Czym zastąpić proszek do pieczenia?

Proszek do pieczenia jest to sypki produkt dodawany do wypieków, dzięki któremu ciasta wyrastają i są puszyste. Jego zadaniem jest spulchnianie ciasta, dlatego spotkać go można w wielu przepisach jako jeden z niezbędnych jego elementów. Sprzedawany jest w niewielkich saszetkach, dlatego niejednokrotnie zdarzyło się wielu gospodyniom domowym, że w najważniejszym momencie, czyli podczas przygotowywania ciasta, okazało się, że już go nie ma w szafce kuchennej. Co wtedy zrobić? Jak sobie poradzić? Czym zastąpić proszek do pieczenia? Otóż są sposoby na skuteczne jego zastąpienie. Jednym ze składników, który na pewno znajduje się w każdej kuchni, jest soda oczyszczona. Wystarczy dodaj ją w objętości cztery razy mniejszej niż podana w przepisie ilość proszku do pieczenia. Należy jednak pamiętać, że dodając sodę oczyszczoną do ciasta, trzeba dodać również jakiś składnik o kwaśnym odczynie, aby pobudzić jej działanie. Może to być sok z cytryny, śmietana, koniecznie kwaśna, bądź odrobina octu, maślanki, kefiru, miodu, ciemnego cukru, czy też melasy. Należy użyć wybranego składniku więcej niż porcji sody.
Proszek do pieczenia można również zastąpić alkoholem. Musi to być alkohol, który pomoże spulchnić ciasto. W tym przypadku odpowiedni będzie rum lub koniak. Jeśli chodzi o proporcje, to należy jest stosować 1:3 czyli jedna łyżeczka proszku do pieczenia może być zastąpiona przez trzy łyżeczki koniaku lub trzy łyżeczki rumu. Poza tym skutecznym zamiennikiem będzie amoniak. Będzie on doskonałym składnikiem wykorzystywanym do przygotowania ciast, które muszą wyrosnąć. Chodzi tu na przykład o piernik. Amoniak spulchni ciasto, które stanie się porowate, a przez to chrupiące.
Jeżeli okazało się, że w kuchni nie ma żadnego z tych składników, nie należy się poddawać. Okazuje się, że jest jeszcze coś, czym można z powodzeniem zastąpić proszek do pieczenia. Jest to woda gazowana. Znajdujący się w gazowanej wodzie dwutlenek węgla spowoduje spulchnienie ciasta. A co za tym idzie pomoże mu wyrosnąć.

http://www.intelektualnie.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułObjawy niskiego ciśnienia
Następny artykułMycie okien

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here