Fotowoltaika panel

W dzisiejszych czasach szczególną uwagę poświęca się ekologicznym rozwiązaniom, które są korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla nas. Coraz większą popularnością cieszy się fotowoltaika i z pewnością w najbliższych latach trend ten będzie się pogłębiał. Dlaczego warto postawić na fotowoltaikę?

Przede wszystkim warto dokładnie dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest fotowoltaika. Otóż jest to system, na który składają się przede wszystkim umieszczane na dachu budynku panele fotowoltaiczne. Ich celem jest zamiana energii słonecznej w energię elektryczną. Dzięki temu uzyskujemy całkowicie darmowy prąd, ogrzewanie itp., a jednocześnie nie szkodzimy środowisku.

Na czym polega działanie fotowoltaiki? Otóż na panele słoneczne składają się ogniwa fotowoltaiczne i to one odpowiadają za zamianę energii czerpanej z promieniowania słonecznego. W skrócie polega to na tym, że na takie ogniwo pada najmniejsza cząstka światła, czyli foton i zostaje on pochłonięty przez krzem. Następuje wybicie elektronu i wprawienie go w ruch. Ruch ten to przepływ prądu. Do paneli podłączany jest regulator napięcia, który kontroluje naładowanie akumulatora. Akumulator żelowy nie powinien bowiem się rozładować, ani też przeładować. Bardzo ważna w całym systemie jest również przetwornica napięcia, która dba o to, aby napięcie było dostosowane do urządzenia, które będzie korzystało z prądu. Przetwornica pozwala uzyskać nawet 230 V.

Solary są rozwiązaniem bardzo korzystnym. Warto poświęcić trochę czasu i przeanalizować korzyści płynące z takiego sposobu pozyskiwania energii. Co ciekawe, fotowoltaika z roku na rok staje się coraz bardziej opłacalna, a wszystko za sprawą wielu badań poczynionych w tym kierunku. Sprzęt jest unowocześniany, bardziej wydajny, wytrzymały. Istotne jest przede wszystkim to, że panele są w stanie wydajnie pracować 25 lat i więcej, na dodatek bezobsługowo. W ten sposób codziennie otrzymujemy prąd za darmo, bez żadnego nakładu pracy. Początkowo fotowoltaika wiązała się z bardzo dużym wydatkiem na początek, ale teraz koszt ten jest znacznie mniejszy. Szacuje się, że obecne ceny są przynajmniej kilka razy niższe od tych z ubiegłego wieku. Ważne jest również to, że jeśli mamy mikroelektrownię do 40 kW to nie potrzebujemy specjalnego pozwolenia na taką działalność, a operator musi podłączyć nas do sieci.

Ile prądu jest w stanie wyprodukować nasza instalacja? Wszystko zależy przede wszystkim od jej wielkości. Przyjmuje się, że przeciętny panel fotowoltaiczny przez rok może wytworzyć około 1000 kWh energii. Należy jednak zadbać o to, aby nie był umieszczony w zacienionym miejscu. Jeśli założymy, że rodzina potrzebuje około 3000 kWh energii na rok, to powinniśmy zamontować przynajmniej trzy panele. Z jakim wydatkiem się to wiąże? Nie da się tego dokładnie określić, ale trzeba liczyć się z 20000 zł. Zależne jest to głównie od rodzaju paneli, np. monokrystaliczne, polikrystaliczne. Nawet jeżeli suma ta wydaje się przerażająca, warto mieć świadomość tego, że eksploatacja fotowoltaiki nie generuje kosztów. Taki wydatek jest zatem jednorazowy i dodatkowo zapewnia nam prąd za darmo. Fotowoltaika powinna nam się zwrócić po maksymalnie 10 latach, a przynajmniej drugie tyle jeszcze posłuży.

Fotowoltaika

Montując panele fotowoltaiczne, zapewniamy sobie spokój, bowiem nie musimy już martwić się chociażby rosnącymi cenami prądu. Poza tym wprowadzanych jest coraz więcej rozwiązań ekologicznych, planowane jest przechodzenie na odnawialne źródła energii, a więc warto zdecydować się na nie już teraz. Potem możemy mieć problem, gdy nagle będziemy musieli zrezygnować z dotychczasowych rozwiązań. Dzięki fotowoltaice będziemy niezależni od dostawców prądu, rządowych zmian itd.

Kolejną istotną kwestią jest to, że fotowoltaika umożliwia także magazynowanie energii. Niekiedy system produkuje jej więcej niż potrzebujemy, ale nie oznacza to, że musi się ona zmarnować. Może zostać zmagazynowana na później, kiedy to warunki atmosferyczne spowodują, że produkcja będzie niższa. Niektórzy mają ponadto możliwość sprzedaży energii, dzięki czemu fotowoltaika nie będzie tylko oszczędzaniem, ale zapewni również zysk!

Jeśli kogoś nie przekonują wyłącznie zalety finansowe, warto spojrzeć na fotowoltaikę z jeszcze innej strony, a mianowicie ekologii. Czy nie jest lepiej zastosować bezpieczne dla środowiska rozwiązania i mieć poczucie, że nie szkodzi się okolicznej faunie i florze? Powietrze mamy już wystarczająco zanieczyszczone i po co, jeszcze dokładać szkodliwych substancji? Każda osoba, która decyduje się na fotowoltaikę, zmniejsza zanieczyszczenie środowiska i już ten fakt powinien nas do niej przekonać.

Jak widać, fotowoltaika jest korzystna dla wszystkich stron. Nam zapewnia oszczędności i komfort użytkowania, a środowisku bezpieczeństwo. Warto zatem rozważyć tę metodę pozyskiwania energii. Z pewnością, jeśli zdecydujemy się na nią, nie będziemy żałować. Zapewnimy sobie w ten sposób wieloletnie źródło bezpiecznej i taniej energii. Może posłuży nam ono dłużej niż nam się wydaje.

Źródło: https://suntrack.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here