sucha skóra atopowa

Na atopię choruje jeszcze dużo ludzi, zwłaszcza w wielkich miastach. Skóra swędzi, jest bardzo wysuszona oraz pojawiają się na niej zmiany. Atopowe zapalenie skóry (w skrócie AZS) jest nieprzyjemne, jednak z ową dolegliwością można normalnie żyć. Należy tylko dobrze dbać o skórę. Atopowe zapalenie skóry, określane także egzemą, świerzbiączką czy wypryskiem, przejawia się silnym swędzeniem oraz wielkim wysuszeniem skóry. Na powierzchni wyskakują czerwone grudki, które później składają się ze sobą. Po każdym drapaniu powstają wyraźne pręgi, tzw. przeczosy. Gdy zostaną zakażone bakteriami, podchodzą ropą. Skóra staje się jeszcze mniejsza oraz bardzo wrażliwa na zniszczenia.

Pierwsze sygnały atopowego zapalenia skóry (AZS) pojawiają się zazwyczaj między 3 a 6 miesiącem życia. Że je zwłaszcza na twarzy oraz podbródku, rzadziej na klatce piersiowej, rękach oraz nogach. U starych dzieci zmiany przemieszczają się na zgięcia łokciowe, miejsca pod kolanami, nadgarstki, kark oraz szyję.

Atopowe zapalenie skóry – etiologie

Etiologii AZS są niezwykle delikatne oraz na ciosie nie w całości poznane. Specjaliści wymieniają natomiast parę elementów, które potrafią służyć wystąpieniu dolegliwości. Przede wszystkim są to elementy genetyczne. Dziedziczy się ale nie atopowe zapalenie skóry, lecz skłonność do atopii, czyli alergii uwarunkowanych genetycznie – należy do nich również astma oskrzelowa oraz katar sienny. Gdy tego rodzaju zaburzenia występują u jednego z rodziców, ryzyko pojawienia się AZS u dziecka sięga 25-30 procent. Jeśli oboje rodzice mają którąś z wad atopowych, ryzyko to narasta do 60 procent. Dodatkowym elementem zwiększającym zagrożenie zachorowania na AZS są pewne genetyczne cechy skóry, m.in. suchość, nadwrażliwość na kremy, pot oraz dużą temperaturę.
Dolegliwość wydaje się pod wpływem innych elementów środowiskowych, np. działania alergenów wziewnych oraz pokarmowych. Do tychże pierwszych kwalifikują się niejednokrotnie roztocze kurzu domowego oraz pyłki traw, do drugich jaja, mleko, orzeszki ziemne, ryby, soja oraz pszenica. Choroby zwiększa zanieczyszczone powietrze, długie bycie w zamkniętych, klimatyzowanych wnętrzach, dym papierosowy i żywność przetworzona przemysłowo.
Wbrew pozorom dolegliwość może także sprowokować zbytnia higiena.

pielęgnacja suchej skóry atopowej co potrzebne

Skóra atopowa – pielęgnacja

Ważnym zadaniem wykorzystywanych środków jest nawilżanie skóry atopowej. Wysuszenie doprowadza do pogorszenia symptomów. Wtedy skóra atopowa jest delikatna a nie ma powłoki ochronnej chroniącej ją przed elementami zewnętrznymi. Właściwe nawodnienie skóry jest również znaczenie dla skuteczności leczenia. Obecnie dostępne są specjalne kremy do skóry atopowej, jakie są dostosowane do jej potrzeb.
Poniżej odnajdziesz zalecenia, na co zwrócić uwagę podczas pielęgnacji skóry atopowej.
1.Myj się w ciepłej, nie gorącej, wodzie.
2.Zamiast mydła wybierz łagodny, niewysuszający skóry produkt. Tradycyjnego mydła możesz użyć tylko do oczyszczenia okolic pach oraz stóp. Gdy twoje dziecko ma atopowe zapalenie skóry, nie daj mu tkwić w wodzie z mydlinami.
3.Unikaj stosowania zwyczajnych olejków do kąpieli oraz pieniących się płynów.
4.Nie stosuj szczotek do masażu.
5.Po umyciu łagodnie osusz skórę oraz nałóż na nią balsam do skóry atopowej. Gdy jest taka potrzeba, aplikuj środek nawilżający chociażby kilka razy dziennie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here