Funkcjonalne poddasze powinno być wyposażone w okna dachowe, które zapewnią naświetlenie oraz odpowiednią cyrkulację świeżego powietrza. Dobre rozplanowanie źródeł naturalnego światła wpłynie również na charakter wnętrza. W okresie letnim duże nasłonecznienie poddasza może wpływać jednak na wzrost temperatury pomieszczenia, warto więc pomyśleć o osłonach na okna. Do tego celu można wykorzystać markizy lub rolety wewnętrzne. Co wybrać, by zapewnić sobie maksymalny komfort użytkowania najwyższej kondygnacji domu?

Markizy – sposób na słońce i deszcz

To przesłony montowane na zewnątrz okna, wykonane ze specjalnej siateczki lub włókien szklanych, powleczonych tworzywem sztucznym PVC, które wpływa na ich wysoką odporność na czynniki atmosferyczne. Światło, które wpada do pomieszczenia przez opuszczoną markizę, jest delikatnie rozproszone, a temperatura pomieszczenia obniża się o kilka stopni. To rozwiązanie przytłumia również odgłos deszczu, dlatego z powodzeniem sprawdzi się na poddaszu przekształconym w nowoczesną sypialnię. „Markizy nie przylegają ściśle do szyby, dlatego nawet po ich rozwinięciu nie zostanie zaburzona cyrkulacja powietrza” – podpowiada Marcin Surma, specjalista z systemysurma.pl. Co więcej, markizy nie przesłaniają widoku na zewnątrz.

Rolety wewnętrzne

Rolety wewnętrzne przeznaczone do okien dachowych wykonane są z materiału syntetycznego pokrytego impregnatem lub srebrną albo białą powłoką, która odbija promienie słoneczne. Tak wzmocniona tkanina jest łatwo zmywalna, a ponadto trwała i odporna na lekkie uszkodzenia mechaniczne – strzępienie, przecieranie. Rolety umieszczone są na wałku i w dwóch bocznych prowadnicach, co sprawia, że dobrze przylegają do szyby, a przy rozwijaniu i zwijaniu można zatrzymać je w dowolnej szerokości okna. Światło słoneczne wpadające do środka przez rolety jest przyćmione i rozproszone, a wnętrze zaciemnione.

Okna dachowe są dobrym rozwiązaniem, zapewnią na poddaszu dostęp naturalnego światła i świeżego powietrza. Odpowiednio dobrana przesłona okienna wewnętrzna lub zewnętrzna pomoże przetrwać letnie miesiące i utrzymać optymalne warunki do przebywania w pomieszczeniach na najwyższej kondygnacji domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here