czy panna cotta są jednymi z najczęściej wybieranych słodkości.

Postaw na świeżość

Oczywiście zioła i warzywa swój aromat zawdzięczają wyjątkowym warunkom klimatycznym. To właśnie zapach i smak sprawiają, że ta lubimy sięgać po włoskie inspiracje. Poza tym świeże produkty i niezastąpiona oliwa to gwarancja sukcesu. Czuć w tym jedzeniu wielką miłość Włochów nie tylko do gotowania, ale również do wspólnego spędzania czasu. Ta rodzinność, gwar, wielkie misy makaronów i dzbany wina to właśnie atmosfera wielu włoskich restauracji. Poza kobietami i piłką nożną to jedzenie będzie najważniejszą miłością każdego Włocha, choć przecież z zasady są to potrawy proste, bazujące na tym, co natura przyniosła. A ten klimat jest zaraźliwy niezależnie od szerokości geograficznej czy też lokalnej kuchni.

Wanna zabudowana czy wolnostojąca – jaką wannę wybrać?

0
Wanna zabudowana czy wolnostojąca – jaką wannę wybrać?

Oferta producentów urządzeń sanitarnych jest tak szeroka, że mamy wiele możliwości aranżacji modnej czy stylowej łazienki. Czeka nas wybór wanny, pralki czy płytek, ale zanim przygotujemy wstępny projekt, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Nowoczesne meble do salonu w stylu skandynawskim

0
Nowoczesne meble do salonu w stylu skandynawskim

Każdy nowy właściciel świeżo kupionego domu czy mieszkania marzy o tym, by po wykończeniu był to prawdziwy azyl, do którego aż przyjemnie wracać. Urządzenie domu idealnego wiąże się z niemałym poświęceniem. Mowa tutaj o dobraniu kolorystyki, mebli czy ogólnego stylu, by zachować spójność wszystkich wnętrz.. Oczywiście centrum domowego życia jest salon, inaczej zwany dużym pokojem. jest on miejscem spotkań całej rodziny – to tam zwykle wypoczywa się po ciężkim dniu pracy, bawi się z dziećmi, czy przyjmuje gości. Warto właśnie tam skupić swoją uwagę na sam początek przygody z urządzaniem wnętrz własnego mieszkania. Meble do salonu odgrywają tutaj niezwykle ważną rolę – zacznijmy jednak od początku.

Styl skandynawski – salon skąpany w bieli

W tytule nie bez powodu wspomniałem o stylu skandynawskim. To właśnie ten nurt w designie, wzornictwie i sztuce dominuje we wnętrzach krajów Półwyspu Skandynawskiego. Z czym wiążę się zastosowanie takiej stylistyki? Przede wszystkim dominuje kolor biały, który stanowi tło dla innych dodatków. Północne wnętrza są jasne i jednocześnie sprawiają bardzo przestrzennych- nie bez powodu. Na północy przez pół roku jest bardzo ciemno, dlatego ceni się maksymalne rozświetlenie pomieszczenia.

Meble do salonu a uwielbienie natury

Miłuje się również naturę – stąd drewniane podłogi z desek, sosnowe meble i dodatki. Zachwycają możliwości meblowe – można swobodnie łączyć retro meble z nowatorskimi rozwiązaniami ostatnich lat. Dobrym przykładem mogą być nowoczesne sofy, które obecnie mogą spełniać parę funkcji. Nie dość, że są wygodne, to jeszcze mają regulowane nagłówki, podnóżki i inne schowki. Północne wzornictwo unika eklektycznych kształtów. Często podejście do mebli jest wręcz geometryczne – ceni się proste kształty bardziej niż wszelkie ornamenty. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Równie dobrze może pasować stary fotel z lat 70. po babci, a obok niego stać nowiutka pufa ze znanego szwedzkiego sklepu meblowego. Jeśli chodzi o stoły czy ławy (może ławostoły?) nie ma jednej zasady – właściwie uniwersalną poradą będzie to, by wybrać takie meble, któe najbardziej przypominają naturalne drewno.

Meble to nie wszystko – dodatki i oświetlenie

Oprócz wygodnej kanapy czy pufy potrzebne są również dodatki, które we wzornictwie dalekiej północy Europy są kluczowym elementem. Bez nich pokój skąpany w bieli wydawałby się mdły. Dzięki wyrazistym akcesoriom, oświetleniu czy obrazom wieszanym na ścianie biel staje się tłem, a kolorowe dodatki i podłoga z drewna tworzą niesamowity efekt. Dobrym ruchem będzie kupienie paru roślin, które nadadzą jeszcze bardziej organicznego klimatu i idealnie wpiszą się w drewniane meble czy podłogę. Niesamowicie odmienić wnętrze mogą dość gęsto zamontowane lampy. Są niezwykle ważnym elementem. Dzięki nim nawet podczas ciemnych, jesiennych wieczorów pomieszczenie wydaje nam się dziennym centrum życia, w którym warto przebywać. Kolejnym trickiem będzie pozbycie się firan i zasłon – wpuśćmy trochę światła do środka!

Bukowina Tatrzańska – dlaczego warto tu przyjechać?

0
Bukowina Tatrzańska - dlaczego warto tu przyjechać?

Góry niezmiennie przyciągają do siebie rzesze ludzi każdego roku. Część z nas przyjeżdża, by odbywać długie wędrówki w pięknym terenie, część by wyszaleć się na nartach i snowboardzie, a jeszcze inni znajdują przyjemność w zwiedzaniu górskich miejscowości i spacerowaniu po takich miejscach, jak choćby Krupówki. Niezależnie od tego, do której grupy turystów się zaliczamy, warto zaplanować swój urlop w Bukowinie Tatrzańskiej. Ta podhalańska wieś przywita nas wszystkim tym, co w górach jest najpiękniejsze – widokami, rześkością powietrza, świeżym śniegiem na torach do jazdy na nartach i niepowtarzalnym klimatem. Dlaczego warto odwiedzić Bukowinę? Jak zaplanować taką podróż?

Informacje podstawowe – gdzie znaleźć nocleg?

Bukowina Tatrzańska, choć mniej popularna niż Zakopane, również oferuje ci wiele typowo górskich rozrywek. Wieś położona jest w województwie małopolskim, na wysokości około 860-1000 m n.p.m. To miejsce idealne dla osób pragnących odpocząć od zgiełku miasta, tęskniących za bliższym kontaktem z naturą, ale także dla tych, którzy kochają szaleństwa na stokach narciarskich. Tanie noclegi w Bukowinie Tatrzańskiej to przede wszystkim pensjonaty, chociaż można trafić również na prywatne kwatery. Ze względu na dość duże zainteresowanie w okresie zimowym warto zarezerwować pokój z odpowiednim wyprzedzeniem. Pod względem finansowym Bukowina Tatrzańska jest bardziej atrakcyjna, niż większe miejscowości na południu Polski, jednocześnie nie ustępując im na ilości dostępnych na miejscu atrakcji.

Na narty i na basen

Bukowina Tatrzańska zaskakuje mnogością atrakcji. Każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie. Niezależnie od tego, czy preferujesz piesze wycieczki, szaleństwo na desce, spacery czy po prostu relaks w ośrodku, wszystko masz dosłownie na wyciągnięcie ręki. Amatorzy sportów zimowych na świeżym powietrzu mogą skorzystać z wyciągu narciarskiego UFO oraz ośrodka narciarskiego Rusiński. Gdy szaleństwa na stokach ci się znudzą, zawsze możesz bardziej skupić się na sportach wodnych – w leżącej niedaleko Białce Tatrzańskiej, w Parku Wodnym Bania. W samej Bukowinie Tatrzańskiej możesz także skorzystać z Term Bukovina, w której możesz skorzystać z saun, jacuzzi oraz basenów z gorącą wodą źródlaną.

Gdzie iść w góry?

W okolicach miejscowości znajdziesz wiele miejsc, w które warto wybrać się pieszo. Do jednej z największych okolicznych atrakcji można zaliczyć Orlą Perć. Zalicza się ona do jednego z najbardziej wymagających szlaków turystycznych w całych Karpatach i dla wielu turystów stanowi swoiste wyzwanie, którego pokonanie nierzadko jest powodem do dumy i punktem wyjściowym do przygotowania się na jeszcze bardziej wymagające wycieczki. W pokonaniu trasy pomagają rozmieszczone na ścieżce łańcuchy i klamry.

Drugim atrakcyjnym kierunkiem do wycieczek jest Morskie Oko, czyli jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc, na jakie można trafić w Tatrach. Z Bukowiny można udać się do jeziora pieszo lub za pomocą bryczki konnej. W przypadku wycieczki do Morskiego Oka musisz pamiętać, aby odpowiednio ją zaplanować – jeżeli w drodze powrotnej nie zdążysz na ostatnią bryczkę, długa piesza droga do domu może skończyć się spotkaniem z niedźwiedziem, szczególnie jeżeli zastanie cię wieczór.

Ekstremalne przeżycia dla wymagających

Jeżeli planujesz urlop w zimę, warto zwrócić uwagę na szaleństwa na śniegu. W ramach Snow Dream możesz zapisać się na kulig lub emocjonującą eskapadę z wykorzystaniem skuterów śnieżnych. Sam wypad możesz zakończyć prawdziwą góralską biesiadą, którą zapamiętasz do końca życia. Z kolei gdy chcesz przyjechać do Bukowiny w cieplejszą porę roku, w okolicy możesz znaleźć ciekawe trasy rowerowe. W okolicach Gubałówki możesz także doświadczyć bardzo niezwykłej atrakcji – przejazdu zjeżdżalnią grawitacyjną.

Odrobina kultury nie zaszkodzi

Dla osób preferujących mniej szaleńcze atrakcje Bukowina Tatrzańska również ma wiele do zaoferowania. Jeżeli lubisz poznawać lokalną kulturę, warto wybrać się do Domu Ludowego, czyli Bukowiańskiego Centrum Kultury. Każdego dnia możesz tu doświadczyć różnych ciekawych wydarzeń kulturowych, które pozwolą ci lepiej poznać kulturę góralską. W najbliższej okolicy można znaleźć jeszcze kilka podobnych miejsc, jak zabytkowe domy góralskie w Poroninie, muzeum Szymanowskiego w Zakopanem czy Pracownia Ceramiki i Mozaiki Nad Rzeką. Każde z tych miejsc jest wyjątkowe i zachęca do odwiedzin ciekawą historią oraz różnorodnymi atrakcjami.

Bukowina Tatrzańska, choć niewielka, oferuje turystom wiele atrakcji. Od szaleństw na stokach narciarskich, przez jazdy na skuterach i kuligi, po piękną okolicę zapraszającą do wędrówek i placówki kulturowe – to wszystko czeka, aż odkryjesz to miejsce. Nocleg w Bukowinie jest atrakcyjny zarówno pod względem ceny, jak i usług, które w jej ramach otrzymujemy, a sama wieś jest prawdziwą kopalnią możliwości. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – niezależnie od tego, czy lubisz spokojne czy szalone wakacje, w Bukowinie spędzisz naprawdę wyjątkowe i niepowtarzalne chwile.

Jak nie popaść w zadłużenie? Przydatne porady

0
Jak nie popaść w zadłużenie? Przydatne porady

Spirala zadłużenia może mieć bardzo poważne konsekwencje dla osób, które nie podejdą do sprawy zbyt poważnie i przestaną się w pewnym momencie troszczyć o swoje finanse. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym nie wpadnie się w zadłużenie. Przede wszystkim nie należy dopuszczać do sytuacji, w których jeden kredyt będzie spłacany następnym. Jest to rozwiązanie na krótką metę, które z czasem przyniesie klientowi jeszcze większe długi, z których nie będzie się potem dało samodzielnie wyjść.

Jak nie popaść w zadłużenie?

W pierwszej kolejności osoby, które nie chcą popaść w zadłużenie powinny zaprzestać zaciągania kredytów oraz pożyczek. Związane jest to z bardzo trudną sytuacją finansową, jednak są to przejściowe kłopoty. W zdecydowanej większości przypadków można liczyć na pomoc rodziny lub przyjaciół, którzy nie zostawią bliskiej osoby w potrzebie.

Negocjacje w sprawie spłaty dotychczasowych zaległości finansowych

Bardzo ważnym etapem jest także negocjowanie w sprawie dotychczasowych zaległości finansowych. Jeśli ustali się z wierzycielami indywidualny tok spłat, wtedy będzie można realnie myśleć o tym, że po pewnym czasie będzie miało się czyste konto i sytuacja finansowa danego klienta ulegnie dużej poprawie. Prowadzenie takich negocjacji nie musi być skomplikowanym procesem, ponieważ wierzycielom również zależy na tym, aby odzyskać swoje pieniądze. Chętnie przystaną na mniejsze kwoty, jednak dzięki temu zwiększy się szansa na to, że odzyskają swoje pieniądze w całości. Klient tym samym nie popadnie w zadłużenie i będzie mógł wyjść obronną ręką z trudnej sytuacji, w której się znalazł. Nie będzie potrzeby zaciągania kolejnych pożyczek na spłatę poprzednich. Takie działania są bezowocne i kompletnie pozbawione sensu.

Znalezienie dodatkowego źródła dochodu

Jeśli ktoś ma problemy finansowe i wizja zadłużenia puka mu do drzwi powinien zastanowić się nad znalezieniem dodatkowego źródła dochodu. Pracy obecnie nie brakuje, zawsze można zdecydować się na jakieś dorywcze zajęcie, takie jak np. roznoszenie ulotek po osiedlach lub skrzynkach pocztowych. Co prawda dużych pieniędzy się na tym nie zarobi, ale będzie można wyjść z opresji finansowej i w końcu zacząć normalnie żyć, na własny rachunek, bez zaległości. Poza tym warto też poważnie pomyśleć o ograniczeniu dotychczasowych wydatków finansowych. Warto zrobić sobie budżet domowy i spisać wszystkie najpotrzebniejsze wydatki na kartce oraz rzeczy, na których można w ciągu miesiąca zaoszczędzić. Taki plan działania w praktyce na pewno zda egzamin.

Konsolidacja zobowiązań

Ekspert Kredytowy z firmy Habza Finanse – radzi, aby zastanowić się nad możliwością konsolidacji zadłużenia kredytem bankowym. Jeśli nie możemy renegocjować warunków kredytowania, a dodatkowe dochody w dalszym ciągu nie wystarczają, połączenie wszystkich zobowiązań w jedno może przynieśc ulgę naszemu budżetowi. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu do spłaty będziemy mieli tylko jedną niższą ratę dostosowaną do naszych aktualnych możliwości finansowych.

ZOBACZ TEŻ