Czy ateista ma prawo do choinki?

0

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia na rozmaitych forach internetowych odżywa na nowo spór między wierzącymi a niewierzącymi. Ci pierwsi, stanowiący oczywiście tylko jakiś procent ogółu wierzących, starają się wykazać, że w ateistycznym lub agnostycznym domu nie ma miejsca na choinkę ani jakiekolwiek bożonarodzeniowe tradycje, bo przecież dla takich domowników grudniowe święta nie mają wymiaru religijnego, a więc w sumie w ogóle nie powinny być obchodzone.

Jest w tym trochę racji, bo jak świętować przyjście na świat Jezusa Chrystusa, skoro się w niego nie wierzy? Czy fakt łamania się opłatkiem przez niewierzących nie jest przypadkiem profanacją? A co z dziećmi? Czego uczą je ich niewierzący rodzice, jak uzasadniają świąteczne przygotowania, choinkę, wieczerzę wigilijną  i prezenty?

Po pierwsze – tradycja

Niewierzący bronią się dość skutecznie tradycją. Argumentują oni, że wiele obyczajów chrześcijańskich przyjęli także niewierzący, którzy nie muszą przecież być betonowymi racjonalistami. Mogą w coś-tam wierzyć, np. w to, że respektowanie określonych obyczajów to dobra wróżba na nadchodzący rok. Mogą też być przywiązani do tradycji, która w ich rodzinach sięga przecież wielu pokoleń: skoro rodzice, dziadkowie i pradziadkowie tak czynili, oni tę tradycję pielęgnują i kontynuują, choć już bez kontekstu religijnego.

Po drugie – przecież to pogańskie święta

Nauka nie pozostawia wątpliwości: bez względu na to, co słychać z kościelnych ambon, prawdziwa geneza świąt Bożego Narodzenia nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem. Nie jest przypadkiem, że święta te obchodzone są w okresie przesilenia zimowego, gdy dni przestają być coraz krótsze, a dzień stopniowo zaczyna odrabiać swoje zaległości w stosunku do nocy. Takie przesilenie było świętowane jeszcze przez pogan. Oni też jako pierwsi używali drzewek lub ich fragmentów do swoich obrzędów, ponieważ doszukiwali się w nich symboliki życia. Nawet Egipcjanie świętowali przesilenie zimowe, przynosząc do swych domostw liście palm daktylowych. Kościół adoptował to wszystko do swoich potrzeb.

A skoro tak, to chyba nie ma niczego niestosownego w tym, by człowiek niewierzący, ba, choćby nawet był ortodoksyjnym komunistą, obchodził w grudniu święta, stroił choinkę (którą najlepiej kupić w sklepie http://www.e-choinki.pl), łamał się opłatkiem, spożywał tradycyjne potrawy i uczestniczył w obdarowywaniu się prezentami. Bardziej niepokojące jest chyba brukanie tej pięknej tradycji choćby przez ludzi, którzy uważają, że święta to okazja do obfitego raczenia się alkoholem.

Dlaczego zakupy z Chin stały się tak popularne

0

Zakupy są proste. Wystarczy przecież ubrać się, pójść do ulubionego sklepu w galerii handlowej i tam wybrać coś, co nam się najbardziej podoba. A skoro tak jest, to czemu tak wiele ludzi decyduje się na korzystanie z chińskich platform sprzedażowych, jak choćby Aliexpress? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Jakie schody wewnętrzne warto mieć w swoim domu?

0

Schody wewnętrzne to nie tylko istotny element domu, bez którego poruszanie się pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami byłoby po prostu niemożliwe, ale również efektowny element wnętrza, który może w dużym stopniu wpłynąć na wygląd całego domu. Nowoczesne schody wewnętrzne powinny być przede wszystkim solidne i wygodne, ale też łatwe do utrzymania w czystości. Jakie wybrać, by spełniały wszystkie powyższe warunki, a przy tym dobrze prezentowały się w salonie?

Schody wewnętrzne – rodzaje konstrukcji

Decyzja o tym, jaką konstrukcję będą miały schody wewnętrzne, powinna zostać podjęta już na etapie projektu domu. Kiedy wnętrze zostanie ukończone, ciężko jest dobrać do niego schody. Główne ograniczenie w tej kwestii stanowi przestrzeń do rozdysponowania oraz rozmieszczenie pomieszczeń.

Jakie są najczęściej spotykane rodzaje schodów wewnętrznych?

 • Jednobiegowe

Są najtańsze i najprostsze w montażu. Nie posiadają spocznika, dlatego nie jest wskazane, żeby były użytkowane przez starsze i chore osoby, a także dzieci.

 • Dwubiegowe

Wyposażone są w spocznik, który ułatwia korzystanie z nich, jednocześnie dzieli je na dwie równe części. Zajmują niewielką ilość miejsca.

 • Trójbiegowe

Najmniej popularne z wymienionych rodzajów. Są podzielone na trzy części, które są od siebie oddzielone spocznikami. Są komfortowe w użytkowaniu, ale zajmują dużo miejsca.

 • Łamane

Dzięki wbudowanemu spocznikowi, łatwo się z nich korzysta. Nie są podzielone na dwie równe części, za to posiadają większą liczbę stopni w drugim biegu, czyli od momentu spocznika.

 • Zabiegowe

Zwykle są samonośne i pozbawione spocznika, a zatem mniej komfortowe w użytkowaniu. Jeśli chodzi o zalety, to warto nadmienić, że nie zajmują zbyt dużo miejsca i oprócz praktycznego zastosowania, są niezwykle dekoracyjnym elementem.

Wybór optymalnego rodzaju konstrukcji schodów wewnętrznych jest uzależniony nie tylko od osobistych preferencji estetycznych, ale przede wszystkim od ilości miejsca do rozdysponowania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dobrze się zastanowić, by mieć potem pewność, że wnętrze domu ma harmonijne proporcje a jego poszczególne elementy dobrze ze sobą współgrają i żaden z nich nie dominuje przestrzeni.

Nowoczesne schody wewnętrzne – z jakiego materiału?

Podjęcie decyzji dotyczącej materiału, z jakiego mają być wykonane schody wewnętrzne, jest istotne nie tylko z punktu widzenia ich ostatecznego wyglądu, ale również z uwagi  na przebieg prac budowlanych w domu. Konstrukcje żelbetowe najlepiej osadzać wtedy, gdy dom jest w stanie surowym. Metalowe schody wewnętrzne dobrze jest zamontować jeszcze przed pracami wykończeniowymi. Natomiast w przypadku drewnianych schodów wewnętrznych panuje zupełna dowolność – można je zamontować przed lub już po ukończeniu budowy ścian i podłóg. Jakie są zalety i wady poszczególnych rodzajów schodów wewnętrznych?

 1. Schody żelbetowe

Schody żelbetowe obsadza się razem z innymi elementami domu. Najpierw należy przygotować deskowanie, później zbrojenie, a na koniec położyć mieszankę betonową. Trzeba przy tym pamiętać o pielęgnacji betonu, podczas całego okresu jego dojrzewania.

Zalety

 • Są masywne i trwałe, a dzięki połączeniu z konstrukcją domu, również stabilne.
 • Można z nich korzystać już w trakcie budowy.
 • Są bezpieczne i ogniotrwałe.
 • Montaż jest prosty, a jego koszty niskie.
 • Do ich wykończenia można użyć różnych materiałów, dopasowując ich wygląd do stylu wnętrza.

Wady

 • Należy je obsadzić na etapie stanu surowego budowy, w późniejszym momencie prac, nie będzie już takiej możliwości.
 • Żeby efektownie się prezentowały, muszą być dobrze zaprojektowane i solidnie wykonane.
 • Przeniesienie ich w inne miejsce zwykle jest niemożliwe lub mocno utrudnione.
 • Można z nich korzystać dopiero po kilku dniach od ukończenia budowy.
 1. Schody drewniane

Drewniane schody wewnętrzne można zamontować wtedy, gdy na ścianach są już położone tynki, a podłogi pokryte są wylewką. Na ostateczny koszt schodów wpływa stopień ich skomplikowania, a także gatunek drewna, z którego zostały wykonane.

Zalety

 • Można je zamontować niemal na każdym etapie wykańczania domu.
 • Mają lekką konstrukcje, która nie obciąża stropu ani podłogi.
 • Stwarzają wiele możliwości w kwestii umiejscowienia i kształtu.

Wady

 • Skrzypią w trakcie użytkowania.
 • Są mniej trwałe od innych rodzajów schodów.
 • Wymagają regularnej konserwacji.
 • Należy je dodatkowo zabezpieczyć olejem lub lakierem.
 • Nie są odporne na ogień.
 1. Schody metalowe

Schody metalowe to rodzaj nowoczesnych schodów wewnętrznych. Trwałość materiału z którego są wykonywane powoduje, że z powodzeniem można je użytkować przez kilkadziesiąt lat. Optymalny czas na zamontowanie tego rodzaju elementu to moment przed pracami wykończeniowymi.

Zalety

 • Są lekkie – dużo lżejsze od schodów żelbetowych.
 • Są sztywniejsze od schodów drewnianych.
 • Ich montaż przebiega szybko i bezproblemowo.
 • Metal jest podatny na kształtowanie, dlatego można je sytuować na wiele sposobów.

Wady

 • Nie tłumią dźwięków uderzeniowych.
 • Nie są sprężyste – szybko męczą się na nich stopy, a upadające przedmioty łatwo rozbijają.
 • Szybko się nagrzewają, dlatego nie stanowią dobrej drogi ucieczki w przypadku pożaru.
 • Ich montażem musi zajmować się specjalista, samodzielne obsadzenie może doprowadzić do niebezpiecznego poluzowania schodów.

Żelbetowe, drewniane czy metalowe schody wewnętrzne? Niezależnie od tego, które wybierzesz, by były ozdobą salonu, trzeba pamiętać o tym, że ich podstawowa funkcja to solidność i wytrzymałość. Wysokiej jakości schody wewnętrzne oraz wszelkiego rodzaju akcesoria, niezbędne do ich montażu i użytkowania, można znaleźć tutaj: https://www.leroymerlin.pl/drzwi-klamki-i-schody/schody-balustrady/schody-wewnetrzne-i-akcesoria,a177.html.

Artykuł sponsorowany.

Jak dobrać farbę do metalu?

0

Metalowe przedmioty wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Dobór farby zależy nie tylko od tego, jaki końcowy efekt chcemy osiągnąć, ale także od rodzaju przedmiotu, który będziemy malować. Wybierając farbę do metalu, powinniśmy mieć na uwadze także jego rodzaj. Innego rodzaju farby musimy użyć malując przedmioty z żeliwa, stali czy z aluminium.

Jak dobrać impregnat do kostki brukowej?

0

Coraz częściej podjazdy nie tylko przed domami jednorodzinnymi wykładamy kostką brukową. Ma ona bardzo wiele zalet. Jest nie tylko bardzo trwała, ale dostępna także w bardzo wielu kolorach i w różnych kształtach oraz o różnej grubości. Nadaje się więc nie tylko do budowy podjazdów, ale także ścieżek ogrodowych.

Twoje pierwsze szpilki? Zobacz, jak je wybrać i naucz się w nich chodzić

0

Od dekad uwielbiane za swoje wręcz magiczne możliwości. Zmieniają wszystko – optycznie wydłużają sylwetkę i nogi , odejmują obwodu kostkom, dodają powabności łydkom, wreszcie zmieniają perspektywę patrzenia. To dzięki nim czujemy się smuklejsze, piękniejsze i bardziej pewne siebie. Zaryzykujesz tezę, że po diamentach szpilki to najlepsi przyjaciele kobiety?

Jak się pozbyć żółtych plam od potu z ubrania

0

Każda z nas ma swoje ulubione ubrania, które z racji tego faktu często zakłada. Niestety te w jasnych kolorach szybko nabywają żółtych plam od potu. Połączenie antyperspirantów z potem zostawia na ubraniach nieestetyczne ślady, których ciężko się pozbyć. Bluzka z takimi plamami nie nadaje się już na wyjścia. Szkoda Ci jej prawda? Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się żółtych plam od potu z ubrania. Do wyboru masz zarówno domowe środki jak i te sklepowe.

Jak się pozbyć żółtych plam od potu z ubrania

Soda oczyszczona w duecie z wodą utlenioną

Pierwszym z domowych sposobów na usunięcie plam z potu jest użycie mieszanki z sody oczyszczonej, wody i wody utlenionej w proporcjach jeden do jednego. Taką miksturą należy natrzeć plamę i zostawić na ok 45 minut, po czym należy wyprać ubranie z użyciem proszku, w niezbyt gorącej wodzie.

Praktyczny ocet

Niezastąpiony przy wybawianiu żółtych plam z potu może okazać się ocet. Sprawdza się on znakomicie zwłaszcza wtedy, gdy plamy od potu nie są stare. Plamy od potu wystarczy zalać octem i zostawić na kwadrans. Po czy należy ubranie energicznie przeprać w letniej wodzie z proszkiem. Gdyby to nie wystarczyło, wypróbuj mieszankę octu z sodą oczyszczoną. Miksturę zrób w proporcji 2:3 i nałóż na plamy na około godzinę czasu. Na koniec wybierz ubranie.

Wszechstronna sól

Sól wykorzystasz w domu na wiele sposób, w tym do usuwania trudnych plam. Jeśli plamy z potu są delikatne wypróbuj zwykłą sól kuchenną. Przygotuj roztwór soli z wodą i zamocz w nim ubranie z plamami.

Babciny sposób czyli amoniak

Tak sobie z plamami radziły nasze babcie. Amoniak należy stosować z ostrożnością gdyż jest to środek silnie działający. Jeśli nie chcesz zniszczyć ubrania, zwróć uwagę na rodzaj tkaniny. Inaczej należy traktować ubrania z delikatnych materiałów, inaczej kolorowe, czy białe. W przypadku ubrań kolorowych czy z tkanin sztucznych przygotuj mieszankę amoniaku z wodą. Wystarczy jedna łyżeczka amoniaku na litr wody. Taką mieszanką delikatnie pocieramy plamy. Ubrania z białej bawełny można śmiało w takiej mieszance wyprać.

Wybielacz

Wśród produktów ze sklepowej półki możesz sięgnąć po klasyczny wybielacz do tkanin. Pamiętaj, że stosujemy go tylko do białych ubrań. Możesz dodać go do pralki pełnej białego prania. Nie stosuj go do kolorowych rzeczy bo zniszczysz trwale ubranie.

Tabletki do protez

Gdy plamy dotyczą ciemniejszych rzeczy lub kolorowych najlepiej jest użyć tabletek do protez, które mają działanie rozjaśniające żółte plamy. W tym celu rozpuść w misce z wodą 2 lub 3 tabletki, a następnie zamocz w tym ubranie. Zostaw je tak na całą noc. Na koniec tradycyjnie wybierz w pralce.

Kontrowersyjny Domestos

Gdy plamy są bardzo intensywne, możesz użyć domestosa. Ale uwaga możesz go użyć tylko do ubrań z białej, grubszej bawełny. Nalewasz niewielką ilość środka wprost na palmę i energicznie pocierasz przez kilkanaście sekund. Potem wpierw dokładnie płuczesz ubranie pod bieżącą wodą, a na koniec pierzesz w pralce.

Pasta do zębów

Jest w miarę bezpiecznym i skutecznym środkiem. Nakładamy ją na plamę i pocieramy plamę, używając do tego celu szczoteczki. Gdy plama zejdzie, rzecz należy wypłukać i wyprać.

Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia

0

 

Zdarzają się w naszym życiu sytuacje, w których osoba z naszego otoczenia uległa wypadkowi i potrzebuje naszej pomocy, abyśmy uratowali ją lub zmniejszyli poziom jej bólu. W taki przypadkach każdy z nas, wie że niezbędna jest wiedza z pierwszej pomocy. Pewnie nie raz słyszeliśmy o tym co zrobić, aby pomóc osobie w potrzebie, jednak gdy mamy wykorzystać te informacje w życiu okazuje się, że nasza wiedza nie jest wystarczająca. Właśnie dlatego tworzymy ten artykuł, który będzie dla Ciebie przypomnieniem, co zrobić gdy osoby obok nas ulegnie oparzeniu.

Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia

Najważniejszym i pierwszym działaniem, które musimy podjąć jest schłodzenie oparzonego miejsca przez około 15 minut. Powinniśmy robić to letnią wodą, aby nie wywołać szoku termicznego. Ważne jest także usunięcie odzieży z miejsca, które uległo uszkodzeniu, a także ściągniecie elementów metalowych jak pierścionki lub bransoletki. Jest bardzo ważne, aby czynności te wykonać szybko, ponieważ dzięki temu przyniesiemy ulgę osobie poszkodowanej oraz zmniejszymy prawdopodobieństwo silnego uszkodzenia tkanek. Ochłodzenie zranionego miejsca, jest najważniejszym krokiem w udzielaniu pomocy takiej osobie. Gdy rana zostanie już schłodzona i usuniemy wszystkie elementy jak odzież i biżuteria, to powinniśmy nałożyć na ranę opatrunek jałowy lub opatrunek hydrożelowy, który dodatkowo schłodzi nam ranę. Warto także ustabilizować kończynę, która została oparzona. Ważne jest też ochrona poszkodowanego przed jakimiś uszkodzeniami wtórnymi. Jeśli obszar oparzonego ciała jest rozległy to koniecznością jest wezwanie pogotowia ratunkowego. W takich sytuacjach ważne jest to, abyśmy nie tracili rozwagi i opanowania. Musimy być wsparciem dla tej drugiej osoby i sprawić, że będzie ona spokojniejsza. Nie możemy zostawić człowieka potrzebującego pomocy na łaskę innych. Warto wykorzystać wiedzę, którą poznajesz właśnie w tym wpisie. Może ona uratować życie drugiego człowieka, ale także twoje, gdy to ty znajdziesz się w podobnej sytuacji.
Musisz pamiętać, że nie ważne od sytuacji powinieneś spróbować pomóc drugiej osobie jak potrafisz. Jeśli adrenalina sprawi, że zapomnisz informacji, które Ci dostarczyliśmy to warto zadzwonić na pogotowie. Tam odpowiednie osoby przez telefon udzielą Ci odpowiedzi, które pozwolą pomóc poszkodowanemu i opanować całą sytuację. Najważniejsze jest to, żebyś nie uciekał. Zawsze istnieje rozwiązanie i osoby, które mogą udzielić Ci rady.

Pamiętaj, że niezależnie od sytuacji, warto próbować swoje siły w pomaganiu innych. Nasza ingerencja może dać szansę temu człowiekowi. Jeśli jesteś świadomy tego, że twoja wiedza jest niezupełna w tej dziedzinie, warto wybrać się na dodatkowe szkolenia, aby poznać schematy postępowania nie tylko w przypadku poparzenia, ale także złamań, omdleń lub zatrzymania krążenia. Dzięki tej wiedzy pomożesz osobie obcej, ale także będziesz mógł uratować swoich najbliższych w sytuacjach tego wymagających. Nie trać czasu na oglądanie seriali lub granie w gry, rozwiń swoją wiedzę z pierwszej pomocy !

Udar słoneczny – przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

0

 

Lato, bezchmurne niebo, gorące promienie słoneczne na skórze — aż szkoda nie wykorzystać tych dni spędzając większość czasu np. na plaży. Niezależnie od wieku uwielbiamy to. Dodatkowo niesie to za sobą bardzo wiele korzyści, między innymi produkcję witaminy D3. Jednak trzeba uważać, ponieważ niesie to za sobą pewne zagrożenia. Jednym z nich jest udar słoneczny.

Udar słoneczny – przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

Osoby starsze oraz dzieci szczególnie powinny uważać. Niebezpieczne jest zbyt długie przebywanie podczas upału na pełnym słońcu. Nieważne czy tylko się opalamy, spacerujemy czy bawimy. Niektóre leki wzmagają wrażliwość na słońce (np. antydepresyjne, antykoncepcyjne), warto więc skonsultować z lekarzem czy leki, które zażywamy, działają w ten sposób. W godzinach południowych (między 11 a 15) promienie słoneczne są najsilniejsze. Jednak nie tylko na świeżym powietrzu jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo. Zbyt długie przebywanie w gorących i parnych pomieszczeniach również może skutkować udarem cieplnym. Przebywanie w tych warunkach zbyt długo jest przyczyną nagromadzenia zbyt dużej ilości ciepła w organizmie. Dochodzi wtedy do zaburzenia regulacji cieplnej organizmu.
Udar słoneczny wywołuje wiele objawów, jednak uważajmy, by nie pomylić ich z inną chorobą. Odczuwamy ogólne osłabienie organizmu, może nawet dochodzić do utraty przytomności. Dochodzi do wymiotów i nudności. Czujemy dreszcze, bóle i zawroty głowy. Kolejnym objawem jest gorączka. Znacznie podwyższona temperatura ciała może przekraczać nawet 40°C. Puls jest przyspieszony oraz podwyższone ciśnienia krwi. Możliwe jest zaburzenie świadomości i zaburzenia psychiczne. Skóra staje się sucha, gorąca, zaczerwieniona, niekiedy pokryta bąblami. Narażamy się więc na oparzenia skóry I lub II stopnia. Szczególnym objawem udaru jest brak pocenia się.
Żeby uniknąć udaru słonecznego należy chronić głowę np. poprzez założenie kapelusza. Jasne, luźne ubrania sprzyjają ochronie przed przegrzaniem. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem nieprzepuszczającym promieni ultrafioletowych sprawdzą się do ochrony naszego wzroku. Musimy pamiętać o piciu dużej ilości płynów, unikając kawy, czarnej herbaty i alkoholu. Wysiłek fizyczny najlepiej wykonywać w chłodniejszych godzinach.


Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego jest intuicyjna i łatwa. Polega na umieszczeniu chorego w chłodnym pomieszczeniu z dostępem do świeżego powietrza. Powinniśmy rozpiąć ubranie, by powietrze mogło chłodzić skórę. Jeśli twarz poszkodowanego jest zaczerwieniona, najlepsza jest pozycja półsiedząca. Jednak gdy osoba ma twarz bladą, należy ułożyć ją tak, by głowa znajdowała się niżej od tułowia (unosimy delikatnie nogi). Najlepiej, byśmy kończyny dolne masowali. Dzięki temu pomożemy przywróceniu prawidłowego krążenia krwi w organizmie poszkodowanego. Wskazane jest wezwanie lekarza. Stosujemy zimne okłady. Dbajmy o nawadnianie poszkodowanej, podając chłodne napoje. Przez kolejne 3 dni po udarze warto stosować 3 razy dziennie zimne okłady na głowę oraz należy unikać słońca.
Korzystajmy z uroków wakacji w bezpieczny sposób. Pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze. Chrońmy się przed udarem słonecznym.

Woda z cytryną dlaczego warto ją pić

0

Codziennie, musimy zmierzać się z toksynami, które mają szkodliwy wpływ na nasz organizm. Toksyny osłabiają nerki, nasz przewód pokarmowy pracuje gorzej, a także często nie mamy energii. Cytryna, posiada sporą ilość witaminy C, która rozświetla i odmładza skórę, a także dodaje blasku. Szklanka wody z cytryną ma bardzo dużo składników odżywczych, takich jak błonnik, potas, wapń. Zawiera również małe ilości witaminy A i żelaza. Cytryny są bogate w potas, który troszczy się o nasze serce, dobrą pracę mózgu, układ nerwowy a także wspomaga układ odpornościowy oraz stanowi świetną barierę dla bakterii i wirusów. Cytryna to ogromne dobrodziejstwo dla naszego zdrowia.

Woda z cytryną dlaczego warto ją pić ?

Dlatego dzisiaj przedstawię w skrócie powody dla których warto pic wodę z cytryną.
Po nocy nasz organizm jest zakwaszony, a cytryna chociaż jest kwaśna, ma działanie zasadotwórcze i pomaga odkwaszać nasz organizm, a to jest bardzo ważne w zdrowym odżywianiu, ponieważ wiele produktów które jemy zakwaszają nasz organizm, więc ważne jest żeby starać się utrzymywać balans i równowagę zasadowo-kwasową.

Następnym powodem dlaczego warto pic wodę z cytryną jest oczyszczanie organizmu z toksyn. Oczyszcza nie tylko wątrobę ale również jelita z zalegających z dnia poprzedniego resztek pokarmu, pobudza wątrobę do pracy, opłukuje nasz organizm od wewnątrz. Dlatego rano przed rozpoczęciem dnia i jedzenia, najlepiej wypić szklankę wody z cytryną.

Kolejna ważna rzecz, woda z cytryną dodaje energii, poprawia humor i nakręca do działania, pomaga przeżyć dzień rześko i energicznie. Sam zapach cytryny poprawia samopoczucie. Dzięki cytrynie nasz organizm jest silniejszy.

Wspomaga procesy odchudzania, warto już na samym początku zmiany żywieniowej wprowadzić picie wody z cytryną, gdyż będziemy mniej jeść, jest to udowodnione naukowo. Dobrze jest przed każdym posiłkiem, pół godziny wcześniej napić się szklankę wody z cytryną. Bardzo często organizm jest odwodniony, jeśli nie dbamy o to, aby wypić odpowiednią ilość wody organizm daje nam sygnały a my je mylnie odbieramy jako głód i jemy. Za pół godziny lub godzinę organizm znowu daje sygnał, ponieważ nie dostał tego co potrzebował a my znowu jemy. Ważne jest żeby pamiętać o tym że potrzebujemy wodę, i dostajemy sygnały o tym. Często gdy napijemy się chociaż szklankę lub dwie szklanki wody, okazuje się że po kilku minutach wcale nie czujemy więcej głodu, i nie chodziło aby jeść tylko się napić, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Kolejna rzecz to opóźnienie starzenia skóry. Woda oczyszcza i nawilża skórę. Jeżeli dbamy o to aby wyglądać młodo, nie chcemy mieć zbyt wielu zmarszczek, to musimy nawadniać organizm od wewnątrz, nie wystarczą kremy i działanie zewnętrzne, musimy zadbać o to od wewnątrz, i tutaj woda, woda i tylko woda. Picie wody zwiększa odporność organizmu, ma ogromnie pozytywne działanie na prace oraz funkcjonowanie naszego organizmu wciągu dnia. Dlatego nie zapominajmy o tym, i zaczynajmy dzień od wody z cytryną. Z czasem nie można sobie wyobrazić poranku bez wypicia co najmniej szklanki wody z cytryną.
Nie wystarczy wycisnąć sok z cytryn, dobrze jest wkroić kawałki cytryny do wody, gdyż wyróżniamy witaminę C1 i C2. Witamina 1 jest w soku, a 2 znajduje się w skórce. Dlatego jeżeli wyciskamy tylko sok nie otrzymujemy pełnej witaminy C. Ważne jest aby też ja wkroić.
Już dziś zacznij dzień od wypicia tego wspaniałego napoju, będziesz nie tylko zdrowy ale również Twoje samopoczucie będzie o wiele lepsze, a każdy nowy dzień będzie przynosić nowe wyzwania które podejmiesz z uśmiechem na twarzy.

ZOBACZ TEŻ