Prowadzenie działalności gospodarczej nie jest wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Wymaga jednak znajomości przepisów prawa podatkowego i gospodarczego – przynajmniej w pewnym zakresie. W sprawach niejasnych, których interpretacja może zależeć od kompetencji danego urzędnika, warto zasięgnąć porady prawnej. Zobacz, w jakich jeszcze sytuacjach prawnik może okazać się niezbędny.

W momencie, kiedy zakładasz spółkę

Niezależnie od tego, czy zakładasz spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (w skrócie z o.o.), czy potrzebna jest Ci spółka jawna, prawnik może okazać się bardzo przydatny. Dzięki swojej wiedzy podpowie Ci i doradzi, która forma prowadzenia działalności gospodarczej będzie dla Ciebie korzystniejsza z punktu widzenia spraw biurokratycznych oraz kosztowych. Specjalistę można znaleźć w kancelariach prawno-podatkowych, działających w licznych miastach na terenie całego kraju. Na tych, których nie stać na kancelarię, czeka darmowy prawnik, działający na przykład przy Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości. To świetna opcja dla tych, którzy planują zarejestrować swoją działalność w przyszłości, a na razie testują pomysł właśnie w inkubatorze.

W chwili, gdy masz spór z kontrahentem

Tego typu spory, które kończą się postępowaniem sądowym, są raczej rzadką sprawą, choć czasem do nich dochodzi. Prawnik może Ci się przydać na przykład wtedy, gdy Twój kontrahent otrzymał od Ciebie produkt lub usługę, lecz nie wywiązuje się z opłacenia faktury VAT. Wtedy możesz poprosić prawnika, aby wystawił takiemu nierzetelnemu przedsiębiorcy przedsądowe wezwanie do zapłaty. W wielu przypadkach proste pismo działa doskonale i pozwala skutecznie ściągnąć należność, bez konieczności zakładania sprawy w sądzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here