Akcesoria kuchenne to chyba najliczniejsza grupa gadżetów, mająca swoją mocną repre-zentację w każdym domu. Wyciskacz do czosnku, pojemnik z miarką i podstawka do jajek w skorupkach stały się już niezbędnymi elementami wyposażenia, a to samo czeka wiele innych przydatnych gadżetów, choć dziś nie są jeszcze zbyt popularne i toną w całej masie drobiazgów na sklepowych półkach.

Gadżeciarstwo czy minimalizm?

Wynalazki służą oszczędności czasu i energii, zwolennicy minimalizmu nie powinni więc stronić od testowania nowych rozwiązań. Wśród akcesoriów kuchennych nie brakuje jednak przedmiotów, które wcale nie ułatwiają pracy w kuchni, a nawet potrafią ją utrudnić. Gadżeciarze gromadzą pokaźne kolekcje, a nowości z roku na rok przybywa. Szafki wypchane po brzegi rozmaitymi narzędziami do krojenia sprawiają, że zmywania jest więcej i czasem nie wiadomo już, co do czego służy. W końcu zamiast nożyc do ziół, oddzielnej obieraczki do jabłek i pomidorów czy szczypiec do usuwania szypułek z truskawek z powodzeniem można użyć zwykłego noża. Dla zapalonych zbieraczy ratunkiem jest kryterium ekonomiczne – praktyczny gadżet to taki, którego nie zastąpi żaden inny, a kiedy raz go użyjemy, trudno nam będzie wyobrazić sobie życie bez niego.

Ranking przedmiotów funkcjonalnych

W poszukiwaniu ciekawych rozwiązań dobrze jest zajrzeć na witryny internetowe z akcesoriami, które prezentowane są od praktycznej strony i mają trafić do konkretnych grup użytkowników, np. osób potrzebujących intuicyjnych urządzeń ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu zdrowia lub wieku albo profesjonalnie zajmujących się gotowaniem. Blogerzy kulinarni polecają:

 1. Deskę do krojenia ze składanymi brzegami ułatwiająca przesypywanie posiekanych składników do naczyń.
 2. Nakładkę cedzakową na garnki, dzięki której bez trudu można odlać wrzątek i nie martwić się o niesforny makaron wyślizgujący się spod pokrywki ani o palce zagrożone poparzeniem buchającą parą.
 3. Pochłaniacz zapachów do lodówki ratujący potrawy przed przejmowaniem aromatu ryb i mięs.
 4. Oddzielacz do tłuszczu błyskawicznie zbierający tłuste oka z naczynia wypełnionego zupą czy sosem.
 5. Pojemniczek do oliwy ze spryskiwaczem pozwalający na szybkie zroszenie nią sałat
  i przystawek, a przy tym chroniący palce przed zabrudzeniem.

A oto ranking funkcjonalnych przedmiotów z oferty w sklepu Pomoce dla Seniora, w którym coś dla siebie mogą znaleźć nie tylko osoby starsze:

 1. Składany stołek antypoślizgowy pozwalający na dosięgnięcie nawet do najwyższej półki bez używania wywrotnego krzesła kuchennego.
 2. Kubek ergonomiczny świecący w ciemności, który można odnaleźć nocą bez włączania światła.
 3. Chwytak do gorących talerzy zapobiegający poparzeniu ceramiką wyjmowaną z rozgrzanej mikrofali.
 4. Taca antypoślizgowa, która pozwala na bezpieczne przenoszenie posiłków i napojów.
 5. Otwieracz do słoików i butelek przeznaczony do zamontowania pod szafką kuchenną
  i umożliwiający usuwanie nakrętki dzięki jednemu ruchowi ręką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here