Jeszcze 20 lat temu nikt z nas nie przypuszczał, że będzie robił zakupy w wirtualnych sklepach.   Teraz oczywiste jest to, że nie trzeba wychodzić z domu, żeby kupić wszystko, czego dusza zapragnie. Wystarczy uruchomić przeglądarkę internetową i przejść się po wirutalnych sklepach. Niektóre z nich mają przymierzalnie! W Sieci można kupić wszystko: artykuły spożywcze,  buty, ubrania, ulubione kosmetyki, książki a nawet meble. Coraz częściej robimy zakupy siedząc pod kocem i popijając ulubiony napój. Handel internetowy rozwija się z roku na rok i nic nie jest w stanie zatrzymać tego trendu.Obroty sklepów internetowych różnych branż systematycznie rosną. Rośnie również wartość i liczba transakcji zawieranych na wszelkiego rodzaju aukcjach internetowych. Kto z nas chociaż raz nie kupił/sprzedał fajnego ciucha, książki lub innego wypatrzonego cuda  na popularnych aukcjach?. W związku ze wzrostem obrotów  i przychodów internetowych “sprzedawców”, zarówno firm jak i osób prywatnych organy skarbowe kontrolują sprzedaż towarów  i usług w sieci. Nie wszyscy handlujący na portalach aukcyjnych zdają sobie sprawę, że w niektórych przypadkach powinni zapłacić z tego tytułu podatek. Jest też grupa osób, która świadomie Unika tego obowiązku. Ale do czasu….Okazuje się, że prowadząc regularną internetową sprzedaż, (bez zarejestrowanej firmy), w świetle obowiązujących przepisów podatkowych prowadzimy działalność gospodarczą  i z tego tytułu musimy płacić podatek dochodowy i składać rozliczenie roczne PIT. Jednak nie w każdym przypadku. Wyjaśnimy, kiedy nasze rozliczenie PIT 2018 powinno wykazać zyski ze sprzedaży na aukcjach internetowych.Jeśli prowadzimy prowadzimy własną działalność i uzyskujemy dochody ze sprzedaży w internecie, to oczywistym jest konieczność rozliczenia tych dochodów z fikusem. Rejestrując działalność polegającą na handlu w Internecie możemy zdecydować się na rozliczenie PIT z urzędem skarbowym w oparciu o zasady ogólne, czyli skalę podatkową, możemy wybrać podatek liniowy lub  możliwe są również rozliczenia PIT z urzędem skarbowym w formie ryczałtu ewidencjonowanego lub karty podatkowej. W sytuacji, gdy sprzedający nie zarejestrował i nie prowadzi działalności gospodarczej polegającej na handlu w Internecie, można przyjąć, że sprzedaje zarówno nowe jak i używane przedmioty jako osoba prywatna. Jeśli od momentu zakupu towaru do jego sprzedaży upłynęło minimum sześć miesięcy – PITy 2018 podatnika nie muszą uwzględniać sprzedaży. Sprzedaż rzeczy nabytych wcześniej będzie traktowana przez urząd skarbowy  jako transakcja w ramach działalności gospodarczej wówczas, gdy towar jest  sprzedawany  w ilościach hurtowych.

Pit 2018  program pomoże w rozliczeniu podatku.

Od kilku lat osoby nie prowadzące działalności gospodarczej,  jak i przedsiębiorcy, mogą skorzystać z udogodnienia jakim jest rozliczenie PIT przez Internet, przy pomocy program PIT 2018.Ten sposób rocznego rozliczenia podatku zabiera o wiele mniej czasu niż metoda tradycyjna, czyli składanie papierowej wersji rocznej deklaracji w urzędzie skarbowym. Potrzebny jest do tego dobry, darmowy , łatwy i bezpieczny Pit 2018 program. Na pewno do takich zaliczyć można PITax.pl Łatwe podatki. Dobry PIT 2018 program daje pewność, że do urzędu  został przesłany PIT na aktualnie obowiązującym  formularzu. Czytelny kreator pomaga w wyborze odpowiedniej deklaracji wraz z właściwym załącznikiem, podpowiada z jakich ulg można skorzystać w tym roku osoba wypełniająca deklarację podatkową, umożliwia również przekazanie 1% podatku wskazanej Organizacji Pożytku Publicznego. Po poprawnym wypełnieniu deklaracji podatkowej PIT 2018 program pozwala na przesłanie jej do właściwego (ze względu na adres zamieszkania) urzędu skarbowego. Jeśli dokument został złożony poprawnie, PIT 2018  program  daje możliwość  wygenerowania Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). Jest to elektroniczny odpowiednik papierowego potwierdzenia nadania w urzędzie pocztowym listu poleconego lub  potwierdzenia złożenia tradycyjnego PIT w urzędzie skarbowym. Pamiętajmy o wydrukowaniu lub zachowaniu UPO w pamięci komputera przed 5 lat. W razie kontroli z urzędu skarbowego może okazać się bardzo ważnym dokumentem.

Rozliczenie roczne PIT – korekta deklaracji

Jeśli po upływie jakiegoś czasu od dnia przesłania naszego rocznego rozliczenia PIT do urzędu skarbowego  zorientujemy się, że nie uwzględniliśmy w deklaracji dochodów z dodatkowego źródła, nie musimy się martwić że dostaniemy z tego tytułu mandat lub inną karę. Najlepiej będzie jednak, jeśli jak najszybciej urząd skarbowy otrzyma korektę naszego źle wypełnionego formularza PIT. Na naprawienie błędu mamy  co prawda aż 5 lat od momentu przesłania  błędnie wypełnionej deklaracji, ale najlepszym rozwiązaniem jest szybkie naprawienie błędu. Jeśli jest on jedynie pomyłką matematyczną lub gdy w wyniku korekty zmiana rozliczenia nie jest większa niż  5000 zł., pracownik urzędu skarbowego może skorygować błąd i poinformować nas o tym fakcie. Nie potrzebna jest wówczas żadna dodatkowa deklaracja.

Artykuł pilotujący projekt „PITax.pl dla OPP”, czyli wspólną inicjatywę Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP) oraz firmy PITax.pl Łatwe podatki umożliwiającą organizacjom OPP efektywne pozyskiwanie 1% z podatku PIT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here