Na grzyby w Polsce najczęściej chodzi się jesienią, wtedy najwięcej jest borowików i podgrzybków, które uwielbiamy. Grzybobranie to dla nas czas relaksu, spacery po lesie dobrze na nas wpływają. Zbieramy grzyby, by później je zamarynować, lub wysuszyć. Robimy z nich zupę, są dodatkiem do różnych potraw. Cenimy sobie grzyby za ich walory smakowe. Często jednak jest tak, że nie jesteśmy zbyt wprawieni, nie jesteśmy pewni wyglądu jadalnych grzybów, przed sezonem grzybobrania powinniśmy zapoznać się z rodzajami grzybów, sprawdzić, które są trujące. Jednym z takich trujących grzybów jest borowik szatański. Jego trzon jest purpurowy, a zapach przypomina padlinę. Bardzo różni się od jadalnego, szlachetnego borowika. Na szczęście w Polsce jego występowanie jest rzadkie, dzięki czemu nie tak często dochodzi do zatruć. Jednak gdyby doszło do zatrucia, jakie są jego objawy?
Borowik szatański – objawy zatrucia grzybem „szatanem”.
Objawy po zatruciu się borowikiem szatańskim bardzo przypominają objawy zatrucia pokarmowego. Występuje wtedy obfita wodnista biegunka, wymioty, nudności oraz silne pragnienie. Zaczerwienienie twarzy, zaburzenia widzenia, łzawienie to również skutki zatrucia się grzybem „szatanem”.
Osobie, która zatruje się grzybem nie wolno pomagać „domowymi sposobami” ani podawać wody, chyba, że dodamy do niej dużej ilości soli co spowoduje wymioty. Należy niezwłocznie udać się z taką osobą do szpitala, gdzie zajmą się nią specjaliści, którzy najprawdopodobniej zlecą płukanie żołądka.
Pamiętajmy aby zachować ostrożność podczas zbierania grzybów, szczególnie gdy jesteśmy mało doświadczeni. Najlepiej będzie gdy pójdzie z nami wprawiona osoba, lub gdy przynajmniej pokażemy takiej osoby swoje zbiory. Grzybów, którzy nie jesteśmy pewni lepiej nie zbierajmy. Zatrucie grzybami może doprowadzić do śmierci, a nawet jeśli dojdzie tylko do silnych wymiotów i tak warto sobie tego oszczędzić. Na szczęście liczba osób zatrutych grzybami z roku na rok spada. Błędy jednak zdarzają się doświadczonym grzybiarzom.

http://www.metalzine.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here