Jak wybrać antenę do naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T)?

0
1339

Naziemna telewizja cyfrowa to darmowa usługa, która zastąpiła telewizję analogową. DVB-T oferuje dużo więcej programów (w paru tzw. multipleksach), dzięki czemu bez dodatkowych opłat właściwie każda osoba znajdująca się na terytorium naszego kraju może ją odbierać. Wszystko ładnie i pięknie, ale co oprócz anteny DVB-T potrzebujemy, by telewizję naziemną odbierać?

Nadal sporo osób, zwłaszcza starszych i seniorów ma nadal stare, klasyczne telewizory, które same nie są w stanie obsłużyć naziemnej telewizji. Wtedy potrzebny będzie tuner DVB-T. Jest to dość proste i niedrogie urządzenie (już za parędziesiąt złotych), dzięki któremu sygnał z anteny jest przetwarzany w taki sposób, by telewizor mógł wyświetlić obraz. Osoby, które mają nowe telewizory nie powinny się martwić tunerem, ale w dalszym ciągu muszą wiedzieć, jak podłączyć antenę do telewizora za pomocą kabla antenowego. Niektóre telewizory kineskopowe jak i stara generacja LCD i plazmowych urządzeń nie są wyposażone w system MPEG-4, tylko np, MPEG-2. Dekoder/tuner podłączamy za pomocą kabla HDMI lub SCART – wszelkich informacji na ten temat udzielą państwu w każdym sklepie RTV. Jak należy wybrać antenę do telewizji cyfrowej? Czy wystarczy prosta antena pokojowa czy może należy wyposażyć się w droższą, ale mocniejszą antenę kierunkową. Zobaczcie!

Antena pokojowa – idealna opcja w mieście

Niezależnie od wieku telewizora zawsze będzie potrzebna nam antena, która odbierze sygnał nadawany przez większy nadajnik. Jeśli nadal mamy w piwnicy starą, metalową antenę pokojową, to ona w zupełności sprawdzi się, kiedy mieszkamy blisko nadajnika. W razie problemów z sygnałem należy wyposażyć się w nowe urządzenie. Może to być najprostsza antena pokojowa, ale w przypadku słabszego sygnału może być także możliwość kupna anteny zewnętrznej, odpowiednio ukierunkowanej. Ważne jest również sprawdzenie częstotliwości nadawania i liczbę odbieranych multipleksów. Jeśli nadal występują problemy – może być to kwestia bardzo często spotykana – uszkodzony kabel antenowy.

Antena zewnętrzna i kierunkowa

Anteny zewnętrzne lepiej zbierają sygnał i w przypadku sporej odległości od nadajnika są dodatkowo zasilane. W ten sposób najlepsze anteny kierunkowe potrafią odbierać wszystkie multipleksy mimo wielo kilometrowej odległości od dużych ośrodków miejskich (zwykle problemy z odbiorem dotyczą mniejszych miejscowości). Są to najdroższe urządzenia, ale jednocześnie bardzo skuteczne. Nie jest to jedyna opcja, często występują przeszkody w postaci drzew i innych budynków. Wtedy nie trzeba kupować drogiej anteny, tylko dokupić wzmacniacz antenowy, który zwykle rozwiązuje problem i można cieszyć się dobrą jakością telewizji w jakości FULL HD.

Co daje nam naziemna telewizja cyfrowa?

Nawet jeśli mamy stary telewizor, to często inwestycja rzędu 100-200 zł pozwala nam na odbiór aż 27 kanałów o zróżnicowanej tematyce. Mamy do dyspozycji cztery multipleksy, a w nich sporo ciekawych propozycji.

Lista multipleksów i kanałów DVB-T

Mux-1 (Stopklatka TV, 8 TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV)

Mux-2 (Polsat, TVN, TV 4, TV 6, TV Puls, TV Puls 2, TVN 7, Super Polsat)

Mux-3 (TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info, TVP 3, TVP Kultura, TVP Sport, TVP Historia)

Mux-8 (Nowa TV, Metro, Zoom TV, WP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here