Tylko mamy, które przynajmniej raz używały już spacerówki, mogą z całą stanowczością powiedzieć jakie cechy tego typu wózka są najważniejsze. Kwieciste opisy i zdjęcia z uśmiechniętymi matkami to jednak niewystarczające powody, by wydać pewną kwotę na spacerówkę. Na co więc warto zwracać uwagę przy jej wyborze?
Stelaż do samochodu czy na wielogodzinne spacery?
Budowa wózka, niezależnie od tego, czy chodzi o pojazd dla maluszka, czy już siedzącego dziecka, zawsze powinna być dostosowana do najczęstszych typów aktywności rodziców. Inaczej będziemy wybierać stelaż, jeśli zwykle podróżujemy autobusem, a inaczej, jeśli poruszamy się wyłącznie samochodem. Najlepiej, jeśli stelaż wózka jest lekki, jeśli jednak stosunkowo rzadko będziemy wózek nosić, nie trzeba walczyć o każdy kilogram. Dla rodziców podróżujących głównie samochodem nie bez znaczenia będzie wielkość stelaża i siedziska po złożeniu.
Pozycje dla śpiocha i małego obieżyświata
Spacerówka musi mieć przynajmniej trzy pozycje oparcia tak, by zapewnić maluchowi wygodne leżenie, siedzenie w pozycji wyprostowanej i jeżdżenie na spacery. Ważne jest też to, by przejście z pozycji do pozycji odbywało się w miarę płynnie, tak, by nie obudzić malucha zmianą pozycji, kiedy już zaśnie.
Wózek rosnący razem z dzieckiem
W przypadku spacerówki szczególnie istotne jest to, by miała wystarczająco długie siedzisko, które odpowiadać będzie potrzebom maluszka w wieku dwóch i czterech lat. Nie warto zmieniać wózka co rok. Współcześnie stosowane materiały nie niszczą się w tak szybkim tempie, więc mogą towarzyszyć nam spokojnie od trzech do nawet pięciu lat, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Łatwość prowadzenia i kółka
Może to wydawać się elementem mniej istotnym, ale prędzej czy później każda mama poczuje ciężar wózka, który źle prowadzi się jedną ręką. Mało poręczna rączka zupełnie wyklucza prowadzenie wózka slalomem np. między sklepowymi półkami. To samo dotyczy podnoszenia przednich kół wózka podczas wjeżdżania na chodnik czy pokonywania innych terenowych przeszkód. Wózki, których konstrukcja przechyla się do tyłu, są w takich sytuacjach sprawniejsze. Jeśli chodzi o kółka, na nierówności terenu najlepiej sprawdzą się wózki spacerowe z przednimi kołami w rozmiarze mniejszym niż tylne.
Kosz i inne elementy
Każda mama przyzna, że liczba rzeczy, które zabiera się na wycieczkę z maluchem, wcale nie maleje wraz z wiekiem. Co prawda jeżdżące w spacerówkach maluchy nie potrzebują już pieluch, butelek z mlekiem i śliniaków, ale coraz częściej będą chciały wziąć na plac zabaw swój zestaw zabawek do piasku czy inne najczęściej zupełnie zbędne akcesoria. A do tego przecież trzeba wziąć kurtkę na wszelki wypadek, picie dla malucha i mamy, spodnie na zmianę, krem, preparat na komary, chusteczki nawilżane i mnóstwo innych rzeczy. Dlatego pojemność kosza pod siedziskiem spacerowym jest istotna.
Wśród innych elementów, na które warto zwrócić uwagę, jest wielkość budki, zwłaszcza jeśli maluch często zasypia w wózku. Budka powinna być wystarczająco duża, by okryć niemal całe ciało maluszka. Ważne są też: materiał wykonania siedziska, pokrycie stelaża i ruchomość elementów – wszystko powinno działać płynnie, a nie przeskakiwać i stawiać opór.
Na koniec najważniejsze: spacerówka to wózek nie tylko dla maluszka, ale i dla nas – opiekunów. Od tego jak będzie się prowadził i jak bardzo będzie zwrotny, w dużej mierze zależeć będzie nasze zmęczenie po wielogodzinnym spacerze.