Czemu praca w opiece to dobre zajęcie dla kobiet

Profesja opiekunki seniora kojarzona jest przede wszystkim z płcią piękną. Rzeczywiście, najczęściej to panie wykonują ten zawód – opieka nad osobą starszą to jedna z chętniej wybieranych profesji jeśli chodzi o pracę za granicą dla kobiet.

Ma to związek z tym, że panie są postrzegane jako osoby z większą dozą empatii, która jest niezbędna w tym zawodzie. Często opiekunkami zostają osoby, którzy pracowały w zawodach medycznych – ratowniczki medyczne, pielęgniarki, fizjoterapeutki. Nie brakuje także nauczycielek, chcących wykorzystać czas wakacji na dodatkowy zarobek, oraz emerytek, zdecydowanych na dalszą aktywność.

Oczywiście należy podkreślić, że wykształcenie medycznie nie jest konieczne, choć przydaje się w tej pracy.

Jakie cechy przydają się w opiece nad seniorem?

Siła fizyczna jest ważna, ale oczywiście nie niezbędna, gdyż opiekunowie uczą się np. technik podnoszenia podopiecznego bez obciążania własnego kręgosłupa czy zasad higieny w pozycji leżącej. Odporność psychiczna w pracy związanej z częstymi wyjazdami jest istotna, choćby z uwagi na rozłąkę z rodziną, trwającą kilka tygodni lub miesięcy. W zawodzie opiekuna potrzebna jest też asertywność, by łatwiej móc podejmować decyzje w trudnych sytuacjach. Konieczna jest też cierpliwość – podopieczni nierzadko cierpią na demencję czy choroby otępienne i w komunikacji z nimi warto postawić na rozwagę oraz delikatność. Wyzwaniem komunikacyjnym mogą być też kontakty z rodziną seniora, także z uwagi na język. Warto jednak dodać, że brak jego znajomości nie jest przeszkodą – w przypadku chociażby wyjazdu do Niemiec, organizatorzy tacy jak Promedica24 zapewniają naukę od podstaw. O tym, czy praca opiekunki seniora to zajęcia dla nas, można przeczytać tutaj: https://promedica24.com.pl/aktualnosci/artykul-czy-poradze-sobie-jako-opiekunka-osob-starszych/.

Zlecenia dla opiekunów

Zapotrzebowanie na opiekunki osób starszych, przede wszystkim w Niemczech, nie słabnie od lat i trwa nadal, nawet podczas pandemii Covid-19. Społeczeństwo zachodniej Europy starzeje się, można zatem przewidywać, że osoby gotowe do pracy w opiece zawsze znajdą zatrudnienie. Gdzie szukać pracy? Na pewno tylko w sprawdzonych firmach, które zatrudniają opiekunów bezpośrednio. Tylko podpisana umowa daje gwarancję legalnej i bezpiecznej pracy za granicą. Atrakcyjne oferty pracy w opiece nad seniorem można znaleźć na stronie: https://promedica24.com.pl/oferty-pracy/.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here