Zdrowe jelita przez cały rok

Jelita to aż 600 m kw powierzchni zamieszkiwanej przez biliony mikroorganizmów. Niektóre z nich są korzystne dla naszego zdrowia, inne mogą stać się szkodliwe, jeśli odpowiednio nie zadbamy o równowagę w jelitach. Jak to zrobić? Czym jest flora bakteryjna? Jaką funkcję spełnia probiotyk na jelita? Dowiedz się tego, czytając nasz artykuł.

Flora bakteryjna i jej rola w organizmie człowieka

Dorosły człowiek ma w jelitach prawie 1,5 kg bakterii. To właśnie nasza flora bakteryjna. Sytuacja idealna to taka, gdy bakterie dobroczynne dla zdrowia, czyli bakterie probiotyczne, są w liczebnej przewadze i co ważne – są dobrze odżywione. Wówczas bakterie potencjalnie chorobotwórcze, których nie sposób całkowicie wyeliminować z naszego przewodu pokarmowego, nie stanowią dla nas aż tak dużego zagrożenia. Jeśli jednak równowaga zostanie zachwiana, możemy spodziewać się kłopotów.

Bakterie probiotyczne pełnią ważną funkcję w układzie pokarmowym, biorąc udział w procesach trawienia i oczyszczania jelit z resztek pokarmowych. Przesyłają też sygnały nerwowe na osi jelita-mózg, co sprawia, że mają wpływ na nasze samopoczucie. Dobroczynna flora bakteryjna dba o zdrowie jelit, co przekłada się na zdrowie innych organów wewnętrznych oraz lepszą odporność.

Probiotyk na jelita – kiedy warto go suplementować?

Przede wszystkim warto wspierać jelita dietą. Naturalne źródła bakterii probiotycznych to przetwory mleczne takie jak jogurty, kefiry i zsiadłe mleko oraz zakwas chlebowy i buraczany. Znajdziemy je także w kiszonej kapuście i w kiszonych ogórkach.

Jednak w niektórych sytuacjach pomocny będzie także probiotyk na jelita w postaci suplementu diety, który zawiera żywe szczepy bakterii probiotycznych, dzięki czemu uzupełnia naszą florę bakteryjną. Kiedy warto go stosować? Przede wszystkim wtedy, gdy równowaga mikroflory jelitowej została zachwiana. Dzieje się tak przede wszystkim w wyniku biegunki i po antybiotykoterapii.

Probiotyk na jelita wspomoże bakterie zasiedlające jelita, dostarczając nowe, silne szczepy dobroczynnych drobnoustrojów. By ułatwić im to zadanie, warto suplementować także prebiotyki, czyli substancje stanowiące w przewodzie pokarmowym pożywkę dla bakterii probiotycznych. Suplement diety zawierający oprócz probiotyków także prebiotyki to synbiotyk.

Zdrowe jelita, czyli dieta korzystna dla jelit przez cały rok

Prebiotyki znajdziemy w warzywach i owocach, a także w pełnoziarnistym pieczywie, kaszach, płatkach zbożowych i pełnoziarnistym makaronie. Jeśli chcemy zadbać o to, by nasza flora bakteryjna jelit była w dobrej kondycji i dbała o nasze zdrowie, jedzmy regularnie pomidory, gotowane ziemniaki, cebulę, czosnek i cykorię. Dobrym źródłem prebiotyków są też banany i winogrona. Bakterie probiotyczne nie lubią natomiast cukrów prostych, więc ograniczmy spożycie słodyczy i innych słodkich potraw oraz napojów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here