Adaptogeny - zbiór podstawowych informacji

Adaptogeny uznawane są za rośliny, które mają na celu niwelować poziom długofalowego stresu. Kompleksowo wzmacniają one organizm od wewnątrz. Warto wiedzieć, że działają one wielokierunkowo, czyli pozytywnie oddziałują na więcej, niż jeden organ. Jeszcze kilkanaście lat temu adaptogeny nie cieszyły się w Polsce zbyt dużym zainteresowaniem. Aktualnie jednak coraz więcej osób ceni sobie ich unikatowe właściwości.

Adaptogeny – historia

Nie można wskazać daty odkrycia adaptogenów. Rośliny uznawane współcześnie za adaptogeny są znane od tysięcy lat. Jeszcze grubo przed narodzinami Jezusa były one wykorzystywane w medycynie Dalekiego Wschodu. Te lecznicze zioła występują w szczególności na ternie Chin, Japonii, czy też Indii. To właśnie z tych rejonów powędrowały one do innych obszarów świata. Ciekawym jest, że początkowo poszukiwano głównie ziół, które zwiększają popęd seksualnych, a także poprawiają funkcje rozrodcze. Miały one eliminować problemy z potencją, a w przypadku kobiet zwiększać płodność.

Adaptogeny – właściwości

Adaptogeny są nietoksyczne tak więc nie powinny w żaden sposób negatywnie wpłynąć na zdrowie. Zdecydowana większość ziół jest bardzo łagodna i nie powoduje skutków ubocznych. Nie wchodzi również w interakcje z lekami. Ponadto adaptogeny muszą odpowiadać na czynniki stresowe w sposób niespecyficzny. Oznacza to, że zwiększają one odporność na stres poprzez wzmocnienie całego organizmu. Kolejną ważną zasadą jest to, że rośliny uznawane za adaptogeny działają na więcej, niż jeden narząd. Muszą one oddziaływać na niemal każdy organ ludzkiego ciała.

Adaptogeny podnoszą wydolność i wytrzymałość organizmów. Zmniejszają wrażliwość na bodźce zewnętrzne, które mogą być powodem napięcie, czy też stresu. Stanowią wsparcie w stanach lękowych lub depresyjnych. Regulują układ krążenia, a tym samym wspomagają leczenie rozmaitych schorzeń układu naczyniowego.

Adaptogeny poprawiają pracę układu pokarmowego, czy też oddechowego. Zmniejszają poziom szkodliwego cholesterolu. Dobroczynnie wpływają na gospodarkę hormonalną oraz układ rozrodczy. Liczba ich leczniczych właściwości jest naprawdę duża, a ponadto cały czas rośnie.

Popularne adaptogeny

Do najbardziej znanych i cenionych adaptogenów zalicza się:

  1. Różeniec Górski, który jest źródłem energii i sił witalnych. Jest to roślina polecana wszystkim, którzy skarżą się na spadek formy.
  2. Ashwagandha, czyli roślina regulująca pracę układu rozrodczego. Rekomendowana jest w szczególności w przypadku bolesnych i nieregularnych miesiączek, menopauzy, czy też starań o dziecko.
  3. Shatavari to zioło poprawiające funkcje seksualne. Poprawia potencję, a także odpowiada za wzrost libido.
  4. Grzyby Rishi są nazywane grzybami nieśmiertelności. Ekstrakt z tej rośliny niweluje negatywne skutki stresu, a także działa kojąco na układ nerwowy.
  5. Szczodrak krokoszowaty wybierany jest szczególnie przez osoby profesjonalnie trenujące. Wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej, a także budowę masy mięśniowej.
  6. Maca reguluje poziom estrogenów, a także pracę układu hormonalnego. Wzmacnia organizm od wewnątrz. Przyczynia się do poprawy samopoczucia.
  7. Gotu Kola jest ziołem wspomagającym pracę mózgu i koncentracje. Wzmacnia układ krwionośny.

Więcej możesz się dowiedzieć z bardzo ciekawego artykułu, jaki na swojej stronie internetowej zamieścił polski producent adaptogenów Mother’s Protect: https://mothersprotect.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here