Termolezja zwana inaczej jako termoablazja, jest jedną z niefarmakologicznych metod leczenia bólu dolnych partii kręgosłupa. Termolezja jest to zabieg, który polega na stosowaniu prądu zmiennego o specjalnie określonej częstotliwości. Znana jest również pod innymi nazwami, takimi jak – ablacja prądem HF lub technika RFA. RFA to angielski skrót od Radiofrequency Ablation – jest to, więc ablacja prądem o częstotliwości fal radiowych. Stosowanie prądu ma na celu zwiększenie temperatury w danym rejonie odpowiedniego nerwu i długotrwałego zablokowaniu uczucia bólu. U wielu pacjentów efekty po zabiegu utrzymują się od 12 do 24 miesięcy.
Jest to zabieg małoinwazyjny, podczas którego wykorzystuje się leczenie przewlekłego bólu głównie kręgosłupa. Termolezja ma prowadzić do trwałego, lub przynajmniej czasowego zablokowania przewodnictwa we włóknach nerwowych, dzięki czemu pacjent nie będzie odczuwał bólu.
Zabieg ten polega na wprowadzeniu małej elektrody w pobliże danych włókien nerwowych. Następnie przepływa tamtędy prąd zmienny o częstotliwości od około 300 do 500 khz. Dzięki temu, że komórki nerwowe są wypełnione roztworem elektrolitów takie działanie prądu prowadzi do gwałtownych ruchów jonów wokół nich. Przez to nagrzewany obszar poddawany jest wysokiej temperatury.
Dzięki dobremu wyborowi miejsca, w którym lekarz wprowadzi elektrodę, stosowane częstotliwości prądu pozwalają wywołać uszkodzenia w włóknach nerwowych, które odpowiadają za przewodzenie bodźców bólowych. Po zabiegu, na danym obszarze, na którym było stosowane leczenie, ból jest mniej odczuwalny. Efekt ten trwa aż do pełnej regeneracji włókien.
Termolezja to bardzo skuteczne badanie przy leczeniu bóli neuropatycznych, które mają miejsce przez nieprawidłowe pobudzenie włókien nerwowych. Bóle tego rodzaju prowadzą do chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa. Oprócz tego termolezja stosowana jest w przypadku niektórych przypadków dyskopatii.
By móc przystąpić do tego rodzaju zabiegu, najpierw trzeba określić źródło bólu, co sprawdza się za pomocą blokad farmakologicznych odpowiednich nerwów.

http://www.med-online.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRektoskopia
Następny artykułPrzyczyny bólu brzucha

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here