Jak stworzyć ogród w stylu wiejskim?

Rabaty pełne kolorowych kwiatów i ziół, warzywniak i drzewa owocowe to atrybuty ogrodu w wiejskim stylu. Aranżacja ogrodu przypomina kwitnącą łąkę. Nie może w niej zabraknąć starych mebli i takich elementów dekoracyjnych, jak: wiklinowe kosze, gliniane dzbany, wóz drabiniasty, rustykalne lampiony, pergola czy małe oczko wodne.

Czym się charakteryzuje ogród wiejski?

W ogrodzie wiejskim panuje swoboda. Trawnik przypomina kwitnąca łąkę, pełną kolorów i przeróżnych gatunków roślin. Rabaty nie muszą mieć idealnie równych kształtów. Rośliny sadzi się piętrowo, od najniższych, po najwyższe, które nie zawsze kwitną w jednym terminie. Teren ogrodu jest miejscem, które ma cieszyć oko i stwarzać idealne warunki do odpoczynku. W większych ogrodach można zastosować również małą architekturę, np. w postaci romantycznej pergoli ogrodowej, szumiącego oczka wodnego z mostkiem. W wiejski pejzaż świetnie komponują się np.: ceramiczne donice obsadzone pelargoniami, wozy drabiniaste z różnorodnymi bylinami, gliniane dzbany, stare narzędzia gospodarcze wyeksponowane na ścianie domu czy drewniane płotki, na których mogą opierać się malwy, lewkonie czy słoneczniki. Podczas projektowania ogrodu można zaczerpnąć inspiracji z przeróżnych aranżacji dostępnych na stronie internetowej: https://czasnawnetrze.pl.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu w wiejskim stylu?

Ogród w stylu wiejskim to przede wszystkim gąszcz malowniczych roślin, od kwiatów i ziół, po krzewy, drzewa owocowe i winobluszcze. W domowym ogródku sprawdzi się kolorowa natura, która długo i obficie kwitnie oraz łatwo się rozsiewa. W wiejskiej aranżacji przestrzeni nie może zabraknąć także roślin w donicach, ustawionych na ganku, tarasie, parapecie. Byliny, które sprawdzą się w ogródku to np.: lilie, piwonie, chabry, łubin, maki. Na domowych rabatach nie może również zabraknąć: maciejek, astrów, słoneczników, nasturcji, lewkonii, kosmosów czy ozdobnego tytoniu. W wiejski styl ogrodu rewelacyjnie komponują się również ozdobne krzewy, takie jak: róże, bzy, forsycje, kaliny i jaśminowce.

W wiejskim ogrodzie nie może również zabraknąć drzew owocowych. W sytuacji, gdy nie ma się wystarczająco miejsca na sad, warto posadzić chociaż jedno drzewo owocowe, które natychmiast stworzy swojską wiejską atmosferę, np.: jabłoń, gruszę czy śliwę.

Warzywniak w ogrodzie

Wiejski ogród to również swojskie warzywa, zwłaszcza takie, które najlepiej smakują na świeżo, np.: sałata, szczypiorek, pomidory, roszpunka. Dodatkowo w domowym warzywniaku można posadzić również: dynie, bakłażany, patisony i kabaczki, które posiadają dodatkowo ozdobne kwiaty i okazałe liście. Ogrodowi uroku dodadzą również bardzo dekoracyjne strąki fasoli, zwłaszcza fioletowe, zielone oraz żółte.

Zioła do ogrodu wiejskiego

Zioła są nie tylko ładną ozdobą ogrodu, ale również przepięknie pachną, dlatego warto posadzić je w bliskiej odległości od domu bądź tuż przy ścieżce ogrodowej, np.: macierzankę, lawendę. Z roślin można stworzyć mini ogródek ziołowy lub posadzić je w towarzystwie kwiatów. W wiejskim ogrodzie przepięknie będą prezentować się: lubczyk, szałwia, ogórecznik, melisa, bazylia, czarnuszka.

ZOBACZ TAKŻE: SUKULENTY, CZYLI NAJBARDZIEJ WYTRZYMAŁE ROŚLINY DONICZKOWE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here