Metalowe przedmioty wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Dobór farby zależy nie tylko od tego, jaki końcowy efekt chcemy osiągnąć, ale także od rodzaju przedmiotu, który będziemy malować. Wybierając farbę do metalu, powinniśmy mieć na uwadze także jego rodzaj. Innego rodzaju farby musimy użyć malując przedmioty z żeliwa, stali czy z aluminium.

Farby do żeliwa, stali, żelaza

Przedmioty metalowe wykonane z tego typu metalu możemy pomalować jednym z następujących rodzajów farb:

– poliuretanową;

– chlorokauczukową;

– epoksydową;

– alkidową. 

Farby te doskonale zabezpieczają metalowe przedmioty przed wilgocią. Tworzą trwałą powłokę, zabezpieczają przed rdzą. Do malowania metali nieżelaznych możemy użyć farb:

– akrylowych;

– poliwinylowo-akrylowych;

– winylowych;

– akrylowo-lateksowych. 

Wymienionymi farbami możemy malować przedmioty wykonane nie tylko z aluminium, ale także ocynkowane. Pamiętajmy, że wybór farby powinniśmy dobrać także do pod kątem użyteczności przedmiotu. Jeżeli metalowe przedmioty będą użytkowane w pomieszczeniach wybierajmy bardziej przyjazne dla zdrowia farby wodne. Na zewnątrz możemy wybrać farby rozpuszczalnikowe. Większością farb akrylowych można malować przedmioty metalowe przeznaczone do wewnątrz.

Jak przygotować metalowe przedmioty do malowania?

Przedmioty, które są wykonane z metali żelaznych bardzo często pokryte są rdzą. Przed malowaniem musimy więc malowany przedmiot przede wszystkim oczyścić z rdzy. Dopiero po oczyszczeniu nanosimy na niego farbę. Powierzchnię malowanego przedmiotu powinniśmy także odtłuścić. Aby jeszcze lepiej zabezpieczyć wykonane z żeliwa, stali czy żelaza przedmioty, możemy je pokryć specjalną farbą podkładową. Na rynku dostępne są także farby, którymi można malować metalowe przedmioty nawet bez czyszczenie ich z rdzy. Innym rodzajem farb są farby antykorozyjne. 

Czym malować?

Narzędzia do malowania farbami do metalu nie różnią się od tych używanych do malowania ścian lub drewna. Możemy więc malować zarówno pędzlem jak i wałkiem. Do malowania skomplikowanych kształtów możemy użyć pistoletu natryskowego. W ten sposób pomalujemy je bardziej dokładnie. Drobne elementy jak również skomplikowane detalem możemy pomalować farbą w spraju. To nie tylko bardzo wygodne, ale także niezwykle szybkie rozwiązanie. 

Malowanie metalowych przedmiotów to nie tylko sposób na zabezpieczenie ich przed rdzą. Malując je możemy też nadać im nowy, bardziej dekoracyjny wygląd. Wybierając je zwróćmy uwagę na rodzaj zastosowanego w nich rozpuszczalnika, czas schnięcia i wydajność. Pamiętajmy, że farby do metalu oferowane są w szerokim wyborze kolorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here