Ekogroszek a groszek – czym się od siebie różnią?
fotolia.com, 206983781 | Autor: rahwik

Współcześnie znaczna część gospodarstw domowych funkcjonuje wykorzystując węgiel, jako główny materiał opałowy. Jednakże coraz więcej osób decyduje się na nowocześniejsze oraz znacznie bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązanie, jakim jest ekogroszek. Często zdarza się, że jest on mylony z popularnym groszkiem, dlatego też warto poznać ich różnice.

Nie myl ekogroszku z groszkiem

Osoby nieposiadające odpowiedniej wiedzy stosują te dwa określenia wymiennie, odnosząc się do tego samego opału. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że są to całkowicie dwa różne materiały grzewcze różniące się od siebie kilkoma aspektami.

Kwestią, która widoczna jest na pierwszy rzut oka jest wielkość obu tych rozwiązań. W praktyce oznacza to, że groszek jest nieco większy od ekogroszku. Uziarnienie groszku to 5-40 mm, ekoroszku zaś zwykle 5-25 mm.

Ekogroszek – większa ekologia

Porównując ze sobą te dwa materiały należy wziąć pod uwagę aspekty związane ze środowiskiem. To, że coś jest ekologiczne oznacza nie tylko, że skorzystają na tym rośliny, czy też zwierzęta, ale i ludzie. W skład ekogroszku wchodzi oczywiście węgiel, jednakże dzięki specjalnemu selekcjonowaniu, została w nim ograniczona zawartość tlenku węgla, siarki, dioksyn, furanów, węglowodorów, płynów w spalinach oraz popiołu, co daje gwarancję o wiele czystszego powietrza oraz łatwiejszego sprzątania.

Kaloryczność i spiekalność ekogroszku

Ekogroszek to rodzaj paliwa stałego, który produkowany jest z węgla wysokokalorycznego, wyróżniającego się stosunkowo niską zawartością wody oraz niską spiekalnością (RI < 20). Co więcej, ilość tlenku siarki tworzona w trakcie spalania jest nieco niższa niż ma to miejsce w przypadku innych węgli. Ekogroszek jest materiałem opałowym powstałym ze starannie wyselekcjonowanych partii węgla, wielokrotnie płukanych, dzięki czemu cechuje się on bardzo dużą energetycznością.

Niezwykle istotną kwestią jest spiekalność ekogroszku, czyli, innymi słowy, zdolność węgla kamiennego do zmiany stanu skupienia w wysokiej temperaturze w stan plastyczny oraz tworzenia się twardego i dobrze spieczonego koksu. Spiekalność ta określana jest przy użyciu skali Rogi. Metoda ta polega na ogrzewaniu w ustalonych warunkach węgla poddanego badaniu wraz z antracytem oraz pomiarze mechanicznym wytrzymałości utworzonego koksu. Na tej podstawie obliczana jest liczba Rogi.

W przypadku węgla cechującego się stosunkowo niską spiekalnością, wartość ta powinna wynosić od 0 do 20, natomiast w przypadku dużej spiekalności wartość powinna wynosić 55-85. Oznacza to, że spiekalność w skali Rogi dla ekogroszku nie powinna wynosić więcej niż 20, ponieważ zbyt duży jej poziom może przyczynić się do utrudnienia procesu spalania.

Cechą ekogroszku, która doceniana jest przez coraz większą liczbę osób, jest także dostosowanie go do automatycznych podajników. W praktyce oznacza to, że opalane tym właśnie materiałem kotły mogą bez problemu działać nieprzerwanie oraz niemal całkowicie bezobsługowo. W praktyce oznacza to, że nie będziemy musieli dokładać do pieca kilka razy w ciągu dnia, by móc utrzymać optymalną temperaturę. Warto tu także zaznaczyć, że w przypadku posiadania nieco nowszych kotłów, cały proces może być sterowany zdalnie, przy użyciu podłączonego do sieci telefonu lub też komputera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here