Czy warto używać porcelany w domu na co dzień?
fot. gastrohevi.pl

Porcelana uważana jest za bardzo delikatny materiał, odświętnie używany materiał. Stąd na przestrzeni lat nie zwykło się jej używać na co dzień czy stosować w formie zastawy dla dzieci, a raczej w wyjątkowych okolicznościach i przez dobrze sytuowane osoby. Czy aktualnie zwyczaj ten uległ zmianie? Co zmieniło się w samej porcelanie?

Historyczne znaczenie porcelany

Porcelana jest jednym z epokowych odkryć Chińczyków – wytwarzali porcelanę już w VII wieku. W początkach wytwarzania porcelany na Starym Kontynencie miała ona nawet status kruszcu, bo osiągała podobne do niego ceny, a zwykły śmiertelnik nie był stanie jej nabyć. Była elementem królewskich podarunków, a pojedyncze egzemplarze traktowano jak dzieła sztuki. Nie było mowy o stosowaniu porcelany do posiłków czy codziennego użytku. Była za droga, za piękna i … co tu dużo mówić – w ówczesnej formie mało funkcjonalna. Dopiero w momencie opracowania w Wielkiej Brytanii receptury pozyskiwania porcelany kostnej, popularność tej ceramiki wzrosła na tyle, by tworzyć znacznie bardziej użyteczne naczynia.

Z historią porcelany wiąże się wiele legend. Pierwszą z nich jest nazwa ceramiki, którą podobno wymyślił sam Marco Polo. Ale ciekawostek jest znacznie więcej, a każda z nich w swoim czasie windowała porcelanę na szczyty popularności najbardziej znamienitych europejskich rodzin, które czekały na holenderskie statki przepełnione porcelaną. W czasach, kiedy podtruwanie niewygodnych kontrahentów lub członków rodziny było na porządku dziennym, wartość porcelany podbijała plotka, jakoby porcelana rozpuszczała się na skutek trucizny, jaka znajdowała się w płynie czy posiłku. A skoro miała mieć takie niezwykłe właściwości, każdy, kto obawiał się otrucia, po prostu pragnął ją mieć.

Porcelana – już nie taka krucha, a cały czas elegancka

Co prawda, by odróżnić malowaną porcelanę od innego jej rodzaju trzeba nieco wprawy, jednak zwykle jest tak, że naczynia porcelanowe charakteryzują się nienagannym wykończeniem, które  je wyraźnie wyróżnia.

To, co było charakterystyczne dla porcelany w minionych wiekach, czyli delikatność, dziś nie jest regułą. Zaawansowane procesy technologiczne tak wzmacniają brzegi i podstawy porcelanowych naczyń, że nie trzeba martwić się o ich zniszczenie w procesie mycia. Co więcej, uznane marki produkujące porcelanę od dawna gwarantują, że naczynia z niej wykonane z powodzeniem można myć w zmywarce.

Porcelana Lubiana wytwarzana niezmiennie od 1969 roku dzięki kilkukrotnym wysokotemperaturowym wypałom (w 1000 i 1400 stopniach Celsjusza) charakteryzuje się dużą wytrzymałością termiczną i odpornością na uszkodzenia, a przy tym niezmiennie wygląda wykwintnie i elegancko. Stąd porcelana ta znajduje zastosowanie także jako element nakryć dla dzieci oraz w formie wyposażenia restauracji, gdzie talerze i filiżanki narażone są na zmienne temperatury i ciągłe intensywne użytkowanie.

Porcelana do każdego posiłku

Stosując w domu porcelanę, zapewniamy niezwykłą oprawę posiłków – to pewne. Wybierając klasyczną biel, nie musimy godzić się na nudę czy bardzo tradycyjne kształty. Producenci porcelany – wierząc w jej niezwykłą trwałość – dokładają wszelkich starań, by zaprojektowane przez nich wzory były nie tylko piękne, ale również użytkowe. Wiele projektów funkcjonalnych filiżanek czy pozornie zupełnie klasycznych talerzy, objęta jest ochroną autorską, co znaczy, że konkretnych kształtów nie znajdziemy w żadnym innym typie ceramiki. I nawet jeśli zdaje nam się, że podarowanie komuś z okazji ślubu czy jubileuszu porcelanowego serwisu obiadowego jest niewyszukane, powinniśmy pamiętać, że mimo iż porcelana utraciła status królewskiego nakrycia stołów, nadal ma za sobą historię i jednoznacznie kojarzy się z elegancją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here