Płyty akrylowe wylewane i ekstrudowane – za co docenisz je podczas remontu

Postanowiłeś odświeżyć swoje wnętrza, określiłeś potrzeby i znalazłeś najlepszą ekipę remontową w okolicy. Teraz czeka Cię jednak jeszcze jedno zadanie, które choć nie jest proste, może zaważyć na sukcesie prac i późniejszym komforcie użytkowania pomieszczeń wybór materiałów na nowe podłogi, ściany oraz meble. Być może jednym z mocno rozważanych przez Ciebie tworzyw jest szkło, zanim jednak dokonasz zakupu, chcielibyśmy przedstawić Ci zalety jednego z jego ciekawych zamienników akrylu. Z tego wpisu dowiesz się, czym są płyty akrylowe ekstrudowane i wylewane, do czego służą oraz jakie ich zalety najbardziej cenią sobie inwestorzy.

Płyty akrylowe wylewane i ekstrudowane – krótka charakterystyka

O produkcji, właściwościach i zastosowaniu płyt z akrylu można by pisać bardzo wiele. Dla osób, które jednak nie wiedzą nic o tym tworzywie, wyjaśniamy, że jest to jeden z rodzajów tzw. bezpiecznego szkła. Materiał ten, w istocie niebędący szkłem, a tworzywem sztucznym, posiada cechy zbliżone do szkła naturalnego. Funkcjonując jako utwardzona ciecz, przyjmuje postać przezroczystych, przepuszczających światło płyt. W zależności od procesu formowania płyty z akrylu dzielimy na płyty akrylowe wylewane oraz płyty akrylowe ekstrudowane. Oba rodzaje są równie popularne, choć wersja wylewane ze względu na swoje właściwości ma zwykle nieco wyższą cenę. Mowa tu o lepszej odporności chemicznej, ale również o wyglądzie i właściwościach optycznych, które zbliżają je do szkła w większym stopniu niż ich ekstrudowane odpowiedniki.

Alternatywa dla szkła podczas prac remontowych?

Choć nie wydaje się, aby płyty akrylowe wylewane, a tym bardziej ekstrudowane, całkowicie wyparły z obiegu szkło, przy wielu konstrukcjach powoli je zastępuje. Mowa tu m.in. o zabudowach balkonowych, kasetonach reklamowych czy ściankach działowych. Dzieje się tak dlatego, że choć płyty akrylowe są łudząco podobne do szkła i w podobnym stopniu przepuszczają światło, to jednak nie trzeba w ich martwić się o stłuczenie takiej „szyby”. Podczas remontu ma to niebagatelne znaczenie istnieje mniejsze ryzyko strat podczas prac wymagających ostrożnego obchodzenia się z materiałem. Taka bezpieczna alternatywa dla naturalnego przeszklenia świetnie sprawdzi się też w domu z małym dziećmi czy zwierzętami. Warto też wspomnieć o tym, że płyty akrylowe ekstrudowane i wylewane to coś więcej niż tylko materiał na przeszklenia. Można nabyć również kolorowe płyty i wykonać z nich również blaty czy fronty szafek, uzyskując efekt podobny do lakierowania. Będą bardzo estetyczne, a przy tym trwałe i łatwe do utrzymania w czystości, co z pewnością docenisz już po krótkim czasie użytkowania mebli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here