Od zawsze wmawia się nam, że powinniśmy myśleć poza schematami, a jednak wszędzie uczy się nas wszystkich tego samego. Schematy nie mogą być złe, gdyż zostały wykształcone na drodze zmian ewolucyjnych, a zatem służą przetrwaniu gatunku. Rutyna powoduje co prawda, że możemy nie pamiętać, czy zamknęliśmy drzwi do mieszkania, jednak prawie zawsze okazuje się, że zamknęliśmy je ot tak, z przyzwyczajenia. Przyzwyczajenie sprawia, że niektóre czynności wykonujemy mechanicznie, bez udziału woli. Bez angażowania świadomości. To wygodne, gdyż dzięki temu nie rozpraszamy się, a błędy i tak popełniamy niezwykle rzadko.

Schematy są także bardzo przydatnym narzędziem, wspomagającym proces organizacji. Dzięki sprawdzonej metodzie możemy wykonać pewną czynność dokładnie, będąc pewnymi, że nie ominęliśmy żadnego punktu. Schematyczne tworzenie notatek pomoże nam odnaleźć się później w gąszczu zapisków, gdyż będziemy mogli zastosować do ich interpretacji jeden, stały klucz. Schematy pomagają nam zarówno zrozumieć zachodzący proces jak i uniknąć pomyłki podczas jego wykonywania. Przepisy kulinarne, technologie produkcyjne, sposoby na zapamiętywanie czy listy zakupów to przecież nic innego jak pewne rodzaje stworzonych instrukcji, które mają za zadanie uczynić proces łatwiejszym, szybszym i bardziej zrozumiałym poprzez powtarzanie oraz porównanie do czegoś, co już znamy.

Dlatego by myśleć poza schematami, dobrze najpierw w świecie przyzwyczajeń wyrobić sobie pewne utarte ścieżki, by czynności trywialne, które mają nie przeszkadzać nam i nie zabierać cennego czasu wykonywać automatycznie, korzystając z istniejącego schematu.

http://www.jobston.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here