Jak odebrać telewizję naziemną

Jeszcze parę lat temu do odbierania telewizji wystarczył nawet najbardziej archaiczny telewizor kineskopowy z czasów PRL-u i stara, dobra antena siatkowa. Czasy jednak zmieniły się i taki zestaw już nie będzie w stanie zapewnić nam dobrego obrazu i dźwięku. Jednak nic straconego – na scenę multimedialną weszła naziemna telewizja cyfrowa, która swoją ofertą zaspokoi sporo płatników abonamentu radiowo-telewizyjnego. Co więcej, wcale nie jest tak łatwo z unowocześnieniem swojego zestawu telewizyjnego. Ba, czasem nie trzeba w ogóle wprowadzać zmian! Wystarczy dobra antena dvb-t i nagle życie staje się proste. Jak jednak wprowadzić zmiany w życie? Skąd wziąć osprzęt i kable i jaki jest koszt telewizji naziemenej? Zobaczcie!

Antena DVB-T – klucz do odbioru telewizji

Poszukiwania sklepowe (zwłaszcza te elektroniczne) nie należą do prostych zadań. Chodzi nam po prostu, by telewizja działała. Żeby w ogóle wyłapać i skupić sygnał potrzebna będzie antena telewizyjna. Żeby wybrać antenę trzeba mniej więcej wykonać rozpoznanie i zmierzyć długość między miejscem zamieszkania a najbliższym nadajnikiem telewizyjnym. W ośrodkach miejskich – nawet tych mniejszych – wystarczy antena pokojowa. Kiedy odległość przekracza 40 km, ale nie jest większa niż 50 km, to można już skierować się w strony anten zewnętrznych, kompaktowych (bez wzmacniacza). Powyżej 50 km trzeba już wyłożyć większe środki na antenę aktywną z wzmacniaczem. Takie urządzenia są kierunkowe i z łatwością wzmacniają sygnał. W ten sposób nawet najbardziej peryferyjne regiony w Polsce są w stanie odbierać wszystkie multipleksy (i to w jakości HD!).

Antena pokojowa i kompaktowa

Zacznijmy od miejskiego stylu życia i szybkich zakupów. Jeśli mamy w domu telewizor kupiony w ostatnich latach, to ma w środku wbudowany tuner. Dzięki temu jedyne, co trzeba zrobić, to dokupić antenę pokojową. Antenę umieszczamy przy oknie i podłączamy kablem antenowym do telewizora. Później przechodzimy do autostrojenia – telewizor sam wyszukuje wszystkie kanały telewizyjne a także stacje radiowe. Co więcej, jeśli macie stara antenę siatkową w piwnicy czy na strychu, to ona także świetnie się sprawdzi! Jedynym problemem, który będzie wymiana kabla z odpowiednią końcówką.

Stare telewizory a naziemna telewizja cyfrowa

Jeśli chodzi o bardziej archaiczne konstrukcje telewizorów, to niestety czeka nas dodatkowy wydatek. Nie jest to wiele pieniędzy. Jeszcze niedawno chciałem uruchomić ponownie stary telewizor (40-letni), bo zależało mi na odbiorze zeszłorocznego mundialu. Wystarczyło dokupić podstawowy tuner z pilotem (ok. 60 zł) i antenę pokojową (40 zł). Oba urządzenia był chińskiej produkcji, lecz do tej pory świetnie dają sobie radę. Warto pamiętać, że sąto jedyne koszty, jakie ponosimy, a możemy cieszyć się odbiorem wszystkich kanałów przez wiele, wiele lat.

Istnieją konstrukcje o wiele bardziej dopasowane do potrzeb użytkownika. Na wakacyjne kempingi stworzony anteny dookólne, bardzo kompaktowa ze wzmacniaczami. W ten sposób najbardziej oddalone od nadajników miejscowości wczasowe w górach i nad morzem są wyposażone w świetny sprzęt a co za tym idzie – telewizję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here