Abonament bez telefonu – dlaczego warto

Zakup abonamentu z telefonem za symboliczną złotówkę wydaje się niezwykle kuszący i opłacalny. Dlatego wiele osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Rzeczywistość nie jest jednak aż tak prosta i w praktyce bardzo często okazuje się, że zakup abonamentu bez telefonu jest mniej kłopotliwy i po przeliczeniu wszystkich kosztów oraz opłat również zdecydowanie tańszy. Jak zweryfikować, czy abonament bez telefonu jest lepszy od usługi z urządzeniem? To bardzo proste – wystarczy policzyć! Jak będą prezentować się wyniki?

Tani abonament bez telefonu – jak sprawdzić, czy się opłaca?

Aby sprawdzić, czy abonament bez telefonu jest bardziej opłacalny od usługi z telefonem, trzeba zestawić obie możliwości i podsumować wszystkie koszty. W przypadku abonamentu bez telefonu koszty są następujące:

 • comiesięczna opłata za abonament;
 • opłata aktywacyjna (doliczana najczęściej do pierwszego rachunku).

W przypadku abonamentu ze smartfonem koszty prezentują się następująco:

 • comiesięczna opłata za abonament;
 • opłata aktywacyjna (jw.);
 • comiesięczna rata za telefon;
 • opłata za telefon na start (wysokość uzależniona od wartości telefonu i długości umowy).

Trzeba też pamiętać, że coraz częściej można spotkać się z ofertami abonamentu bez telefonu na czas nieokreślony. Taki oferuje między innymi nju mobile (ze szczegółami można zapoznać się pod tym linkiem: https://www.njumobile.pl/oferta/abonament-mono). Dzięki temu można w dowolnym momencie przestać korzystać z usługi, zachowując jedynie 30-dniowy okres wypowiedzenia. Abonament z telefonem to z kolei zawsze umowa na 24 lub 36 miesięcy ze stałą wysokością rachunku przez cały czas trwania kontraktu.

Abonament bez telefonu – obliczenie ceny urządzenia

Operatorzy, którzy oferują smartfony wraz z abonamentem, bardzo często starają się ukryć faktyczną, całkowitą cenę za urządzenie. Rozbijają ją na wiele składników i zmieniają wartości w zależności od wybranego pakietu. Wszystko to sprawia, że trudno jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje telefon i czy cena za niego jest atrakcyjna. Aby to sprawdzić, wzięliśmy na tapetę popularny highendowy telefon Huawei P30 Pro, który znajduje się w ofercie abonamentowej kilku największych telekomów.

W ofercie z abonamentem (rozmowy i SMS-y bez limitu, około 20 GB transferu), po odliczeniu kosztu samego abonamentu model ten kosztuje od 2811 do 3058 złotych. Tymczasem, według porównywarki cen Huawei P30 Pro można bez problemu kupić w sklepie internetowym za… 2399 zł. W najgorszym przypadku zyskuje się około 400, w najlepszym – ponad 650 złotych.

Podobne obliczenia będą się rzecz jasna różnić dla różnych modeli telefonów. Operatorzy często oferują promocje i wyprzedaże, które mogą wpływać na ostateczną cenę urządzeń. W dominującej większości przypadków – a obliczenia na ten temat były prowadzone na wielu stronach internetowych – cena telefonu, kupionego u operatora w opcji z abonamentem jest wyższa od jego ceny w niezależnym sklepie internetowym.

Nju na abonament – przykład usługi bez telefonu, ale z atrakcyjnym pakietem

Aby sprawdzić koszt abonamentu bez telefonu, przyjrzymy się wspomnianej już ofercie nju mobile. Najważniejsze cechy tego abonamentu to:

 • stała maksymalna wysokość rachunku (19, 29 lub 39 zł), a jak będziesz korzystać mniej zapłacisz mniej;
 • nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y (tylko w opcji „bez limitu 19” trzeba dopłacić za SMS- i MMS-y: 9 gr za SMS i 19 gr za MMS, ale nie więcej niż 9 zł łącznie, potem są już bez limitu);
 • pakiety internetowe do 20 GB;
 • umowa na czas nieokreślony (30-dniowy okres wypowiedzenia);
 • darmowa usługa „Im dłużej, tym lepiej”, dzięki której wraz ze stażem rośnie pakiet internetowy (po pół roku dwukrotnie, po roku 2,5x, a po dwóch latach trzykrotnie);
 • druga karta SIM do posiadanej oferty (np. dla bliskiej osoby) kosztuje dodatkowo tylko 9 zł miesięcznie, użytkownik korzysta z tej samej usługi, co główna karta.

Jak wynika z powyższego, tani abonament bez telefonu jest również najczęściej mniej obciążający dla budżetu od samego abonamentu przy wyborze usługi z telefonem – oszczędność jest więc jeszcze większa!

Abonament bez telefonu – wybierz najkorzystniejszą opcję!

Wielu osobom wydaje się, że zakup abonamentu z telefonem to korzystne rozwiązanie – nie warto tego zakładać z góry, dobrze jest poświęcić chwilę i po prostu to policzyć. W zdecydowanej większości przypadków abonament bez telefonu będzie rozwiązaniem tańszym.

Dla innych z kolei jednorazowe wyłożenie większej sumy za telefon jest trudniejsze niż rozłożenie jej na comiesięczne raty doliczane do rachunku – nawet pomimo tego, że suma opłat jest wyższa, niż wskazywałaby na to rynkowa wartość smartfona. W takim przypadku również warto rozważyć wybór taniego abonamentu bez telefonu i zakup urządzenia w sklepie, który oferuje nie tylko atrakcyjną cenę za smartfon, ale również korzystne raty lub oprocentowanie 0%.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here