Dieta paleo, czyli dieta paleolityczna, to sposób odchudzania przypominający styl odżywiania człowieka z epoki kamiennej. Dieta paleolityczna oparta jest na mięsie i rybach oraz prostych nieprzetworzonych składnikach. Sprawdź, co jeść na diecie paleo i jak komponować zdrowe, odchudzające posiłki w stylu kuchni naszych pradawnych przodków.
Dietę paleolityczną opracował profesor Loren Cordain z Uniwersytetu w Kolorado. Według Cordaina organizm człowieka jest genetycznie przystosowany właśnie do tego sposobu odżywiania. Dieta człowieka pierwotnego oparta była na białkach zwierzęcych, jajkach, warzywach i owocach, a także grzybach i orzechach. Właśnie ten sposób odżywiania według założeń diety paleo jest dla nas najbardziej naturalny i korzystny dla organizmu.
Dieta paleo – co jeść?
Dieta paleolityczna wymaga przestrzegania kilku prostych, łatwych do wprowadzenia zasad.
Na diecie paleo unikać należy cukru, olejów rafinowanych oraz zbóż. Wiele osób nie wyobraża sobie codziennego śniadania bez pieczywa czy owsianki. A tych niestety zabrania dieta paleo. Co jeść na śniadanie, jeśli nie dobrze znane płatki owsiane lub kanapki?
Z czasem coraz łatwiej jest wymyślać ciekawe, zdrowe śniadania. Jajecznica na cebulce i boczku, placki ziemniaczane czy sałatka z pomidorów i awokado to równie smaczne i pożywne pomysły na rozpoczęcie dnia. Podczas stosowania diety paleo wskazane jest ograniczenie nabiału oraz roślin strączkowych. Sposób odżywiania na diecie paleolitycznej łatwo jest przystosować do gotowania dla całej rodziny poprzez wyeliminowanie ze spiżarni oraz codziennych zakupów określonych produktów i zastąpienie ich innymi.
Dieta paleo opierać się powinna na jak najbardziej naturalnych, nieprzetworzonych składnikach. Podczas stosowania tej diety warto postawić na dobre jakościowo mięso, zwłaszcza dziczyznę, a także wysokiej klasy wołowinę, jagnięcinę i cielęcinę. Dieta paleo zawierać powinna również ryby, najlepiej łososia, dorsza, tuńczyka lub pstrąga ze sprawdzonych hodowli. Dieta paleo zakłada spożywanie dużej ilości jajek, których jakość również powinna być wysoka. Polecane jest zaopatrywanie się w jajka z małych, ekologicznych gospodarstw.
W diecie paleo niezbędne dla organizmu tłuszcze dostarczamy głównie poprzez mięso, wskazane jest jednak spożywanie również pestek dyni i słonecznika, a także orzechów, bogatych w tłuszcze niskonasycone, korzystne dla zdrowia serca, układu nerwowego oraz skóry, włosów i paznokci. Także awokado, oliwa z oliwek oraz olej kokosowy zawierają zdrowe i niezbędne organizmowi kwasy tłuszczowe.
Warzywa i owoce są również ważnym elementem diety paleo. Z warzyw szczególnie zalecane jest jedzenie marchwi, cebuli, sałaty, selera, szpinaku, buraków, kalafiora i brokułów, a także dyni, bakłażanów i bobu. Owoce będące popularnymi składnikami diety paleo to banany, awokado, jabłka, śliwki oraz cytrusy.
Z wymienionych składników jesteśmy w stanie przyrządzać zdrowe i pełnowartościowe posiłki oparte na mięsie lub jajkach oraz wszelkiego rodzaju sałatki i surówki.
Produkty zakazane na diecie paleo
Dieta paleo wymaga eliminacji z codziennych posiłków zbóż – pieczywa, ryżu i kasz. Na diecie paleo zakazane są także wszelkiego rodzaju fast foody oraz słodycze i wszystkie produkty przetworzone przez człowieka, takie jak choćby rafinowany olej. Dieta paleolityczna wyklucza również spożywanie nabiału, a przynajmniej zaleca jego mocne ograniczenie.
Przykładowy jadłospis dzienny na diecie paleo to: placki ziemniaczane z boczkiem na śniadanie, lunch – smoothie z owoców, obiad – grillowana polędwica wołowa z sałatką z pomidorów, podwieczorek – trzy kostki gorzkiej czekolady, kolacja – sałatka z tuńczyka i awokado.
Dieta paleo – dla kogo?
Dieta paleolityczna będzie korzystna dla osób z nietolerancją laktozy, chcących wypracować sobie dobre i zdrowe nawyki żywieniowe eliminujące z codziennego jadłospisu mleko i jego przetwory. Inne diety odpowiednie dla różnych stylów życia i nietolerancji pokarmowych oraz przykładowe jadłospisy przybliży nam portal Naturalnie o Zdrowiu.