Badania biochemiczne - podstawowym środkiem diagnostycznym

Dbałość o zdrowie to nasz podstawowy obowiązek. Niestety wiele osób zdaje się o tym nie pamiętać. Ich opieszałość i brak reakcji niejednokrotnie doprowadza do poważnych problemów zdrowotnych. Oczywiście mogliby tego uniknąć, gdyby wykonywali regularnie podstawowe badania biochemiczne. Jednak o profilaktyce przypominają sobie, gdy jest już stanowczo za późno.

Po co wykonuje się właściwie testy biochemiczne?

Po pierwsze dlatego, iż na ich podstawie łatwiej ocenić kondycję fizyczną pacjenta. Jeśli wszystkie podstawowe parametry są w normie, to nie ma powodu do obaw. Po drugie badania biochemiczne są podstawowym narzędziem diagnostycznym. Dzięki nim lekarz może określić, co nam konkretnie dolega i jaką terapię zastosować.

Jest to szczególnie istotne w chorobach o przewlekłym podłożu. Testy biochemiczne są łatwe do przeprowadzenia i niedrogie. Poza tym większość z nich można wykonać nieodpłatnie, gdyż refunduje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Warto się im poddać, bo to może uratować nam życie.

Jakie choroby mogą wykryć testy biochemiczne?

Ten rodzaj badań jest szczególnie czuły na wszelkie nieprawidłowości związane ze stężeniem różnych pierwiastków i substancji we krwi. W związku, z czym badania biochemiczne pomagają wykryć wszelkie zaburzenia w pracy podstawowych narządów wewnętrznych typu trzustka czy wątroba. Dzięki nim łatwiej zdiagnozować cukrzycę, chorą tarczycę czy uszkodzenie nerek.

Poza tym testy biochemiczne przyczyniają się do wykrycia nowotworów czy chorób autoimmunologicznych. Badania biochemiczne wyniki i wszelkie analizy pomagają lekarzowi prowadzącemu ustalić dalszy tok leczenia. Na ich podstawie pacjent otrzymuje stosowne dawki leków i dalsze zalecenia.

Testy biochemiczne a możliwość pomyłki

Choć ciężko w to uwierzyć, to jednak czasem dochodzi do fatalnych pomyłek i błędnych diagnoz. Zazwyczaj wiąże się to z zaniedbaniami ze strony człowieka, a czasem z przestarzałym wyposażeniem laboratorium medycznego, w którym przeprowadzane jest badanie. Niemniej do takich sytuacji dochodzi niezmiernie rzadko. Większość renomowanych placówek medycznych dba o jak najlepszy standard świadczonych usług, gdyż od tego zależy ich byt.

Poza tym testy biochemiczne można przecież powtórzyć. Jeżeli pierwsze wyniki będą znacząco odbiegały od tych drugich – oznacza to, że gdzieś popełniono błąd. Jednak współczesna medycyna daje tak dużą możliwość weryfikacji, że stosunkowo łatwo można je wykryć. Niemniej pacjentowi, którego wprowadzono w błąd, nikt nie zwróci nieprzespanych nocy i strat moralnych, które poniósł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here