Dobra praca poszukiwana

0
1368

Szukasz pracy? A może zastanawiasz się nad zmianą obecnej? Jak znaleźć pracę, która spełni oczekiwania pod każdym względem? Gdzie jej szukać? Jakie pytania mogą podczas rozmowy kwalifikacyjnej i o co pytać rekrutera? Jak przeprowadzić proces poszukiwania pracy, by okazał się skuteczny?

W pracy przeciętnie spędzamy 1/4 swojego życia, dlatego tak ważne jest, by nie była ona frustrująca i zniechęcająca. Dobrze, jeśli w parze z wysokim wynagrodzeniem idzie także przyjazne środowisko pracy, jeśli szef docenia nasze starania i je nagradza, jeśli mamy możliwość rozwoju, realizacji ciekawych projektów. Wbrew pozorom znalezienie takiego zatrudnienia nie jest niemożliwe.

Popularność portali pracy

Najpopularniejszym narzędziem wykorzystywanym podczas poszukiwania pracy są wyspecjalizowane strony internetowe, na łamach których pracodawcy zamieszczają ogłoszenia o wolnych wakatach. Dzięki takim serwisom można dowiedzieć się, jakie są wymagane kwalifikacje, jakie warunki stawiają przyszli pracodawcy, co zrobić, by zgłosić swoją kandydaturę oraz poznać proponowane warunki finansowe w danej branży czy regionie. Takie strony jak aplikuj.pl pozwalają nie tylko na śledzenie ofert pracy w Warszawie, ale także zawierają porady, które można wykorzystać w trakcie szukania odpowiedniej pracy. Portale pracy oferują również możliwość zamieszczenia w nich swoich profili wraz z CV. Tą drogą pracodawcy szybko mogą znaleźć odpowiedniego pracownika. Dobrze jest także wiedzieć jak poprawnie czytać ogłoszenia o pracę – więcej na ten temat przeczytasz w polecanym artykule.

Inne sposoby szukania pracy

Duże przedsiębiorstwa podczas naboru pracowników zazwyczaj korzystają z usług wyspecjalizowanych agencji rekrutacyjnych. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie, jednak kosztowne. Sporo firm współpracuje z urzędami pracy i w pierwszej kolejności do nich kieruje zapytania o pracowników. Część z nich zamieszcza informacje o rekrutacji w branżowych czasopismach i specjalistycznych periodykach. Najczęściej jednak pracodawcy korzystają z serwisów internetowych. Nierzadko zdarza się, że firma przeprowadza rekrutację wewnętrzną i nie ogłasza informacji publicznie. W takich sytuacjach nieocenioną pomocą mogą służyć znajomi, przyjaciele, którzy nas o tym fakcie powiadomią. Być może szybciej niż myślimy wykorzystamy swoją szansę na zdobycie ciekawej pracy. Dobrym rozwiązaniem może być także szukanie pracy w okresach, gdzie potencjalnie mniej osób się tym zajmuje – więcej na temat szukania pracy w wakacje można dowiedzieć się z artykułu pt. „4 wskazówki jak znaleźć pracę na wakacje w Warszawie”.

Media społecznościowe a praca?

Internet to nie tylko portale dedykowane pracy, strony firm czy wizytówki kandydatów. Należy zauważyć, jak bardzo na przestrzeni lat zmieniła się rola mediów społecznościowych takich jak na przykład Facebook. Jeszcze niedawno służyły wyłącznie do celów prywatnych. Obecnie są wykorzystywane zarówno do poszukiwania pracowników, jak i pracodawców. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż Internet jest najpopularniejszym miejscem naszej aktywności, wykorzystujemy do tego celu nie tylko komputery stacjonarne, laptopy, ale również tablety i telefony. Rekruterzy często przeglądają profile kandydatów, zanim zaproszą ich na rozmowę kwalifikacyjną. Kandydaci korzystają z for, grup tematycznych poświęconych tematom związanym z zatrudnieniem.

Bez względu na narzędzia, z jakich korzystamy podczas poszukiwania pracy, najważniejsze by osiągnąć cel. Nie należy się zniechęcać, jeśli ten proces się przedłuża. Nie należy się poddawać po pierwszych niepowodzeniach. Działać rozsądnie i wyciągać wnioski.  Cierpliwość i konsekwencja z pewnością zaprowadzi nas do momentu, kiedy podpiszemy umowę o pracę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here