Zamsz to delikatna, miękka skóra zwierzęca, która po wyprawieniu nie posiada strony licowej, czyli tej z reguły błyszczącej i nieco twardszej.
Naturalna, niefarbowana skóra zamszowa jest koloru kremowego lub żółtokremowego. Bardzo dobrze poddaje się barwieniu, zarówno farbami syntetycznymi jak i naturalnymi.
Zamsz ma powierzchnię przyjemną w dotyku, utworzoną z krótkich włókien. Jest to skóra nie tylko miękka, ale ciągliwa i ładnie dająca się marszczyć i układać.
Skóry zamszowe stosuje się głównie do szycia rękawiczek, torebek, obuwia oraz odzieży.
Podstawowym problemem użytkowników zamszowych wyrobów jest utrzymanie ich w czystości. Włókniste powłoki zamszu zatrzymują na powierzchni wyrobu dużo zanieczyszczeń, które trudno usunąć. Przed użytkowaniem warto zakonserwować wyrób specjalnym środkiem – rodzajem impregnatu, który ochroni zamsz przed niszczącym działaniem wilgoci oraz utrudni zatrzymywanie się cząsteczek brudu na powierzchni.
Jeśli jednak podczas użytkowania dojdzie do silnego zabrudzenia, trzeba buty czy rękawiczki solidnie wyczyścić.
Jak czyścić zamsz, aby nie uszkodzić go i nie pozbawić pierwotnej formy oraz koloru?
Najczęściej czyszczenia wymagają buty. Warto zacząć od sprawdzonych sposobów domowych. Lekkie zabrudzenia wystarczy wyszczotkować za pomocą specjalnej gumowej szczoteczki. Jeśli nasze buty mocno przemokły i zabłociły się, najpierw trzeba ich powierzchnię oczyścić wstępnie z większych kawałków błota czy innych zanieczyszczeń, a następnie spróbować przetrzeć skórę szmatką umoczoną w ciepłym mleku. Jeśli zauważymy na ściereczce ślady farby, trzeba zachować szczególną ostrożność, aby przecieraniem nie odbarwić skóry w jednym miejscu. Przecieranie ciepłym mlekiem jest skuteczne tylko przy zabrudzeniach niezawierających tłuszczów czy innych pochodzenia organicznego. Po umyciu buty trzeba wysuszyć z dala od źródeł ciepła – stawianie mokrych butów na piecu czy grzejniku zniszczy skórę.
Skórę zamszową po wysuszeniu należy wyszczotkować miękką szczoteczką i zastosować środek konserwujący w spreju. Nowoczesne środki do konserwacji obuwia zawierają nanocząsteczki, które bardzo łatwo wnikają w skórę i tworzą skuteczną barierę ochronną.