Praca na pół etatu Warszawa

Bezrobocie na poziomie 1,8%, blisko 500 tys. podmiotów gospodarki, w tym 215 zatrudniających co najmniej po tysiąc osób, średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw powyżej 8 tys. zł miesięcznie… Dane statystyczne GUS dla Warszawy zachęcają do poszukiwania zatrudnienia w tym mieście.

Na stołecznym rynku zatrudnienia panuje różnorodność, dlatego również osoby szukające w Warszawie pracy na pół etatu nie powinny mieć trudności ze znalezieniem ogłoszeń od pracodawców.

Jeśli interesuje Cię temat: praca Warszawa, czytaj dalej i dowiedz się, gdzie można zatrudnić się w niepełnym wymiarze godzin, co właściwie oznacza “pół etatu” oraz skąd najlepiej pozyskiwać oferty pracy w Warszawie.

Praca na pół etatu – ile godzin?

Praca na pół etatu oznacza wykonywanie obowiązków w ograniczonym wymiarze czasu pracy. Zgodnie z Kodeksem pracy (art. 129) czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy (z zastrzeżeniami). Są to warunki dla tzw. pełnego czasu pracy czyli pełnego etatu. Pół etatu oznacza zatem połowę powyższych godzin pracy, czyli 20 godzin tygodniowo.

Podpisując umowę o pracę na pół etatu, pamiętaj, że masz wszelkie prawa wynikające z Kodeksu pracy i innych przepisów dotyczących zatrudnienia. A zatem jeśli pracodawca zleci Ci pracę np. nie 4, a 5 godzin danego dnia – będzie to godzina nadliczbowa, za którą przysługuje Ci dodatkowe wynagrodzenie. Pamiętaj jednak, że żeby taka godzina została uznana za nadliczbową, w Twojej umowie o pracę muszą zostać podane limity godzin pracy, po których przysługuje Ci wynagrodzenie za nadgodziny. W przeciwnym razie dopiero po przekroczeniu standardowego 8-godzinnego wymiaru czasu pracy będziesz mieć prawo do dodatku za godziny nadliczbowe.

Kolejną ważną kwestią jest to, że niepełnoetatowca obowiązują także limity płacy minimalnej dla danego roku! W tym przypadku oblicza się je proporcjonalnie do przepracowanych godzin.

Praca na 1/2 etatu a urlop

Osoba zatrudniona na pół etatu ma prawo do wszystkich gwarantowanych prawem urlopów. Urlop wypoczynkowy obliczany jest proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

W przypadku osoby ze stażem pracy powyżej 10 lat – przysługuje standardowo 26 dni urlopowych – pracownik zatrudniony na pół etatu będzie mieć więc do wykorzystania 13 dni. Osoby na pełnym etacie z krótszym stażem pracy mają prawo do 20 dni wolnych w ciągu roku – półetatowcy zatem do 10 dni.

Oferty pracy na pół etatu w Warszawie

Znasz już podstawowe warunki zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin i wiesz, czego się spodziewać. Gdzie zatem szukać w Warszawie pracy na 1/2 etatu? Największą bazę ofert stanowi oczywiście internet, dlatego zacznij od zarejestrowania się na dobrym, rzetelnym portalu pracy. Konto za darmo założysz np. na praca.pl. Portal rekrutacyjny to bardzo użyteczne narzędzie – znajdziesz na nim bardzo wiele ofert w jednym miejscu. Możesz je dodatkowo filtrować, np. podając miejsce pracy – Warszawę, wymiar godzin – część etatu i ewentualnie inne parametry – nazwę stanowiska, obszar zawodowy itp. Ogłoszenia na portalu z pracą możesz przeglądać również jako gość, niemniej zalogowany użytkownik ma możliwość brania udziału w rekrutacjach bezpośrednio z poziomu platformy, wykonując zaledwie kilka kliknięć. To naprawdę duże ułatwienie.

Oferty pracy w Warszawie znajdziesz także w mediach społecznościowych, dlatego zapisz się do odpowiednich grup i regularnie przeglądaj oferty. Bądź ostrożny! Ogłoszenia w social mediach nie zawsze są weryfikowane, nie daj się więc naciągnąć, nie wysyłaj CV osobom, które w ogłoszeniu nie podają nazwy firmy, obiecują niebotyczne zarobki kandydatom bez jakichkolwiek kwalifikacji.

Uruchom także sieć kontaktów. W warszawskich firmach dość powszechnie stosuje się system poleceń pracowniczych. Pytaj więc znajomych, czy ich pracodawca nie planuje rekrutacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here