Domki do ogrodu dla owadów i nietoperzy

W artykule przedstawimy podstawowe informacje o domkach dla zwierząt latających jak motyle, pszczoły czy nietoperze. Tego typu domki możemy zainstalować w naszym przydomowym ogrodzie i cieszyć się z pomagania pożytecznym dla nas zwierzętom.

W artykule przedstawimy podstawowe informacje o domkach dla zwierząt latających jak motyle, pszczoły czy nietoperze. Tego typu domki możemy zainstalować w naszym przydomowym ogrodzie i cieszyć się z pomagania pożytecznym dla nas zwierzętom.

Domek dla owadów to doskonały sposób na zwabienie pożytecznych gatunków do naszego ogrodu i zagwarantowanie im schronienia, a w sezonie zimowym – miejsca do przezimowania.

Wielu osobom owady kojarzą się ze szkodnikami. Jak się jednak okazuje, nie wszystkie z nich nimi są. Znacząca część gatunków jest pożyteczna – zapyla rośliny, umożliwiając produkcję owoców i broni przed szkodnikami. W przeszłości znajdowały one schronienie w przestrzeniach między cegłami i belkami, słomianych strzechach czy na strychach. Obecnie jednak, ze względu na obecność betonowej zabudowy oraz ogrody z niewystarczającą ilością miododajnych roślin, spora część owadów ginie. By je przed tym uchronić, warto zbudować lub zaopatrzyć się w gotowy domek dla owadów pożytecznych.

Do kategorii tej zalicza się między innymi pszczoły – zarówno miodne, jak i dzikie murarki. Równie pożyteczne są trzmiele, biedronki oraz złotooki. Tu przykład jak może wyglądać właśnie domek dla pszczół murarek.

Domek dla owadów najlepiej umieścić w miejscu osłoniętym od wiatru oraz deszczu. Doskonale do tego celu sprawdzi się słoneczna przestrzeń po południowej lub południowo-wschodniej stronie domu. Taki domek umieścić można pod dachem, wiatą lub szeroką rynną albo między drzewami.

Najczęściej spotkać można się z drewnianymi domkami, które wykonuje się z twardych i suchych jego kawałków o wymiarach około 10×10 centymetrów. Otwory powinny mieć tu średnicę około 2-5 milimetrów i głębokość 6-10 centymetrów.

Alternatywne rozwiązanie stanowi domek trzcinowy lub bambusowy. Do jego zbudowania z powodzeniem wykorzystać można jednak także inne puste w środku gałązki, na przykład forsycji czy malin. Taki domek dla owadów tworzy się bardzo prosto – wystarczy związać ze sobą kilkanaście łodyg o długości około 15 centymetrów. Gdy nie posiadają one kolanek, umieścić można je w drewnianej skrzynce w taki sposób, by tylna część była osłonięta.

Domek dla owadów wykonać można również z gliny zmieszanej z sieczką słomianą. W mokrej cegle nakłuwamy otwory pod różnymi kątami i czekamy kilka dni, aż wyschnie i stwardnieje.

Jeżeli nie chcemy samodzielnie wykonywać domku dla pożytecznych owadów, zaopatrzyć możemy się w jedną z gotowych wersji. Jako że takie produkty prezentują się niezwykle efektownie jak na przykład ten domek dla motyli, stanowić będą oryginalną dekorację ogrodu.

Natomiast dla tych, którzy chcą pomóc nie tylko owadom w swoim ogrodzie ciekawostką może być budka dla nietoperzy. Nietoperze to bardzo pożyteczne ssaki, które zjadają bardzo duże ilości komarów. Pojedynczy nietoperz może zjeść nawet do 5000 komarów w ciągu jednej nocy. Chętnie wykorzystywanymi przez nietoperze kryjówkami są specjalnie skonstruowane budki, które wiesza się na ścianach budynków lub pniach drzew. Jeżeli zatem masz problem z komarami to pomyśl o zaopatrzeniu się w tego typu domek dla nietoperza do swojego ogrodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here