Dalmacja, podobnie zresztą jak cała Chorwacja, może zachwycić niejednego miłośnika antycznej sztuki i architektury. Wiele cennych zabytków, które powstały jeszcze w okresie rzymskim, możemy zobaczyć w takich miastach, jak Split oraz Zadar. To one są najchętniej odwiedzane przez wycieczki. Warto przyjrzeć się jednak i tym miejscom, które zachowały się do dnia dzisiejszego w nieco gorszym stanie. Jednym z takich miejsc jest Solin, położony w pobliżu Splitu. Co można tutaj zobaczyć w czasie wycieczki?
Solin to przede wszystkim malownicze ruiny starożytnego miasta Salona, w którym urodził się Dioklecjan – założyciel Splitu. Salona znajdowała się w rękach Rzymian, później została zdobyta przez Gotów oraz Hunów. Po tych wojowniczych plemionach władzę nad miastem przejęło Bizancjum. Antyczna Salona przetrwała do VII wieku, przy czym do jej ruiny doprowadził najazd najpierw Awarów, a następnie – Słowian. Po tych najazdach mieszkańcy Salony przenieśli się w inne miejsca, przy czym większość wybrała położony nieopodal Split.
Co zachowało się do dziś w Solinie? Zobaczyć można m. in. ruiny rzymskiego teatru, ruiny świątyni oraz ślady dawnego forum, przy którym dostrzec można resztki dawnych budynków użyteczności publicznej. Częściowo zachowały się mury miejskie oraz bazylika Pięciu Męczenników Salony. O tym, że Salona była kiedyś ważnym ośrodkiem chrześcijańskim, przypominają zachowane fragmenty dawnych bazylik oraz ruiny danego pałacu biskupiego.

http://www.turistiko.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here