Czym jest angina?

Angina jest ostrym zapaleniem migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła. Angina jest zazwyczaj chorobą bakteryjną i najczęściej jest ona wywoływana przez bakterie paciorkowce beta-hemolizujace z grupy A. Angina może też być wywołana innymi bakteriami, zalicza się do nich inne paciorkowce, jak również bakterie o nazwie Haemophilus influenzae oraz Moraxella catarrhalis. Zdarza się też, że angina nie jest wywoływana przez bakterie, a do jej rozwoju przyczynia się zakażenie wirusami lub też grzybami. Ponadto, do anginy może też dojść w przebiegu niektórych chorób nieinfekcyjnych, jak np. w przebiegu białaczki czy chłoniaka.

W jaki sposób można zarazić się anginą?

Angina zarażamy się na drodze kropelkowej, na skutek bezpośredniego kontaktu z osobą cierpiącą z jej powodu wcześniej.

Jakie są objawy anginy wywołanej zakażeniem bakteryjnym?

Początki anginy bakteryjnej trudno jest czasami odróżnić od infekcji wirusowej. W przypadku bakteryjnego zapalenia gardła stan zapalny obejmuje zwykle zarówno błonę śluzową gardła, jak i migdałki podniebienne. Przede wszystkim, w odróżnieniu od wirusowego zapalenia gardła, w przypadku anginy zawsze obecna jest wysoka gorączka przekraczająca 38 st. C, czasami sięga ona nawet 40 st. C.  Poza tym, zawsze obecny jest też naprawdę silny ból gardła, czasami uniemożliwiający jedzenie stałych pokarmów (chory może jeść jedynie papki i pokarmy bardziej  płynne, jak budyń czy kisiel). W badaniu gardła, poza jego silnym przekrwieniem, widoczne są również ropne nacieki na migdałkach podniebiennych, czasami także widać ropny zaciek na tylnej ścianie gardła. Bardzo często dodatkowo obecne jest też powiększenie węzłów chłonnych podżuchwowych lub szyjnych.

Jak wyleczyć anginę bakteryjną?

W tej sytuacji niezbędne jest włączenie antybiotyku, dlatego też zawsze jest konieczna osobista wizyta u lekarza. Absolutnie nie wolno włączać antybiotyku samodzielnie w domu (czasami bowiem mamy w domu kilka tabletek jakiegoś antybiotyku, który pozostał nam z leczenia poprzedniej infekcji), lekarz musi bowiem zdecydować jaki antybiotyk i w jakiej dawce będzie właściwy. Źle dobrany antybiotyk w złej dawce może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Poza antybiotykiem dodatkowo należy zażywać leki działające przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo oraz środki łagodzące ból gardła (takie same preparaty jak w przypadku wirusowego zapalenia gardła). Antybiotyk zazwyczaj działa dopiero po 3-4 dniach, dlatego też nie spodziewajmy się, że po zażyciu dwóch tabletek wszystkie dolegliwości od razu ustąpią. Zwykle wszystkie objawy ustępują w przeciągu tygodnia, zdarza się jednak, że trwają dłużej, niestety zdarza się też czasami konieczność zmiany antybiotyku.

Jakie są natomiast objawy anginy wirusowej, czyli wirusowego zapalenia gardła?

Początki anginy wirusowej nie są tak gwałtowne jak objawy anginy bakteryjnej. W przypadku wirusowego zapalenia gardła pacjent początkowo zwykle odczuwa nieprzyjemne drapanie w gardle oraz dolegliwości bólowe, które mogą być różnie nasilone. Czasami ból gardła w przypadku infekcji wirusowej nie jest duży, czasami jednak jego natężenie przypomina dolegliwości bólowe obecne w przypadku anginy bakteryjnej. W przebiegu wirusowego zapalenia gardła nie musi także dochodzić do powiększania się okolicznych węzłów chłonnych. Różnie jest także z temperaturą ciała – czasami nie jest ona w ogóle podwyższona, czasami jest to stan podgorączkowy, a czasami wartości gorączki są tak samo wysokie jak w przypadku anginy bakteryjnej. Pacjent z wirusowym zapaleniem gardła zazwyczaj gorzej się czuje, może być osłabiony, może mieć też objawy niewielkiego nieżytu nosa.

Jak leczy się anginę wirusową?

W przypadku anginy wirusowej zwykle nie jest konieczne używanie antybiotyku, chyba że w przebiegu choroby dojdzie do bakteryjnego nadkażenia. Pacjent, który cierpi z powodu wirusowego zapalenia gardła, jest leczony objawowo. Zachodzi wtedy potrzeba zażywania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które działają przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie, ponadto stosuje się też różnego rodzaju miejscowo znieczulające spraye do gardła, jak również tabletki do ssania i płyny do płukania gardła. Preparaty, które pomogą zwalczyć nieprzyjemne dolegliwości możemy nabyć w każdej aptece stacjonarnej lub online np.: https://www.doz.pl/apteka/k87-Bol_gardla_i_chrypka

Domowe leczenie anginy- czy jest możliwe?

W przypadku anginy bakteryjnej jej domowe leczenie nie jest niestety możliwe. W przypadku anginy bakteryjnej jedynym sposobem  na jej wyleczenie jest zażycie przez pacjenta właściwie dobranego antybiotyku. Istnieją jednak domowe metody, które zdecydowanie zmniejszają  przykre dolegliwości  w przebiegu anginy bakteryjnej.

Jak zatem może wyglądać domowe leczenie anginy, które złagodzi jej objawy?

Przede wszystkim w przypadku anginy bakteryjnej pacjent powinien dużo pić. Dzięki obfitej podaży pływów zdecydowanie łatwiej będzie obniżyć gorączkę. Ponadto picie chłodnych płynów będzie też zdecydowanie łagodziło uciążliwe dolegliwości bólowe ze strony gardła. Dość dobrze na przebieg anginy wpływa również płukanie gardła naparem z szałwii, która ma właściwości odkażające. Należy pamiętać też o tym, że bardzo korzystnie na przebieg całej choroby wpływa też odpoczynek, dlatego powinniśmy sobie zapewnić spokój i jak największą ilość snu. Pomocną metodą w leczeniu anginy bakteryjnej okazuje się też picie syropu z cebuli. Jak najłatwiej go przygotować? Wystarczy drobno posiekać cebule i zasypać ją cukrem oraz zostawić pod przykryciem, aby puściła sok. Po kilku godzinach możemy pić gotowy syrop z cebuli, który działa odkażająco i przeciwbólowo. Ponadto, dobrą metodą wspomagającą leczenie anginy jest również płukanie gardła roztworem wody z solą. Aby przygotować taki roztwór do płukania gardła wystarczy łyżeczkę soli rozpuścić w szklance cieplłej wody i takim roztworem płukać gardło. Do walki z objawami anginy pomocny okazuje się też napar z malin, który ma właściwości napotne i rozgrzewające. Należy pamiętać, że wszystkie te metody w przypadku anginy bakteryjnej są jedynie metodami wspomagającymi leczenie antybiotykiem, bez którego nie da się wyleczyć tej choroby. W przypadku jednak anginy wirusowej, czyli wirusowego zapalania gardła, czasami domowe metody okazują się wystarczające do całkowitego zwalczenia infekcji.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here