Jak nie popaść w zadłużenie? Przydatne porady

0
1454

Spirala zadłużenia może mieć bardzo poważne konsekwencje dla osób, które nie podejdą do sprawy zbyt poważnie i przestaną się w pewnym momencie troszczyć o swoje finanse. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym nie wpadnie się w zadłużenie. Przede wszystkim nie należy dopuszczać do sytuacji, w których jeden kredyt będzie spłacany następnym. Jest to rozwiązanie na krótką metę, które z czasem przyniesie klientowi jeszcze większe długi, z których nie będzie się potem dało samodzielnie wyjść.

Jak nie popaść w zadłużenie?

W pierwszej kolejności osoby, które nie chcą popaść w zadłużenie powinny zaprzestać zaciągania kredytów oraz pożyczek. Związane jest to z bardzo trudną sytuacją finansową, jednak są to przejściowe kłopoty. W zdecydowanej większości przypadków można liczyć na pomoc rodziny lub przyjaciół, którzy nie zostawią bliskiej osoby w potrzebie.

Negocjacje w sprawie spłaty dotychczasowych zaległości finansowych

Bardzo ważnym etapem jest także negocjowanie w sprawie dotychczasowych zaległości finansowych. Jeśli ustali się z wierzycielami indywidualny tok spłat, wtedy będzie można realnie myśleć o tym, że po pewnym czasie będzie miało się czyste konto i sytuacja finansowa danego klienta ulegnie dużej poprawie. Prowadzenie takich negocjacji nie musi być skomplikowanym procesem, ponieważ wierzycielom również zależy na tym, aby odzyskać swoje pieniądze. Chętnie przystaną na mniejsze kwoty, jednak dzięki temu zwiększy się szansa na to, że odzyskają swoje pieniądze w całości. Klient tym samym nie popadnie w zadłużenie i będzie mógł wyjść obronną ręką z trudnej sytuacji, w której się znalazł. Nie będzie potrzeby zaciągania kolejnych pożyczek na spłatę poprzednich. Takie działania są bezowocne i kompletnie pozbawione sensu.

Znalezienie dodatkowego źródła dochodu

Jeśli ktoś ma problemy finansowe i wizja zadłużenia puka mu do drzwi powinien zastanowić się nad znalezieniem dodatkowego źródła dochodu. Pracy obecnie nie brakuje, zawsze można zdecydować się na jakieś dorywcze zajęcie, takie jak np. roznoszenie ulotek po osiedlach lub skrzynkach pocztowych. Co prawda dużych pieniędzy się na tym nie zarobi, ale będzie można wyjść z opresji finansowej i w końcu zacząć normalnie żyć, na własny rachunek, bez zaległości. Poza tym warto też poważnie pomyśleć o ograniczeniu dotychczasowych wydatków finansowych. Warto zrobić sobie budżet domowy i spisać wszystkie najpotrzebniejsze wydatki na kartce oraz rzeczy, na których można w ciągu miesiąca zaoszczędzić. Taki plan działania w praktyce na pewno zda egzamin.

Konsolidacja zobowiązań

Ekspert Kredytowy z firmy Habza Finanse – radzi, aby zastanowić się nad możliwością konsolidacji zadłużenia kredytem bankowym. Jeśli nie możemy renegocjować warunków kredytowania, a dodatkowe dochody w dalszym ciągu nie wystarczają, połączenie wszystkich zobowiązań w jedno może przynieśc ulgę naszemu budżetowi. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu do spłaty będziemy mieli tylko jedną niższą ratę dostosowaną do naszych aktualnych możliwości finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here