Jak przygotować się na wycieczkę promem

Przed podróżą, wiele osób doświadcza specyficznego stanu jednocześnie ekscytacji i zaniepokojenia. W Niemczech powstało nawet specjalne słowo na określenie lęku przed podróżą – Reisefieber. Uczucie to nie omija również osób, które czeka wycieczka promem: jednak jest na to skuteczny sposób. By wszystko poszło świetnie, wystarczy naprawdę dobrze przygotować się do podróży! Podpowiadamy, jak najlepiej przygotować się do wycieczki promem.

Wycieczka promowa – poznaj dokładne warunki rejsu

Tym punktem powinieneś zająć się tak naprawdę jeszcze przed zakupem biletu. Każdy przewoźnik ma swój własny regulamin, w którym znaleźć można prawa i obowiązki pasażera. W dokumencie określającym warunki przewozu znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań, np. czy na pokład można zabrać zwierzęta, czy dzieciom przysługuje zniżka od ceny biletu, jakie dokumenty należy mieć przy sobie, czy koszt wycieczki obejmuje ubezpieczenie kiedy rozpoczyna się odprawa i wiele więcej. Tam też przeczytasz o tym, jak anulować rezerwację lub złożyć ewentualną skargę. Oprócz tego sprawdzić trzeba także warunki konkretnego rejsu oraz ewentualnych promocji obowiązujących na ceny biletów. Dokładne przestudiowanie każdego z tych dokumentów pozwoli uniknąć nie tylko dodatkowych opłat, ale także – a może przede wszystkim – stresu i nieprzyjemnych niespodzianek.

Jak wygląda wycieczka promem?

Jeśli chcesz poczuć się dobrze przygotowany do rejsu, powinieneś dokładnie zaplanować dzień wypłynięcia. Pamiętaj, że płynąc promem Stena Line, musisz przybyć na terminal promowy najpóźniej na godzinę przed planowanym startem rejsu. Każdego pasażera czeka bowiem odprawa. Osobnym wejściem wchodzą pasażerowie z pojazdami oraz bez pojazdów (uwaga – do pojazdów zaliczane są również rowery, a warunki ich przewozu warto sprawdzić dokładnie u przewoźnika). Odprawić możesz się sam, korzystając z automatu do wydruku biletu. Bilet jest jednocześnie karta pokładową i kluczem do kabiny (jeśli ją wykupiłeś). Swoją kabinę powinieneś odnaleźć bez trudu ze względu na dobre oznaczenia, jednak w razie kłopotów, obsługa chętnie Ci pomoże. Wycieczka promowa do Karlskrony trwa około dwunastu godzin, dlatego po zameldowaniu się w kabinie, możesz trochę odpocząć lub skorzystać z licznych promowych atrakcji – sklepów, barów, restauracji lub SPA. Jeśli korzystasz z rejsu jednodniowego, po dopłynięciu na miejsce swoje bagaże możesz zostawić w kabinie, w innym wypadku musisz udostępnić ją do sprzątania na godzinę przed końcem rejsu.

Spakuj to, czego będziesz potrzebować

Wycieczka promem do Szwecji ma tę niewątpliwą zaletę, że – w przeciwieństwie do lotu samolotem – nie obowiązują limity bagażu. Oznacza to, że możesz wziąć ze sobą na pokład tyle toreb, ile tylko zdołasz wnieść. Jeśli jednak nie planujesz noclegu na miejscu, weź pod uwagę wyposażenie kabiny – znajdziesz tam ręczniki i pościel, czasem tez suszarkę do włosów. Nie trzeba więc pakować tych rzeczy do swojego bagażu, podobnie jak dużej ilości jedzenia. Na pokładzie promu znajdują się bary, restauracje i sklepy, a posiłki można zarezerwować w niższej cenie jeszcze przed rozpoczęciem rejsu. Pewne rzeczy musisz jednak koniecznie mieć przy sobie – dokumenty, pieniądze, ładowarkę do telefonu, aparat fotograficzny. Koniecznie zapisz też sobie numer rezerwacji, który jest niezbędny do odebrania karty pokładowej.

Zadbaj o wymianę waluty

Przed wypłynięciem do obcego kraju, koniecznie trzeba odwiedzić kantor. Wycieczka promem do Szwecji, najpopularniejszego celu podróżowania tym środkiem transportu, niczym się tu nie różni. Niestety, kantoru nie znajdziesz już ani na terminalu promowym w Gdyni, ani na samym promie. Musisz więc pomyśleć odpowiednio wcześniej o zakupie lokalnej waluty. A jeśli zapomnisz? Bez obaw, Szwecja to kraj niemal bezgotówkowy – kartą płatniczą zapłacisz praktycznie wszędzie, zarówno na promie, jak i po przybyciu do celu. Wciąż jednak dobrze mieć ze sobą drobne w gotówce, które mogą przydać się przy okazji zakupów na targu czy jako drobniaki do szafek bagażowych. Jeśli zapomnisz o wymianie waluty wcześniej, na pewno znajdziesz kantor lub bankomat na miejscu.

Korzystając z naszych wskazówek, z pewnością dobrze przygotujesz się do podróży. Ofertę rejsów promowych do Szwecji znajdziesz tutaj: https://www.stenaline.pl/do-szwecji. Nie czekaj – zarezerwuj bilet, spakuj wszystko, co potrzebne i ruszaj odkrywać wszystkie uroki Szwecji!

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here