Diagnoza psychologiczna online. Dlaczego warto się na nią zdecydować

Diagnoza psychologiczna jest w wielu przypadkach pierwszym krokiem do późniejszego leczenia. To ona pozwala na ocenę, co dokładnie dolega pacjentowi, a także ułatwia mu skierowanie się do kolejnych specjalistów, którzy wspomagają diagnostykę oraz ustalają plan leczenia. Zastanówmy się teraz, kiedy w szczególności warto się na nią zdecydować.

Diagnoza psychologiczna

Pełna diagnoza psychologiczna jest niezbędna przede wszystkim w takich przypadkach, w których pomimo prowadzenia wywiadu i badań lekarz psychiatra ani psychoterapeuta nie są w stanie ustalić pełnego obrazu klinicznego pacjenta. Skierowanie na specjalistyczne testy psychologiczne w kierunku różnorodnych schorzeń i zaburzeń może w tym przypadku pomóc w wykryciu, co dokładnie trapi pacjenta.

Diagnozę psychologiczną prowadzi się przede wszystkim za pomocą opracowanych testów psychologicznych, pomagających ustalić rozpoznanie. Należy przy tym wiedzieć, że testy psychologiczne zazwyczaj są dość długie i konieczne jest zarezerwowanie sobie na nie odpowiedniej ilości czasu.

Diagnoza psychologiczna online. Dla kogo?

Alternatywą dla klasycznej diagnostyki psychologicznej jest diagnoza online. Prowadzona jest w bardzo podobny sposób jak tradycyjna diagnoza w formie osobistej. Również wiąże się z wypełnianiem szczegółowych testów oraz odpowiedziami na pytania w wywiadzie. Jednocześnie jednak dla wielu pacjentów może być znacznie lepszym rozwiązaniem niż diagnoza stacjonarna.

Przede wszystkim diagnoza psychologiczna online umożliwia kontakt ze specjalistą osobie, która nie mieszka na terytorium polski, a nie zna języka kraju, w którym przebywa, aż tak dobrze, by podjąć się testów w tym języku. Diagnoza online umożliwi jej uzyskanie zarówno odpowiedzi na pytania, jak i niezbędnych zaświadczeń wymaganych do leczenia i pomocy, czy to online po polsku, czy też w języku angielskim.

Jednocześnie diagnoza online może być doceniona przez osoby, które mieszkają w małych miastach i nie mają możliwości skonsultowania się na miejscu ze specjalistą – lub nie chcą tego robić ze względu na środowisko, które ich otacza. Dokonując diagnozy online, będą mogły zachować pełną poufność i skorzystają z pomocy nawet, jeśli obok nie ma nikogo, kto by jej udzielił.

Diagnoza psychologiczna online może być też przydatna w przypadku, w którym nie mamy czasu, chęci ani możliwości, aby udawać się do gabinetu psychologa. Przyspiesza cały proces i jest atrakcyjną propozycją dla wszystkich, którzy w innym przypadku najpewniej nawet nie podjęliby się diagnostyki swoich problemów.

Co może zostać zdiagnozowane za pomocą testów?

Kompleksowe testy psychologiczne pomagają w postawieniu ostatecznej diagnozy i służą między innymi do wykrywania różnorodnych zaburzeń osobowości i zachowania. Mogą także być ukierunkowane na diagnostykę ADHD (u dzieci oraz dorosłych), a także na diagnozę problemów, które wpisują się w spektrum autyzmu. Pozwala na wykrywanie problemów praktycznie na każdym etapie rozwoju, co jest ogromną zaletą tej metody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here