Domy o niewielkiej powierzchni są idealnym rozwiązaniem dla par lub rodzin, które nie potrzebują dużej przestrzeni użytkowej. Posiadłość o metrażu nieprzekraczającym 120 metrów kwadratowych jest tańsza w utrzymaniu niż duży dom, a jej budowa wcale nie musi wiązać się z ogromnym wydatkiem. Dowiedz się, jakie korzyści wynikają z budowy domu o małej powierzchni.

Cena budowy i utrzymania domu o powierzchni nieprzekraczającej 120 m2 jest porównywalna do kosztów komfortowego mieszkania w centrum miasta. Duża liczba różnorodnych projektów domów o powierzchni, która mieści się w przedziale 100–120 m2 pozwala wybudować posiadłość dostosowaną do potrzeb mieszkańców. Architekci z pracowni Dobre Domy opracowali gotowe projekty domów, które łączą w sobie wygodę, funkcjonalność i niewielką powierzchnię użytkową.

Koszt budowy domu o małym metrażu

Budowa domu o metrażu, który nie przekracza 120 m2 jest przede wszystkim mniej kosztowną inwestycją, niż stawianie posiadłości o dużej powierzchni. Możemy oszczędzić na materiałach budowlanych i elementach wykończeniowych, a także na późniejszym utrzymaniu budynku.

  • Niższa cena materiałów budowlanych

Mimo powszechnego przekonania, że budowa domu jest dużo kosztowniejsza niż kupno mieszkania w bloku, okazuje się, że wybudowanie posiadłości o mniejszym metrażu jest tańsze niż zakup mieszkania w większym mieście. Cena za metr kwadratowy mieszkania w centrum Warszawy to ok. 10 tysięcy złotych. Z tego wynika, że wartość mieszkania o powierzchni 60 m2 będzie kosztować ok. 600 tysięcy złotych, czyli więcej, niż dom o małym metrażu. Budowa domu o mniejszej powierzchni wiąże się też z oszczędnością na materiałach budowlanych i elementach wykończeniowych.

  • Szybsza budowa domu

Podczas budowy małego domu możesz zaoszczędzić też na kosztach wynajmu ekipy remontowej. Budowa mniejszego domu trwa bowiem krócej niż w przypadku dużego budynku, dlatego robotnicy mają dużo mniej pracy budowlanej i wykończeniowej.

  • Mniejsze koszty utrzymania

Dom o mniejszym metrażu jest znacznie bardziej oszczędny w utrzymaniu niż duży budynek. Mniejsza powierzchnia użytkowa szybciej się nagrzewa i łatwiej utrzymać w niej stałą temperaturę. Przyjmuje się, że roczne koszty ogrzania piecem tradycyjnym jednopiętrowego domu, który zamieszkuje czteroosobowa rodzina, mieści się w granicach 1500–2500 zł.

W przypadku domów piętrowych cena ogrzewania może być nawet dwukrotnie większa. Mniejszy dom to także mniejsze zużycie energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia pomieszczeń. W domach o dużym metrażu zużycie energii elektrycznej może być nawet trzykrotnie większe niż w domach, których powierzchnia wynosi 100–120 m2. Miesięczna opłata za prąd w domu o powierzchni do 120 m2 jest porównywana do kosztów za energii elektryczną w mieszkaniu o powierzchni 45–60 m2.

Projekty małych domów

Dom o mniejszej powierzchni może prezentować się równie okazale, co rozbudowana posiadłość. Jeżeli interesują Cię nowoczesne domy, możesz wybrać gotowy projekt domu Janus. W przedstawionym projekcie znajdziesz kontrastowe zestawienie białego tynku z ciemną barwą kamienia na elewacji oraz niestandardowy wymiar okien, które są wykończone okładziną kinkietową. Jeżeli lubisz tradycyjny design, może zainteresować Cię gotowy projekt domu Rita. Budynek jest utrzymany w jasnych, harmonijnych barwach i posiada prosty układ architektoniczny.

Budowa domu o metraż nieprzekraczającym 120 m2 to opłacalna inwestycja, z której najczęściej korzystają pary lub młode małżeństwa. Mały dom jest oszczędnym rozwiązaniem, a mniejsza powierzchnia użytkowa nie jest kosztowna w utrzymaniu. Budynek o mniejszym metrażu nie musi też wiązać się z brakiem komfortu i małymi możliwościami w zakresie wyboru projektu domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here