Wielu z nas, w tych trudnych ekonomicznie czasach, zastanawia się jak sfinansować zakup nowego samochodu. Rosnące koszty kredytów nie napawają optymizmem, a jednocześnie galopująca inflacja sprawia, że czujemy presję na wymianę gotówki na dobra.
Ponadto, rynek wtórny samochodów jest cały czas nienasycony. Auta z drugiej ręki, nieustannie wzrastają w swoich cenach, na co składają się zarówno inflacja, jak i coraz droższe materiały, sprawiające, że złomowanie aut staje się z miesiąca na miesiąc, coraz bardziej intratne.
Leasing samochodu dla firmy jest świetną opcją, jeżeli chcemy w sposób relatywnie bezpieczny finansowo, uzyskać dostęp do nowego samochodu, jednocześnie nie obciążając swojego budżetu.
Jak sfinansować zakup nowego samochodu korzystając z leasingu?
Aby wziąć leasing samochodu na firmę, musimy posiadać działalność gospodarczą. Potrzebne będzie również, najlepiej nieskazitelna, przeszłość płatnicza.
Zdolność leasingowa, będąca niejako, zdolnością kredytową, będzie potrzebna w użyciu procedury pełnej.
Dokonywanie oceny ryzyka zależy od konkretnego podmiotu udzielającego samochód w leasing, jednak najczęściej korzysta się z procedury uproszczonej, niewymagającej dokumentów poświadczających potwierdzających sytuacji finansowej, takie jak wyciągi z firmowego, bądź prywatnego, konta bankowego, czy wyciągi z bazy danych ZUS-u. Procedura uproszczona, realnie, wymaga dowodu osobistego oraz informacji na temat tego, jak długo prowadzona jest działalność gospodarcza, zazwyczaj, absolutnym minimum są trzy miesiące, aczkolwiek coraz częściej, kupcy oferujący leasing, wymagają pół roku, czy nawet roku poświadczenia funkcjonującej działalności gospodarczej.
Procedura pełna zaś wymaga złożenia wymienionych wyżej dokumentów bądź poślednich, takich jak deklaracje podatkowe. Jednak pełna procedura wymagana będzie, raczej, tylko w przypadku pozyskania drogiego samochodu, albo, na przykład, sprzętu rolniczego o dużej wartości. Będzie ona też, dużo częściej, dołączyła większej ilości pojazdów w celach typowo komercyjnych, niekoniecznie wpisuje się w potrzeby konsumenta, który potrzebuje po prostu auta prywatnego bądź służbowego.
Leasing konsumencki
Powyższe opisy, odnoszą się, rzecz jasna, do leasingu, rozumianego w sposób dosłowny. Istnieje, coraz popularniejsza, formuła leasingu konsumenckiego, w którym, na zasadach leasingowych, konsument bierze auto w leasing. W takim przypadku najlepiej przygotować dwa dokumenty tożsamości ze zdjęciem (np. dowód osobisty oraz prawo jazdy, czy paszport), będąc niepewnym, kupiec może poprosić o np. zeszłoroczny PIT, żeby wykazać opodatkowane dochody, które posłużą za potwierdzenie zdolności finansowych klienta zainteresowanego wzięciem auta, w leasing konsumencki właśnie.
Warto pamiętać, że kupcy, mają prawo i możliwości, oczywiście, nie przyznać nam leasingu. Musimy, mimo wszystko, zaprezentować zdolność i wiarygodność kredytową, dlatego długofalowo, warto nie zapominać o opłacaniu rat i zaszłości finansowych.
W przypadku poszukiwania przystępnego cenowo leasingu dla osoby prywatnej warto przyjrzeć się również obecnej ofercie marki Seat. Korzystając z oferty „Leasing Moc Niskich Rat”, jesteśmy w stanie pozyskać takie samochody jak mały crossover Seat Arona czy auto typu super mini jak Seat Ibiza już od 532 złote w przypadku Arony oraz Ibizy od 609 złotych miesięcznie, a przy większym miesięcznym wydatku w postaci już od 1020 złotych miesięcznie, możemy pozwolić sobie nawet na rodzinnego SUV-a Seat Tarraco.
Biorąc pod uwagę, wszelkie za i przeciw obecnej sytuacji gospodarczej, jeśli jesteśmy w stanie, skorzystać z leasingu, poprzez posiadanie odpowiedniej zdolności i wiarygodności kredytowej, to leasing samochodu jest jak najbardziej odpowiednim rozwiązaniem, szczególnie że można otrzymać dostęp do nowego samochodu, którego jakość i bezpieczeństwo jest gwarantowane przez producenta, korzystając z oferty Seata, otrzymujecie również bezpieczeństwo, korzystania z bezpośredniego dostawcy auta i oferty finansowej.