Pierwsze w gminie Centrum Podwyższania Kwalifikacji zostało otwarte przez Ochotniczą Straż Pożarną i Koło Gospodyń Wiejskich. Centrum działa na zasadzie popularnych zagranicą banków czasu. Zasada jest prosta. Jedna osoba rejestruje w banku swoją wolną godzinę (lub kilka) w trakcie której może nieodpłatnie wykonywać określone prace. Na przykład przywieźć zakupy sąsiadce, lub umyć okna. Inna zaś, że przez dwie godziny w tygodniu deklaruje chęć udzielania korepetycji z historii, a sama chciałaby uczęszczać na zajęcia wyrównawcze z hiszpańskiego. Zgłoszone oferty są naprawdę bardzo różne: od poprawek krawieckich, do drobnych remontów, przez koszenie trawników, aż do nauki obsługi Internetu dla seniorów. Tylko w pierwszych trzech dniach udział w projekcie zadeklarowało trzydzieści osób z siedmiu gmin. Podkreślić należy, że w bardzo różnym przedziale wiekowym. Od gimnazjalistów do seniorów. A właśnie na tym najbardziej zależało pomysłodawcom, według których najlepsze efekty przynosi integracja osób w różnym wieku i z różnymi doświadczeniami życiowymi. Lokal nieodpłatnie udostępnia Koło Gospodyń
Udział w projekcie deklarują członkowie kolejnych organizacji pozarządowych, a patronatem obejmie lokalny miesięcznik, który będzie publikował ogłoszenia o wolnych godzinach.

Wiejskich, a rejestr prowadzi zatrudniona w ramach stażu studentka. Do Centrum z prośbą o informację dzwonili już przedstawiciele z województwa mazowieckiego, którzy są zainteresowani wprowadzeniem pilotażu w swoich dwóch gminach.

http://www.360money.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here