Powstanie słowa czas wolny

0

Poniżej opis sławnych osób skąd ich zdaniem wzięło się pojęcie czas wolny:
J.Grad,U.Kaczmarek – czas wolny był przedmiotem zainteresowań wielu myślicieli, Arystoteles twierdził iż czas wolny nie jest wypoczynkiem ani końcem pracy natomiast praca stanowi ukoronowanie czasu wolnego tzn. kto nie pracuje nie dysponuje czasem wolnym, nie rozporządza sobą, nie posiada szczęścia. B.Jodłowska – aż do przełomu XIX i XX wieku czas wolny interpretowano jako przeciwstawny pojęciu pracy tzn. do czasu kiedy robotnicy rozpoczęli walkę o czas wolny. Od tego czasu mówi się o genezie czasu wolnego. J.Amos – w dziele „Wielka dydaktyka przdstawiajaca uniwersalna sztuke nauczania wszystkich wszystkiego” domagał się szkoły która posiada boiska, ogród, miejsca przystosowane do czynnego wypoczynku, rozrywki, pracy umysłowej dzieci i młodzieży. J.Locke – opowiadał się za koniecznością troski o zdrowie fiz i umysł człowieka. Termin „czas wolny” pojawił się i upowszechnił w momencie uznani go przez Międzynarodową Konferencje UNESCO w 1957r. początkowo jako termin wczasy, rekreacja. Znaczenie tego pojęcia rozszerzyło się i współcześnie obejmuje wiele sytuacji społecznych. A.Kamiński pojęciem tym określił czas wolny od pracy zawodowej ,( u uczniów i studentów czas wolny od nauki), zarobkowej pracy dodatkowej (u uczniów czas wolny od zadań domowych), dojazdów do pracy, zaspokajania elementarnych potrzeb organizmu, obowiązków domowych i rodzinnych. Podkreślił zależność pomiędzy stylem życia a stylem spędzania czasu wolnego, zajęcia w czasie wolnym powinny sprzyjać zdrowiu. Style spędzania czasu wolnego: homocentryczny i pozadomowy, samotny i niesamotny, bierny i czynny. Nagromadzenie składników szkodliwych: wszechobecny hałas, przyśpieszony tryb życia przy pogarszającej się higienie, siedzący charakter pracy, wypoczynku, brak ruchu, niedosypianie, uzależnienia- – to czynniki, które zaburzają chlorobiologie organizmu tzn wewnętrzny zegar biologiczny regulujący funkcjonowanie ludzkiego ciała. Jednostka traci poczucie własnej tożsamości, staje się coraz słabsza.

https://www.kobitki.pl/

Serwis klimatyzacji samochodowej Warszawa

0

Klimatyzacja. Posiadanie samochodu wiąże się również z obowiązkiem przeprowadzania przeglądów. Wszystkie awarie wykryte w ten sposób powinny zostać naprawione jak najszybciej. Dzięki temu możemy być pewni, że jazda samochodem jest w pełni bezpieczna i nie wydarzy się żaden wypadek spowodowany uszkodzeniem którejś z części. Jeśli chodzi o serwis klimatyzacji samochodowej Warszawa oferuje nam bardzo duży wybór firm. Jest to jeden z elementów niezbędnych latem. zapewnia nam najwyższy komfort jazdy samochodem w ciepłe dni. Warto więc dbać, aby klimatyzacja była zawsze sprawna. Z pewnością docenimy to szczególnie stojąc w długich korkach. Inną ważną kwestią są z pewnością czujniki parkowania. Szczególnie przydadzą się niedoświadczonym kierowcom, którzy nie maja jeszcze wystarczająco dużo wyczucia. Możemy dzięki temu uniknąć stłuczek i wypadków spowodowanych przez brak wprawy w parkowaniu. Z pewnością taka inwestycja znacząco wpływa na bezpieczeństwo jazdy oraz jej komfort. Gwarantuje komfort psychiczny i znacznie ułatwia życie.

https://www.moto.info.pl/

Wiedz więcej

0

Enzymy trzustkowe, wśród których wyróżniamy amylazę, elastazę oraz lipazę tworzą sok trzustkowy odpowiadający za procesy trawienne. Jak wiemy procesy te są kluczowe dla zdrowia i życia człowieka dlatego ważne jest by kontrolować prawidłowy poziom omawianych enzymów. Zaburzenia ilości składników soku trawiennego powodują liczne choroby dwunastnicy, trzustki i innych organów wewnętrznych.
Badanie enzymów trzustkowych – jak interpretować wyniki?
Prawidłowa ocena poziomu enzymów zależy od dokładnego zbadania ilości każdego z nich w organizmie. Należy pamiętać, że niedobór lub nadwyżka każdego ze składników budujących sok trawienny może oznaczać różne problemy zdrowotne z tego względu należy omówić każdą z substancji żołądkowych oddzielnie.
Amylaza to enzym odpowiedzialny za trawienie wielocukrów. Rozkłada je do postaci cukrów prostych w jamie ustnej oraz dwunastnicy. Organizm usuwa tę substancję z moczem. Stężenie tej materii badamy poziomem we krwi lub moczu. Prawidłowy jej udział w soku trawiennym powinien wynosić w moczu 10-490 U/I, natomiast we krwi 25-125 U/I. Zbyt niski poziom omawianej substancji wskazuje na ciężkie uszkodzenie trzustki, patologię wątroby lub mukowiscydozę. Zbyt wysoki poziom amylazy oznacza najczęściej ostre zapalenie trzustki; może też zwiastować niewydolność nerek lub zapalenie pęcherzyka żółciowego.
Elastaza to enzym rozkładający białka na peptydy. Substancja ta bierze udział w trawieniu jelitowym dlatego jej stężenie oznacza się w kale. Zbyt niski poziom elastazy interpretuje się najczęściej jako skutek zapalenia i niewydolności trzustki. Badanie poziomu elastazy zaleca się również osobom chorym na cukrzycę gdyż stężenie tego enzymu jest powiązane z poziomem cukru.
Lipaza to enzym lipolityczny trawiący tłuszcze do kwasów tłuszczowych. Jej prawidłowy poziom bada się tylko we krwi gdyż nie jest ona z organizmu w żaden sposób wydalana. Prawidłowe stężenie lipazy we krwi to 150,0 U/L. Wyższy poziom tego enzymu oznacza zapalenie bądź nowotwory trzustki. Może też zwiastować perforację wrzodu dwunastnicy.

http://www.unumodels.pl/

Sposób na wągry

0

Wągry (zaskórniki) jest to łój wymieszany ze zrogowaciałym naskórkiem, który blokuje ujście porów skóry. Zaskórniki łatwo ulegają nadkażeniom przez bakterie. Powoduje to powstanie pryszczy. Odpowiednią pielęgnacją można usunąć większość wągrów i złagodzić objawy trądziki.
Gruczoły łojowe skóry produkują odpowiednią ilość łoju skórnego. Następnie jest wydzielany przez pory na powierzchnię. Formują cienką warstwę ochronną. Jeśli produkcja jest zbyt duża albo ujścia porów zostaną zatkane martwymi komórkami naskórka lub pory posiadają nieprawidłowa budowę łój skórny zostaje w nich uwięziony i powstają zaskórniki
Sposób na wągry – jak usunąć zaskórniki?
Przede wszystkim unikaj wysuszających i podrażniających skórę składników w kosmetykach oraz mydła. Mogą spowodować łuszczenie się skór co później powoduje zapychanie porów martwymi komórkami naskórka. Nie używaj gęstych, natłuszczających specyfików i kremów nawilżających w momencie, gdy ich nie potrzebujesz. Szukaj pomocy u dermatologa, który przepisze Ci krem z retinoidami, które normalizują produkcję komórek i poprawiają funkcjonowanie porów. Regularnie złuszczaj skórę kemem lub płynem z kwasem salicylowym, pozwoli to pozbyć się martwych komórek. Dodatkowo ten składnik penetruje pory, poprawiając ich kształt, dzięki czemu łój skórny bez przeszkód wydostaje się na powierzchnię. Można też wypróbować zabiegi w gabinecie kosmetycznym takie jak peeling chemiczny, mikrodermabrazję, złuszczanie laserem.
Istnieją również domowe kosmetyki na wągry. Skutecznym sposobem na walkę z wągrami jest peeling z mleka i ryżu. Wystarczy zalać ryż mlekiem, postawić na kilka godzin a następnie zblendować. W efekcie końcowym otrzymamy jednolitą papkę. Tak przygotowanym peelingiem należy oczyszczać twarz wieczorem wykonując delikatne ruchy. Później wystarczy przemyć skórę ciepła wodą.
Możemy wykorzystać również tonik aspirynowy, które złuszcza skórę i oczyszcza pory, pozbywając się zaskórników. W 100 ml wody rozpuszczamy ok. 15 tabletek zwykłej aspiryny. Taki tonik można przechowywać w lodówce przez 2 tygodnie i codziennie przecierać nim twarz.

https://www.uroda.info.pl/

Dieta a zdrowe serce

0

Obecnie większość z nas zwraca uwagę na to, co je i ile się rusza. Na aktywność fizyczną staramy się poświęcać coraz więcej czasu. Dlatego znacznie częściej stawia się na aktywny wypoczynek zarówno na zewnątrz, jak i w budynkach w razie niepogody. Niemniej zdarza się, że niektórych z nas mogą dotknąć zaburzenia lipidowe. Polegają one na wzroście złego cholesterolu, który powoduje zatykanie się naczyń krwionośnych żylnych i tętniczych. Zamykanie światła naczyń krwionośnych polega na powstawaniu blaszek miażdżycowych, które powstają z krążących w nadmiarze lipidów we krwi. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ oderwana blaszka miażdżycowa może doprowadzić do zawału mięśnia sercowego i w konsekwencji do zgonu. Jest to sytuacja najbardziej tragiczna w skutkach. Równie ciężkie w objawach i dolegliwościach dla pacjenta są problemy kardiologiczne, diabetologiczne i estetyczne. Stąd wspomniany na początku wątek dotyczący właściwej diety i aktywności fizycznej. Uważa się i tak jest zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), że aktywność fizyczna powinna trwać minimum trzydzieści minut dziennie. Może to być spacer, jazda na rowerze, gra w koszykówkę, gra w piłkę nożną basen,gra w tenisa czy choćby bieganie i jogging. Ważna jest regularność, którą utrzymujemy na stałym i równym poziomie. Warto również zwiększać intensywność i długość treningu, jeśli zdrowie i czas pozwalają. Intensywniejszy trening powinien trwać trzy minuty. Istotna jest również dieta, jeśli chodzi o zaburzenia lipidowe. Dieta powinna być zróżnicowana. Wybierane produkty powinny zawierać średnią lub niską zawartość tłuszczu, co oznacza że w diecie powinien dominować drób i chude mięso. Warto także zadbać o właściwą ilość kwasów omega-3 i omega-6 dostarczanych w mięsie ryb. Produkty mięsne i rybne powinny zostać uzupełnione o produkty mleczne i jajka. Dopełnieniem każdej diety są warzywa i owoce, które najlepiej spożywać w sposób sezonowy.Znaczy to tyle, że jemy w danym momencie to, co oferuje nam sama natura.

https://www.serce.info.pl/

Najskuteczniejsze domowe metody na hemoroidy – produkty apteczne

0

Wbrew pozorom z hemoroidami można próbować samodzielnie walczyć. Trzeba się tylko do tego przygotować i w pierwszej kolejności wybrać się do apteki bądź sklepu medycznego po odpowiednie lekarstwa i preparaty. Wiele jest w Internecie informacji na temat tego, co najlepsze na hemoroidy. Artykuły tego rodzaju zawsze omawiają ogólnodostępne czopki, tabletki oraz maści.

Wszelkiego typu preparaty apteczne na hemoroidy, dostępne bez recepty, pozwalają przede wszystkim na zwalczenie uciążliwych objawów choroby. Mogą także opóźniać jej rozwój i zmniejszać widoczność guzków. Działanie takich preparatów jest różnorodne i przy tym wielowymiarowe. Mają one właściwości znieczulające, dzięki czemu zmniejszają uczucie bólu czy dyskomfortu. Potrafią także działać przeciwbakteryjnie oraz likwidować nierozwinięte w pełni stany zapalne. Czasem też nawet te dostępne dla każdego preparaty są w stanie zahamować krwawienie, które występuje zwykle w zaostrzonych stadiach choroby. Działanie dobrych preparatów jest więc niezastąpione.

Co jednak sprawia, że te apteczne preparaty rzeczywiście skutecznie walczą z hemoroidami? Otóż drogocenne właściwości wynikają z zawartych w nich substancji. Środki na hemoroidy zawierają różne wyciągi roślin – m.in. wyciąg z kasztanowca, nagietka czy balsam peruwiański. Dodaje się do nich kolejne składniki czynne i tworzy mieszankę leczniczą, która ma imponującą efektywność. Niektóre tabletki łagodzą bóle i uczucie świądu, inne tamują krwawienia, a jeszcze kolejne radzą sobie najlepiej ze stanami zapalnymi. Rodzaj kupowanego preparatu należy zatem dopasować do swoich indywidualnych objawów. Tylko w taki sposób można się ich pozbyć domowymi metodami.

Mało kto ma ochotę wybierać się do apteki i prosić o to, co najlepsze na hemoroidy. Mimo wszystko jest to na pewno lepsza alternatywa dla klasycznej wizyty w gabinecie lekarskim. Wstydząc się opowiedzieć swojemu lekarzowi o tym krępującym problemie, lepiej już udać się do apteki i tam wyznać farmaceucie szczerą prawdę.

https://www.hemoroidy24.pl/

Ból prostaty – zapalenie prostaty

0
https://prostata.info.pl/

Zapalenie gruczoły prostaty jest schorzeniem, którego chciałoby uniknąć większe grono mężczyzn, ponieważ jest to dolegliwość wstydliwa i jednocześnie bardzo bolesna. Jest niebezpieczna dla mężczyzn znajdujących się w każdym wieku. Nie jest więc to dolegliwość kojarzona jedynie z wiekiem podeszłym, również młodzi muszą się z nią liczyć. Najczęstszym powodem jej powstawania jest zaleganie zbyt dużej ilości wydzieliny produkowanej przez ten gruczoł.
Ból prostaty, który towarzyszy zapaleniu powoduje trudności przy oddawaniu moczu oraz ciągłe pieczenie nie dające o sobie zapomnieć. Zakażenie może być powodowane przenikaniem drobnoustrojów, przenoszonych podczas kontaktów seksualnych. Najostrzejsze zapalenie prostaty spowodowane jest też przez rozmnożeniem się w niekontrolowanej ilości bakterii e.coli. Na zakażenie narażone są przede wszystkim te osoby, które cierpią na częste infekcje pęcherza moczowego, czy też te, które mają za sobą zabiegi przezcewkowe.
Zapaleniu towarzyszą charakterystyczne objawy. Na pewno pojawi się nieprzyjemny ból w kroczu oraz podbrzuszu. Gorączka oraz dreszcze też mogą mieć miejsce. Na pewno osoba chora odczuwa zdecydowanie większe parcie na szkło niż normalnie. Niestety, zapalenie prostaty jest schorzeniem, które trudno leczyć, ponieważ w początkowej fazie choroby, leki mają poważne problemy z forsowaniem tkanki tego gruczołu i co za tym idzie z dotarciem do źródła choroby. Aby uniknąć tego scenariusza, na początku podawane są antybiotyki, najczęściej drogą dożylną. Później leki przyjmowane są już doustnie. Sama kuracja trwa najczęściej kilka tygodni. Po tym okresie objawy ustają. Łagodniejszą formą zapalenia jest przewlekła odmiana. Objawy są tutaj znacznie łatwiejsze do zniesienia i dodatkowo pojawiają się tylko raz na jakiś czas. Ta odmiana zapalenia prostaty jest przykrą konsekwencją nieprawidłowego leczenia ostrego zapalenia prostaty. Chory nie powinien się wstydzić wizyty u lekarza. Często to właśnie zwlekanie z udaniem się do lekarza jest powodem pojawienia się komplikacji.

https://prostata.info.pl/

Reumatyzm

0

Mam już swoje lata i powoli zaczyna mi to dokuczać. Nie będę ukrywać tego, że moje plecy nie działają już tak dobrze, jak działały kiedyś. Największy problem mam jednak ze stawami, które są potwornie męczone przez ból reumatyczny. Czasem mam kłopoty ze wstaniem z łóżka i zrobieniem czegokolwiek, bo ból jest zbyt duży. Dlatego ostatnio postanowiłam zapisać się na rehabilitację, która być może mi ulży w cierpieniu. Najpierw oczywiście poszłam do lekarza, który przepisał mi maść, którą miałam smarować moje kostki, nadgarstki i kolana. Pani doktor poleciła mi bardzo dobrego rehabilitanta i była przekonana, że ten człowiek mi pomoże, więc postanowiłam jej zaufać. Zadzwoniłam do niego jeszcze tego samego dnia i umówiłam się na pierwszą wizytę. Udało mu się znaleźć dla mnie czas pod koniec tygodnia. Z niecierpliwością czekałam na tą datę, bo już dawno straciłam wiarę, że cokolwiek mi pomoże. Smarowałam się już różnymi kremami i balsamami, ale ból reumatyczny nie przestawał mi dokuczać. Zaczęłam się już godzić z tym, że po prostu taki jest mój los i nic z nim nie zrobię. Jednak teraz, kiedy umówiłam się z tym rehabilitantem, poczułam, że może jednak jest dla mnie jakaś nadzieja i ból reumatyczny w końcu zniknie. Nie mogłam się doczekać aż zacznę funkcjonować normalnie. Poszłam na spotkanie, które było bardzo sympatyczne. Lekarz przywitał się ze mną i zaproponował szklankę wody, za którą podziękowałam. Potem trochę mnie przebadał i przeprowadził ze mną krótki wywiad. Pytał co się dzieje i od kiedy odczuwam ból reumatyczny. Wszystko mu wyjaśniłam, bo wiedziałam, że nie można kłamać lekarzowi, a ten powiedział, że jest pewny, że będzie mógł mi pomóc. Być może ból do końca nie zniknie, ale na pewno będzie słabszy. To byłby dla mnie duży sukces, bo naprawdę nie mogłam już tego wytrzymać. Lekarz powiedział też, że muszę dalej smarować się maścią i przychodzić do niego dwa razy w tygodniu na masaże i ćwiczenia. Zgodziłam się ochoczo i poszłam do domu, żeby przygotować się na kolejne spotkanie.

https://dzienreumatyzmu.pl/

Sztuczne muchy – zrób je sam.

0

Wędkarstwo to temat rzeka, bardzo szerokie pojęcie. Odmian wędkarstwa jest bardzo wiele, a wszystko zależy od preferowanego sposobu łowienia ryb. Na przykład wymarzoną rybę można złowić przy użyciu wędek muchowych. Jest to specyficzny rodzaj wędkowania, do którego potrzebne są odpowiednie przynęty – tak zwane sztuczne muchy. Wyróżnia się muchy suche i mokre. Większość wędkarzy muchowych robi je samodzielnie, bo tak na prawdę nie jest to trudne. Potrzebne jest dobre imadło, odpowiednie haczyki wędkarskie, główki, szelak, zestaw piór, sierści i innego materiału wykorzystywanego do robienia owych muszek. Tworzy się imitacje różnego rodzaju owadów w przeróżnych rozmiarach. Do grona najbardziej popularnych much zaliczają się chociażby kiełże, brązki, ważki czy glajchy. Niektóre muchy to dzieła sztuki a są niemalże mikroskopijnej wielkości. Początkowo warto zacząć od robienia much na większych haczykach, bo z pewnością będą łatwiejsze do wykonania. A gdy te zaczną wychodzić i cieszyć oko, można wówczas podjąć wyzwanie zrobienia much na malutkim haczyku. W Internecie jest dostępnych wiele tutoriali w postaci filmików czy też tutoriali opisowych wraz ze zdjęciami poszczególnych etapów tworzenia. Samodzielne robienie sztucznych much wymaga oczywiście pewnej sprawności manualnej, ale to wszystko jest do wyćwiczenia. Jak najbardziej sprawdza się tu stare porzekadło, że praktyka czyni mistrza. Im więcej tworzy się danego rodzaju muszek, tym lepiej one wychodzą, są powtarzalne. Z czasem wykonanie kilku takich samych much nie stanowi dla nas żadnego problemu. Jeszcze większa satysfakcja oraz ogromna radość towarzyszy nam podczas wędkowania, gdy wymarzona ryba zostanie złowiona na własnoręcznej roboty muszkę. Zwłaszcza, że sam sposób łowienia muchowym kijem wymaga pewnych umiejętności, sprytu oraz wyboru odpowiedniej do miejsca muchy. Warto więc zainwestować w materiały muchowe i przystąpić do samodzielnego robienia much, Zajęcie to może okazać się tak samo przyjemne jak wędkowanie.

http://www.rybobranie.pl/

Sklep internetowy motoryzacyjny – jaki najlepszy?

0
sklep internetowy motoryzacyjny

Niektóre osoby, z konieczności lub z upodobania, robią zakupy przez internet. W dzisiejszych czasach jest to bezpieczne i możliwe z dowolnego zakątka świata – trzeba tylko uważać na ewentualne problemy z dostawą. Często z zakupów internetowych korzystają miłośnicy motoryzacji, głównie ci mieszkający w małych miejscowościach, bo dzięki temu sposobowi udaje im się łatwiej i szybciej zdobyć potrzebne części czy różne akcesoria. Zakupy w sklepie internetowym, motoryzacyjnym bądź jakimkolwiek innym, wymagają posiadania rachunku w banku lub konta typu PayPal. Gwarantuje to najwyższe bezpieczeństwo dla kupującego. Można też posłużyć się kartą bądź innym medium służącym do płatności bezdotykowych. Witryny, na których zbudowane są sklepy, wyposażone zostały w szereg odpowiednich certyfikatów. To również zabezpieczenie, niwelujące możliwość bycia oszukanym. Sklepy internetowe związane z motoryzacją bywają poświęcone konkretnej marce lub są ogólne, gdzie można nabyć dowolny produkt – oczywiście nowy, najwyższej jakości. Dzięki estetycznej i niezbyt rozbudowanej szacie graficznej działają płynnie nawet na słabszych maszynach i różnych urządzeniach mobilnych. Zapewnia to łatwe dokupywanie wszystkich potrzebnych części, gdy zajdzie konieczność dokonania wymiany „na już”.

jakie sklepy internetowe motoryzacyjne wybrać?

W sklepach internetowych motoryzacyjnych świetnie odnajdą się właściciele starszych aut, którzy często mają kłopoty ze znalezieniem odpowiednich produktów. W zwykłych sklepach brakuje starszych części lub rozwiązań technicznych, które straciły już popularność z powodu upływu czasu. Przez internet można natomiast kupić wszystko. Nowoczesne sprzęty są tam oferowane na równi z tymi, które już nie są ‘trendy’. Poszukiwanie jeszcze starszych części również jest możliwe. W tym celu trzeba przeszukiwać nie sklepy, ale serwisy aukcyjne – na przykład Allegro – oraz strony z ogłoszeniami. Jest to sposób, by poznać oferty osób prywatnych, a to właśnie prywatne osoby mogą oferować różne elementy wyposażenia auta, które nie są już produkowane.

 

ZOBACZ TEŻ