kolka
fot. pixabay.com

Kolka to jedni z trudniejszych doświadczeń, jakie spotyka rodziców na początku ich rodzicielskiej drogi. Nie ma chyba nic bardziej dotkliwego dla rodzica niż płaczące godzinami dziecko, którego płacz trudno jest ukoić. Rodziców ogarnia bezradność, szukają wszelkich możliwych sposobów, aby zminimalizować dolegliwości u dziecka. Choć trzeba się przygotować, że będzie to trudny czas zarówno dla maluszka jak i jego rodziców, jest kilka sposobów, które pomogą złagodzić te przykre objawy. 

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/kolka-u-noworodka-przyczyny-sposoby-zapobiegania/

Jak rozpoznać czy to kolka

Kolka to dolegliwość, która dotyka najmłodsze maluchy. Pojawia się między 3 tygodniem a 5 miesiącem życia i trwa długo, po kilka tygodni, a nawet miesięcy. Jak rozpoznać ją od innych dolegliwości, jakie mogą się pojawić ze strony układu pokarmowego, na przykład nietolerancji? Ataki kolki są na ogół regularne, pojawiają się co dzień o tych samych porach, najczęściej w godzinach popołudniowych i wieczornych. 

Podczas ataku kolki następuje silny skurcz jelit, na który dziecko reaguje wyprężaniem ciałka i podkurczaniem nóżek. Brzuszek robi się twardy, a dziecko płacze przez długi czas aż do zapamiętania. 

Lekarz od dawna próbują ustalić, jaka jest bezpośrednia przyczyna kolki, która dotyka tak wiele dzieci. Najczęściej sugeruje się, że winny jest nie rozwinięty w pełni przewód pokarmowy, który w tak trudny dla dziecka i jego rodziców sposób dopiero dojrzewa. Inni sugerują, że odpowiedzialny jest za to nieprawidłowy sposób karmienia. Jeśli dziecko nałyka się podczas jedzenia powietrza, może mieć dokuczliwe wzdęcia. 

Sposoby na kolkę

Kolkę można łagodzić na kilka sposobów. Nie zawsze każdy jest skuteczny, ale warto spróbować:

  1. Masaż – połóż dziecko na swoich kolanach na brzuszku, podłóż swoją dłoń pod jego brzuszek, lekko unoś i masuj
  2. Pozycja żabki – jak najczęściej wykładaj dziecko na brzuszek w tzw. pozycji żabki. Ułatwia to pozbywanie się gazów.
  3. Połóż na brzuszek ciepły kompres najlepiej przeprasuj gorącym żelazkiem pieluchę tetrową i ciepłą, ale nie gorącą, połóż na brzuszek.  Niektórzy wybierając do tego celu suszarkę, jednak powiew ciepłego powietrza może na dłuższą metę przesuszać oczy dziecka.

Przeczytaj też: http://dominikum.pl/kiedy-zrasta-sie-ciemiaczko-u-dzieci/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here