Zabawy dla kształtowania zdolności manualnych maluszków

0
1876

Zdolności manualne naszego dziecka kształtowane są przede wszystkim w toku codziennych czynności. W trakcie ich wykonywania dziecko stosunkowo niewielkim kosztem uczy się jak przekładać siłę na efekt. Sprawność motoryczna nie kończy się na umiejętnościach rysowania i pracach z modeliny, do jej kształtowania potrzebnych jest więcej ćwiczeń – czasem takich, których w domu nie sposób dziecku zapewnić. 

Jak wspierać rozwój manualny dziecka?

Trzylatek już po kilkunastu kontaktach z ekranem smartfona czy tabletu doskonale wie, że by go uruchomić konieczny jest specyficzny rodzaj posuwistego ruchu palcem po monitorze. Co ciekawe maluch w tym wieku niekoniecznie potrafi zasznurować buty czy trafić trójkątem w plastikową zabawkę. Dziwne? Wcale nie, jeśli wziąć pod uwagę ilość sytuacji, w których maluch może obserwować zachowanie rodzica oraz móc przy jego wsparciu korzystać ze smartfona. 

Niestety taki rodzaj rozwoju dziecięcych zdolności manualnych nie przysłuży się jego sprawności przy podstawowych czynnościach. Zbyt wczesny kontakt z elektroniką i ekranami dotykowymi mocno upośledza dziecięce umiejętności motoryczne. 

Specjaliści twierdzą, że maluchy mają obecnie zdecydowanie za mało okazji do ćwiczenia własnych rąk i palców. A to może negatywnie odbić się na ich przyszłym życiu. Zdolność do wykonywania skomplikowanych prac manualnych zaczyna się bowiem we wczesnym dzieciństwie i nie sposób niektórych umiejętności nabyć w toku dalszego rozwoju. 

rozwój manualny dziecka

Stąd tak istotne dla kształtowania umiejętności naszych maluszków są zabawy i gry skoncentrowane na ćwiczeniu palców i rąk. Tylko odpowiednie ćwiczenia tych partii ciała dają możliwość do pozyskania umiejętności, które w przyszłości przydadzą się choćby do wbijania gwoździ, gry na instrumentach czy precyzyjnego krojenia warzyw. 

By aktywnie wspierać rozwój manualny maluszków, konieczne jest zaznajomienie dziecka z różnymi fakturami, kształtami i wielkościami. Warto do tego używać specjalnych zabawek i przedmiotów już na początkowych etapach rozwoju dziecka. 

Gry i zabawy dla wsparcia rozwoju manualnego

Idealną zabawką dla najmłodszych dzieci będzie sorter, który wymaga precyzji w dopasowaniu konkretnego kształtu do określonego otworu. Ale tego typu zabawy można też zorganizować z użyciem dostępnych w domowej kuchni składników, np. sortowaniu różnego typu struktur makaronu czy oddzielaniu ziarenek ziela angielskiego od płatków śniadaniowych. Takie precyzyjne zajęcia świetnie działają na mięśnie dłoni i pozwalają na kontrolę siły nacisku. 

Kreatywne zabawy przestrzenne

Nie w każdym mieście można korzystać z parków sensorycznych, w których maluch może samodzielnie zapoznać się z różnymi strukturami, badać gęstość, poruszać wskazówkami zegara, przesypywać piasek i bawić się sznurkami o różnym splocie. A takie zabawy naprawdę mają znaczący wpływ na jego zdolności poznawcze i manualne. 

Jeśli tylko mamy możliwość, warto maluszka zachęcić do zabaw przestrzennych takich jak zabawy z panelami do nauki haftu. Tego typu zabawy, dostępne na smartplac.pl to nie tylko kreatywne rozwiązania dla przedszkolaków, ale też świetny sposób na aktywizację rodziców, których na pewno zainteresuje zabawa, w której nie chodzi o rywalizację, a o pomysłowość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here