Lato jest przyjemną porą roku, którą chyba każdy z nas lubi. Jednak wiąże się to z dużą ilością owadów w naszym otoczeniu. Domowe sposoby na ukąszenia owadów są dobrym rozwiązaniem, w przypadku niegroźnych ukąszeń, np. mrówki, komarów, czy pszczoły. Nawet stosując różnego rodzaju środki, nie zawsze jesteśmy w stanie się przed nimi uchronić. W przypadku ugryzienia, naszym głównym zadaniem jest złagodzenie swędzenia, bólu, czy zmniejszenie opuchlizny. Jak sobie skutecznie z tym poradzić? Poniżej przedstawiam kilka sposobów, użyciem środków, substancji, które zazwyczaj posiadamy w domu.

Domowe sposoby na ukąszenia owadów
Jednym z wielu rozwiązań są olejki eteryczne. Najpopularniejszym jest olejek lawendowy, który łagodzi swędzenie, dodatkowo działa odkażająco. Ciekawym zastosowaniem jest także olejek z drzewa herbacianego. Posiada właściwości antybakteryjne, łagodzi świąd, jak i podrażnienia skórne. Jednak przed zastosowaniem upewnijmy się, czy te które posiadamy mogą być podawane bezpośrednio na skórę. W walce z ukąszeniami pomoże nam również miód. Działa przeciwzapalnie, a także przyśpiesza gojenie. Przemycie ugryzionego miejsca sokiem z cytryny także da nam ulgę. Jednak warto wiedzieć, że cytryna zwiększa podatność na oparzenia słoneczne, dlatego nie zaleca się wówczas wychodzenia na słońce. Wiele osób skutecznym domowym sposobem na ukąszenia owadów jest pasta do zębów. Jest częściej wybierana niż jakiekolwiek kremy, czy maści z apteki. W paście zawarty jest mentol, który koi swędzenia i daje uczucie przyjemnego chłodu. Dodatkowo posiada właściwości ściągające, dzięki czemu pomaga w pozbyciu się obrzęku i opuchlizn.

Kolejnym najtańszym i najszybszym sposobem na ukąszenia owadów są zwykłe kostki lodu., które od razu po ukąszeniu przykładamy do bąbla. Dostarczone zimno kurczy naczynia krwionośne, hamuje wydzielanie histaminy, dzięki czemu nie czujemy swędzenia. Jeżeli dojdzie do ugryzienia w okolicy buzi, ust, czy nawet w środku, wówczas możemy possać kostki lodu. Pomorze nam to w zapobiegnięciu powstaniu obrzęku w środku jamy ustnej. Niektórzy również stosują aspirynę pokruszoną i wymieszaną z wodą. Uśmierza ból i łagodzi swędzenie, dając przyjemną ulgę.
Przed zastosowaniem tych jakichkolwiek z tych substancji, pamiętajmy jednak o dezynfekcji i wyciągnięciu żądła, jeśli jest taka konieczność. Wykorzystać do tego możemy czystej wody z mydłem, czy wody destylowanej. Żądło natomiast może wyciągnąć kosmetyczną pincetą. Pozostawienie jej może powodować dalsze pieczenie, czy swędzenie. Możemy także próbować nie doprowadzić do ugryzień stosując na całe ciało olejek goździkowy, który odpycha komary, oraz olejek waniliowy działający na meszki. Warto wiedzieć, że komary przyciągają silne zapachy, np. perfum czy antyperspirantów. Dlatego w okresie letnim starajmy się używać preparatów bezzapachowych.
Ukąszenia owadów nie są przyjemne i zazwyczaj nie groźne dla organizmu. Jednak w niektórych przypadkach ciało może zareagować alergicznie, wówczas dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego. W takich sytuacjach nie bójmy się wezwać lekarza, czy udać się jak najszybciej do najbliższego szpitala.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here