Człowiek to jedyny bodaj gatunek, który jest w stanie formułować cele długoterminowe. I chociaż jest to zdolność niemalże naturalna- większości z nas nie udaje się realizować marzeń. Dlaczego? Bo nie potrafimy ich poprawnie wyrazić!
Jest wiele metod wyznaczania celów, a jedną z najpopularniejszych i najprostszych jest metoda SMART. Nazwa jest skrótem- według tej metody jest bowiem pięć cech, jakie winny spełniać prawidłowo postawione cele:
-Simple- czyli prosty, a dokładniej: prosto, jasno i pozytywnie sformułowany.
-Measurable- mierzalny; musi zatem posiadać pewną dozę konkretności, musi być możliwość sprawdzenia, czy został zrealizowany. Na przykład, jednym z podstawowych błędów jest stosowanie określeń typu „chce być szczupła”- bo kategoria „szczupła” jest mało konkretna i niemierzalna, ba! Dla każdego może oznaczać zupełnie inna kategorię! Dlatego lepiej powiedzieć „chcę ważyć X kilogramów”.
-Achievable- czyli osiągalny. Z jednej strony marzenia winny być śmiałe, a cele ambitne, jednak trzeba zachować odrobinę zdrowego rozsądku- ciężko jest np. podwoić swoje przychody w ciągu tygodnia, ale zwiększyć o 50 % w ciągu roku- to już brzmi realistycznie
-Relevant – czyli istotny. Chodzi o wybranie celu, który z jakiegoś powodu jest ważny, co pomaga wzbudzić zaangażowanie i motywację.
-Timely defined- najprościej mówiąc: chodzi o to, by cel był ustalony w czasie. „Kiedyś” to mało precyzyjne określenie. Ustalenie terminu 6 miesięcy na przeczytanie książki to owszem, konkretny termin- ale stanowczo za długi jak na jedną lekturę. Więc z jednej strony- ramy czasowe powinny być realne, z drugiej- nie można za bardzo rozwlekać