Podkład to podstawa każdego makijażu. Odpowiednio dobrany doda nam blasku, ujmie lat, zakamufluje niedociągnięcia na cerze i będzie ją pielęgnował. Źle dobrany zepsuje efekt makijażu. Na sklepowych półkach znaleźć można bardzo duży wybór podkładów. Zapewne nie raz każda z Was zastanawiała się jak dobrać podkład? Czym się kierować przy jego wyborze? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Podkład matujący przede wszystkim przeznaczony jest dla osób z niedoskonałościami na twarzy. dla takich, które mają trądzik oraz świecącą skórę, czyli taką, która produkuje duże ilości sebum. podkład matujący ma za zadanie „zbierać” wydzielinę z gruczołów łojowych oraz nawilżać cerę. Nie może jej wysuszać ponieważ efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Komórki skóry będą się broniły przed utratą wody i zaczną produkować jeszcze większe ilości łoju. Należy również zwrócić uwagę na pigmentację takiego kosmetyku. Zbyt duże ilości koloru w podkładzie również mogą zaburzać gospodarkę łojotokową, no i przede wszystkim taki podkład będzie tworzył efekt maski. Ponad to podkład matujący musi być w odpowiedni sposób zaaplikowany, ale przed przystąpieniem do tego etapu makijażu należy skórę w odpowiedni sposób przygotować, tak aby przyjęła kosmetyk, który przecież ma się trzymać na twarzy przez cały dzień.
Przed nałożeniem podkładu myjemy dokładnie skórę twarzy, dobrze jest wykonać peeling, aby jej powierzchnia była maksymalnie gładka, a następnie nakładamy krem nawilżający. Zabieg ten pozwoli uzyskać odpowiedni poślizg dla podkładu, a tym samym pozwoli na jego łatwiejszą i bardziej precyzyjną aplikację. Podkład nałożony na suchą, chropowatą skórę jeszcze bardziej podkreśli jej przesuszenie. Może on nierównomiernie się rozłożyć i w przesuszonych miejscach, tam gdzie skóra jest bardziej zrogowaciała, mogą powstać nieestetyczne plamy ciemniejszego, niż na pozostałej powierzchni skóry, koloru.
Z kolei posiadaczki skóry tłustej, łojotokowej, powinny oczyścić twarz odpowiednim dla cery żelem, którym umyją ją w ciepłej wodzie, a także tonikiem kosmetycznym. Nie jest konieczne użycie kremu nawilżającego w przypadku tłustej cery.
Ważne jest również narzędzie do nakładania podkładu matującego:
Podkład nakłada się na różne sposoby. Do jego aplikacji możemy wykorzystać silikonowe gąbeczki, opuszki własnych palców, czy też płaskie, średniej grubości pędzle do makijażu z naturalnego włosia.
Silikonowymi gąbkami możemy nakładać podkład zarówno na sucho jak i na mokro. Z reguły lekko wilgotnymi gąbeczkami nakładamy podkład w sztyfcie, lub wówczas, gdy chcemy osiągnąć delikatny, transparentny efekt. Podkład w formie fluidu częściej nakłada się suchą gąbką, ale także w tym przypadku można oczywiście ją lekko zmoczyć, aby uzyskać transparentne, delikatne krycie.
O mocy krycia decyduje także to w jaki sposób manipulujemy gąbeczką podczas nakładania podkładu. Jeśli ruchy gąbki będą posuwiste uzyskamy efekt transparentny. Natomiast gdy będziemy gąbkę z podkładem lekko wklepywać w skórę, uciskając ją milimetr przy milimetrze rezultat będzie bardziej kryjący.