5 sprawdzonych sposobów, by znaleźć dla siebie czas po urodzeniu dziecka

Od porodu spędzasz czas ze swoim maluszkiem? Mimo że opieka nad nim sprawia Ci mnóstwo przyjemności, to z nostalgią myślisz o swojej pasji, którą ostatnio zaniedbałaś? Znamy rozwiązanie – poznaj kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym wygospodarujesz czas dla siebie.

Złap oddech bez wyrzutów sumienia

Narodziny dziecka wiele zmieniają. Nawet jeżeli przesypiasz wszystkie noce, a Twoje dziecko jest grzeczne niczym aniołek, to czasu dla siebie masz zdecydowanie mniej. Tymczasem macierzyństwo wcale nie musi oznaczać rezygnacji z siebie. Wciąż możesz rozwijać swoje pasje. Jeżeli aktualnie masz problem z pogodzeniem opieki nad dzieckiem z wygospodarowaniem czasu dla siebie, wypróbuj poniższe rozwiązania.

1) Podziel się obowiązkami z partnerem

Pojawienie się nowego członka rodziny oznacza nadmiar obowiązków. Częstsze prania, przygotowywanie dodatkowych posiłków, codzienne spacery – to tylko kilka rzeczy, z którymi z pewnością musisz się zmierzyć każdego dnia. Nie ukrywajmy – ponieważ doba ma tylko 24 godziny, samodzielne uporanie się ze wszystkimi rzeczami jest niemożliwe. Właśnie dlatego warto podzielić się obowiązkami z partnerem.

Sprzątanie, wynoszenie śmieci czy przygotowanie posiłków – już nawet jedna czynność mniej spowoduje, że będziesz miała więcej czasu dla siebie. Podział obowiązków to prosty i sprawdzony sposób na znalezienie dodatkowych wolnych minut w ciągu dnia.

2) Wykorzystaj drzemki swojego dziecka

Małe dzieci chętnie ucinają sobie drzemkę w ciągu dnia. Wiele mam wykorzystuje tę „chwilę spokoju” na uporanie się z codziennymi obowiązkami. Można jednak inaczej – możesz wykorzystać ten czas na rozwój swoich pasji. Nawet godzina dziennie spędzona na czytaniu książek, szydełkowaniu, malowaniu czy ćwiczeniach fizycznych spowoduje, że zrelaksujesz się i będziesz miała inne spojrzenie na prace domowe.

Jeżeli Twoją pasją jest taniec, to dodatkowo rozładujesz nagromadzone napięcie. Wówczas Twoje ciało i umysł będą lepiej funkcjonować, a Ty sama będziesz miał więcej energii.

3) Zatrudnij opiekunkę do dziecka

Jeżeli nie możesz liczyć na dziadków, bo ci mieszkają za daleko, z pomocą przychodzi profesjonalna opiekunka. Wiele mam rezygnuje z opiekunki, bo uważa, że to kosztowne rozwiązanie. Tymczasem niania nie musi przychodzić codziennie – możesz korzystać z jej usług sporadycznie. Opiekunka do dziecka w Poznaniu to sposób, aby zyskać chwilę wytchnienia. Jeżeli poświęcisz czas na znalezienie profesjonalistki, nie będziesz martwiła się o swojego maluszka, bo będziesz wiedziała, że jest on pod dobrą opieką.

Niania do dziecka będzie też doskonałym rozwiązaniem, jeżeli zamierzasz wrócić do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Im szybciej przyzwyczaisz maluszka do niani, tym mniej stresujący będzie dla niego Twój powrót do pracy.

4) Naucz się planować

Wielu rodziców uważa, że planowanie przy dziecku nie jest możliwe. Tymczasem prawda jest inna – większość rzeczy możesz zrealizować zgodnie z założeniami. Wymaga to jednak innego podejścia. Zamiast rozpisywać czynności na godziny, rozplanuj ich wykonanie na dni. Przykładowo poniedziałki będziesz poświęcać wyłącznie na sprzątanie, a w każdy wtorek będziesz robić zakupy na cały tydzień. Szybko przekonasz się do takiego sposobu organizacji pracy, bo zauważysz, że czasu masz więcej.

W ramach planowania dni możesz też zastanowić się, jak delegować niektóre czynności. Może masz możliwość zatrudnienia osoby, która odciąży Cię ze sprzątania domu? Dobrym rozwiązaniem może być też robienie zakupów online z dostawą do domu.

5) Od czasu do czasu po prostu sobie odpuść

Sterta ubrań do prasowania, nieumyta podłoga i obiad dla rodziny – to początek Twojej listy rzeczy do zrobienia? Jeżeli nie masz siły i chęci do pracy, a z przyjemnością wypiłabyś filiżankę aromatycznej kawy i obejrzała film, bo Twój maluszek śpi w najlepsze, to… nie wahaj się tego zrobić! Czasem warto sobie odpuścić. Wykreślenie wszystkich rzeczy z listy obowiązków to nie wszystko – Twoje samopoczucie jest równie ważne.

Jeżeli w ten sposób podejdziesz do codziennej opieki nad dzieckiem i prac domowych, z pewnością wygospodarujesz czas na swoje przyjemności i hobby. Pamiętaj – nie wahaj się prosić o pomoc, aby mieć więcej czasu na swój rozwój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here