Dynia

Dynia jest jednym z ulubionych warzyw w sezonie jesiennym i często króluje na naszych stołach w różnych formach: od aromatycznej zupy, aż do słodkich dżemów. Z chęcią podjadamy także jej pestki czy dodajemy je do sałatek. Jednak czy wiesz, ile właściwości zdrowotnych może mieć wyciśnięty z nich olej i dlaczego warto go wykorzystywać w swojej diecie?

Jak powstaje najlepszy olej z pestek dyni?

Naturalny, najzdrowszy olej z pestek dyni powstaje dzięki tradycyjnemu tłoczeniu na zimno, bez rafinacji i dalszej obróbki. Dzięki temu zachowuje on wszystkie swoje najważniejsze właściwości zdrowotne, takie jak cenne dla naszego organizmu minerały i witaminy.

Produkowany w tradycyjny, naturalny sposób olej znaleźć można pod adresem:  https://olejarnia-gaja.pl/produkt/olej-z-pestek-dyni/. Jego najważniejsze cechy to brak produktów pochodzących z organizmów genetycznie modyfikowanych, bogaty skład wynikający z tłoczenia na zimno i braku rafinacji, a także nieobecność konserwantów. Jest produktem, który może być stosowany przez osoby decydujące się na diety takie jak wegetariańska lub wegańska.

Co znajduje się w składzie oleju z pestek dyni?

Olej z pestek dyni to przede wszystkim źródło zdrowych kwasów nienasyconych, takich jak kwasy omega-3 i omega-6. W nich rozpuszczone są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka witaminy A oraz E. Oprócz nich olej ten jest również bogaty w witaminy z grupy B, przede wszystkim B1 i B2. Znalazła się tam również witamina C.

Niemniej istotne są inne substancje pochodzenia roślinnego, takie jak beta-karoten, skwalen i kukurbitacyna. Warto wspomnieć również o minerałach, których nie zabrakło w tym drogocennym oleju, takich jak magnez, wapń, potas, sód, cynk, fosfor, jod i selen. Za sprawą tak bogatego składu, olej z pestek dyni uważany jest za “zielone złoto” i panaceum na różnorodne dolegliwości.

Kiedy warto zastosować olej z pestek dyni?

Ten naturalny środek warto wykorzystać przede wszystkim do podniesienia poziomu odporności. Dzięki wysokiej zawartości witaminy C oraz właściwościom przeciwpasożytniczym, może być zastosowany w celu poprawy całkowitej kondycji organizmu oraz zwalczenia różnorodnych drobnoustrojów chorobotwórczych. Co więcej, równie skutecznie przeciwdziała grzybom i stanom zapalnym.

Olej z pestek dyni może być z powodzeniem stosowany przeciwko stanom zapalnym dróg moczowych i w usprawnianiu ich pracy. Działa również pozytywnie na układ krwionośny i może być stosowany profilaktycznie przeciwko jego chorobom, zwłaszcza nadciśnieniu. Wspomaga metabolizm, a także przyczyni się do poprawy kondycji włosów, skóry czy paznokci. Po olej z pestek dyni powinni w szczególności sięgnąć mężczyźni, gdyż ma on pozytywny wpływ na gruczoł krokowy i wspomaga leczenie prostaty.

Na koniec warto dodać, że jest także smacznym dodatkiem do różnorodnych potraw o lekko orzechowym smaku. Dzięki temu doda im niepowtarzalnego aromatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here