Jak dbać o biżuterię

Przechowywanie oraz odpowiednia pielęgnacja biżuterii ma dla niej duże znaczenie – warto wiedzieć, jak o nią zadbać, aby służyła nam jak najdłużej. Takie ozdoby znajdują się w kolekcji niemal każdej kobiety, gdyż sprawiają, że czujemy się atrakcyjnie i wyjątkowo. Poniżej garść porad, jak zadbać o biżuterię, by zachować jej piękno jak najdłużej.

Zachowaj naturalny blask biżuterii

Piękno nawet najlepszej jakości biżuterii jest delikatne i przemijające, dlatego warto o nią odpowiednio zadbać. Dzięki właściwemu przechowywaniu i pielęgnacji ozdoby zachowają swój blask i będą efektownym dodatkiem do wielu stylizacji. Warto o nią dbać od początku, aby ulubiony naszyjnik czy celebrytka mogły wszędzie nam towarzyszyć. Podpowiadamy, czym czyścić złoto i srebro i złoto, jak przechowywać ozdoby, jakie są cenne domowe sposoby dbania o biżuterię.

Czyszczenie biżuterii – cenne porady

Można zdecydować się na domowe sposoby lub profesjonalne czyszczenie biżuterii. Jednak samodzielna pielęgnacja czasami może przynieść odwrotne skutki – na przykład narazić biżuterię na zarysowania lub inne uszkodzenia. Warto kupić u jubilera chusteczki do czyszczenia złota i srebra lub zlecić to zadanie specjaliście, który odpowiednio zadba o cenny naszyjnik czy pierścionek zaręczynowy.

Srebrna biżuteria – jak czyścić?

Srebro próby 925 pod wpływem wilgoci ciemnieje. Proces oksydacji sprawia, że naszyjnik czy bransoletka traci blask i matowieje. Najlepiej przechowywać ją w szkatułkach lub pudełkach kartonowych. Poza tym wilgoć powoduje też żółknięcie ozdób. Warto też dodać, że srebro pozłacane warto chronić przed wodą i kosmetykami – najlepiej zakładać je na końcu, już po nałożeniu kremów czy maseczek. Złocenie w końcu zniknie, dlatego warto zadbać o to, aby stało się to jak najpóźniej.

Jak dbać o złote ozdoby?

Złota biżuteria zwykle zachwyca przede wszystkim blaskiem – negatywnie wpłyną na nią detergenty i ogólnie środki czyszczące. Można ją pielęgnować samodzielnie, ale najlepiej zlecić jej czyszczenie specjaliście,  zaufanemu jubilerowi. Złotą biżuterię należy przechowywać w pudełku czy kuferku, owiniętą w ściereczki i w osobnych woreczkach.

Czy warto stosować domowe sposoby?

Najlepiej czyścić biżuterię profesjonalnymi metodami, aby cieszyć się jej pięknem jak najdłużej, ale warto wspomnieć też o licznych domowych sposobach pielęgnacji ozdób – na przykład pastą do zębów lub sodą.

Kluczową zasadą jest usuwanie zanieczyszczeń jak najszybciej – naszyjnik, pierścionki czy bransoletki dzięki temu zachowają piękno i blask na długo. W ten sposób można przywrócić biżuterii blask, ale trzeba cały czas uważać, by jej nie uszkodzić. Należy też unikać kontaktu biżuterii z chemią i wodą, uważać, aby nie zahaczyć o nic i nie zerwać jej podczas zabawy czy uprawiania sportu, a cenne ozdoby nosić na specjalne okazje. Najlepiej ją wtedy zdjąć i schować do odpowiedniego kuferka lub pojemnika. Szkatułki z drewna lub metalu, wyposażone w praktyczne przegródki, będą najlepszym wyborem i podstawową ochroną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here