Polacy z wielu dostępnych sposobów oszczędzania zwykle wybierają lokatę w banku, gdyż chcąc oszczędzać nie chcą narażać się na straty. Lokata to najprostsza z dostępnych w tym momencie metod pomnażania i oszczędzania pieniędzy, niewymagająca specjalistycznej wiedzy finansowej. Niemniej jednak posiadanie, chociażby urywkowej wiedzy, na co kierować uwagę przy wybieraniu lokaty może okazać się bardzo pomocne w odniesieniu jak największych profitów płynących z tego sposobu oszczędzania środków.

Model oprocentowania

Możemy wyróżnić dwa użytkowane sposoby oprocentowania:
– odsetki stałe – ustalone są automatycznie w chwili zatwierdzenia umowy i wiążące przez cały czas jej utrzymywania,
– oprocentowanie zmienne – zmienia się w czasie trwania lokaty wraz ze zmianami wskaźników decydujących o wartości oprocentowania zmiennego lokat, jakimi są stopy lokat międzybankowych WIBOR i wysokość stóp procentowych NBP.

Akceptowalna wielkość wpłaty

W przypadku jakiejkolwiek lokaty istnieją określone ramy akceptowalnej wysokości lokowanego kapitału, czyli minimalna suma konieczna do założenia lokaty i maksymalna suma środków, jaką zdołamy jednokrotnie wpłacić.

Opcje kapitalizacji odsetek

Częstość kapitalizacji odsetek ma wielkie oddziaływanie na pułap naszego pożytku z lokaty, który zależy nie jedynie od oprocentowania, gdyż wyższa częstotliwość dodawania odsetek do kapitału nagromadzonego na lokacie daje nam wyższy profit.

fineso.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDroga do nowego Ja
Następny artykułZdrowie w dobrej cenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here