Mastif tybetański, czyli pies uwielbiający ogród

0
1784

Mastif tybetański to jedna z najstarszych ras psów. Jest mocno zbudowany, a swoim wyglądem budzi zarówno respekt, jak i ogromną sympatię. Mastif powinien mieszkać w ogrodzie, jednak nie należy zamykać go na cały dzień w kojcu.

Mastif tybetański – charakterystyka

Mastif tybetański znajduje się na liście najstarszych ras psów. Dawniej ich podstawowym zadaniem było pilnowanie domostwa. Mastif tybetański jest mocno zbudowanym, potężnym psem z zakręconym i wysoko noszonym ogonem. Cechą charakterystyczną są opadające uszy kierujące się ku przodowi oraz brązowe i głęboko osadzone oczy. Samce osiągają masę ciała wynoszącą 40-60 kg, natomiast suczki – 40-45 kg. Mastif tybetański odznacza się gęstą i średniej długości sierścią oraz czarnym umaszczeniem z jasnym podpalaniem. Są to ogromne psy, niezwykle wytrzymałe, a jednocześnie zwinne. Mastify wychowywane w środowisku rodzinnym są czułe, łagodne, przyjacielskie i chętne do zabawy. Wykazują dużą cierpliwość w stosunku do najmłodszych członków rodziny i innych dzieci. W obecności obcych osób mastif zwykle okazuje rezerwę, nieufność i czujność, może być nawet agresywny. Właściciel musi zadbać o to, aby obca osoba nie weszła na pilnowany przez mastifa tybetańskiego teren, stosując np. specjalne oznaczenia czy montując domofon. W sytuacji, gdy właściciel wprowadzi gościa na teren domu, mastif okazuje akceptację i sympatię.

Mastif tybetański – środowisko życia 

Mastif tybetański to rasa psów, która powinna przebywać na zewnątrz. Preferowanym środowiskiem życia jest ogród, jednak niewskazane jest zamykanie mastifa w kojcu z ograniczoną przestrzenią. Pies ten powinien mieć możliwość swobodnego poruszania się po dostępnym terenie. Ważne jest, aby jednocześnie był blisko ludzi. Budę mastifa tybetańskiego umieszcza się więc w takim miejscu, w którym będzie mógł on słyszeć rodzinę. Dzięki temu stanie się oddanym przyjacielem i niezastąpionym towarzyszem. Na noc można go zabierać do domu. Mastif tybetański potrzebuje codziennie dużej dawki ruchu. Z tego powodu nie nadaje się do mieszkania w bloku.

Mastif tybetański – wychowanie

Mastif tybetański doskonale sprawdzi się w roli psa stróżującego i obronnego, jak też serdecznego i łagodnego członka rodziny. Ta piękna rasa w genach ma zapisany instynkt przywódczy i niezależność, dlatego szczenię od pierwszych dni życia należy socjalizować i uczyć posłuszeństwa. W wychowywaniu mastifa tybetańskiego kluczowe jest łagodne i cierpliwe traktowanie. Nie należy okazywać mu srogości i brutalności, wystarczy zdecydowanie i konsekwencja. Mastif tybetański to bardzo pojętna rasa psów, które w stosunkowo krótkim czasie można wiele nauczyć, otrzymując dobrze ułożonego i niesprawiającego trudności czworonoga.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here