Jak wybrać dobry laktator?

0
1400

Karmienie piersią wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem. Dlatego większość przyszłych mam, aby ułatwić sobie tę czynność, zastanawia się nad zakupem laktatora. Szeroka oferta dostępnych na rynku modeli laktatorów nie ułatwia wyboru. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając laktator!

  1. Laktator – co to jest?
  2. Laktator ręczny czy elektryczny?
  3. Laktator pojedynczy czy podwójny?
  4. Dopasuj lejek do brodawki
  5. Zwróć uwagę na szczegóły

Nad zakupem odpowiedniego laktatora warto się zastanowić już będąc w ciąży, ponieważ może się okazać, że będzie Ci on potrzebny już w dniu porodu. Bardzo ważne jest to, aby dowiedzieć się, na jakie aspekty zwrócić uwagę przy jego zakupie. Jeżeli spodziewasz się dziecka lub już jesteś mamą i szukasz dobrego laktatora, zapoznaj się z poniższymi poradami.

Laktator – co to jest?

Laktator to urządzenie, które służy do odciągania pokarmu z piersi. Ten gadżet przydaje się młodym mamom w wielu sytuacjach. Jest niezastąpiony, gdy karmisz piersią i musisz wyjść z domu. W takim przypadku możesz wcześniej odciągnąć mleko, aby opiekun mógł nakarmić nim dziecko podczas Twojej nieobecności. Możesz używać laktatora również do odciągania z piersi nadmiernej ilości pokarmu (m. in. podczas nawału mlecznego). To urządzenie nadaje się także do stymulowania laktacji. W przypadku braku pokarmu można je wykorzystać, aby pobudzić piersi do wytwarzania mleka. Używanie laktatora pomaga też w takich sytuacjach jak zapalenie piersi czy zastój pokarmu. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem wysokiej jakości laktatora w atrakcyjnej cenie, świetną propozycją będzie dla Ciebie laktator Babyone.

Laktator ręczny czy elektryczny?

Podstawowa kwestia, na którą powinnaś zwrócić uwagę przed zakupem laktatora, to jego sposób zasilania. Możesz zdecydować się na urządzenie ręczne lub elektryczne. Różnią się one m. in. ceną. Laktatory ręczne są zdecydowanie tańsze niż modele elektryczne. Pracują też znacznie ciszej. Odciąganie pokarmu za pomocą laktatora manualnego wymaga jednak dużo większego wysiłku. Z kolei laktator elektryczny samodzielnie pompuje pokarm z piersi, dzięki czemu nie wymaga pracy rąk. Korzystanie z laktatora elektrycznego jest wygodniejsze i pozwala w krótszym czasie odciągnąć maksymalną ilość pokarmu. Laktator ręczny nadaje się do sporadycznego stosowania, ale na dłuższą metę jego używanie może się okazać dość męczące. Dlatego dla Pań, które zamierzają często korzystać z laktatora, lepszym rozwiązaniem będzie urządzenie elektryczne.

Laktator pojedynczy czy podwójny?

Jeżeli chodzi o laktatory elektryczne, masz do wyboru modele pojedyncze i podwójne. Laktator podwójny, w przeciwieństwie do pojedynczego, odciąga pokarm z dwóch piersi jednocześnie. To niezwykle wygodne rozwiązanie. Laktator podwójny pozwala znacznie skrócić czas odciągania pokarmu i jest bardziej wydajny niż urządzenie z jednym elementem ssącym. Jednak takie modele są też zdecydowanie droższe.

Dopasuj lejek do brodawki

Lejek to część laktatora, do której jest zasysana brodawka sutkowa podczas odciągania pokarmu. Przy wyborze laktatora niewiele osób zwraca uwagę na dobór odpowiedniej wielkości lejka do własnych brodawek piersiowych. Jest to wbrew pozorom bardzo ważna kwestia, ponieważ tylko laktator odpowiednio dobrany do Twoich piersi będzie skutecznie i komfortowo odciągał pokarm. Lejek należy dopasować do średnicy brodawki sutkowej. Większość producentów oferuje laktatory z lejkami o standardowych rozmiarach (ok. 24-25 mm). Pasują one do brodawek o średnicy 19-21 mm. Jednak jeżeli Twoje brodawki mają mniejszą bądź większą średnicę, będziesz potrzebowała laktatora o odpowiednio mniejszym lub większym rozmiarze. Jeżeli zależy Ci na urządzeniu z możliwością wyboru wielkości lejka, zdecyduj się na laktator Medela.

Zwróć uwagę na szczegóły

Przy wyborze laktatora warto zwrócić uwagę nawet na najmniejsze, z pozoru nieistotne szczegóły. Pamiętaj, że każdy z nich ma wpływ na wygodę użytkowania urządzenia. Sprawdź, jaką butelkę posiada w zestawie wybrany laktator. Butelki mogą różnić się pojemnością oraz kształtem. Dobrym wyborem będzie laktator z adapterem, dzięki któremu będziesz mogła odciągnąć mleko bezpośrednio do butelki o wybranej pojemności i szerokości szyjki. Warto także dowiedzieć się, czy laktator ma w zestawie odpowiednią nakrętkę, która pozwoli wygodnie zamknąć butelkę z odciągniętym pokarmem. Pozwoli to na wygodne przechowywanie mleka. Niektóre urządzenia mają w komplecie specjalne pojemniki do przechowywania lub mrożenia odciągniętego pokarmu. Sprawdź, czy laktator jest wyposażony w silikonową osłonkę, która stymuluje i dodatkowo masuje pierś, dzięki czemu odciąganie pokarmu jest bardziej komfortowe. Kupując laktator elektryczny zwróć też uwagę, czy posiada on regulację siły i fazy ssania. Możliwość samodzielnej zmiany tych parametrów umożliwia dostosowanie intensywności pracy laktatora do indywidualnych preferencji.

Laktator jest gadżetem, w który powinna zaopatrzyć się każda młoda mama. To urządzenie, które może skutecznie ułatwić Ci karmienie piersią. Wybór dobrego laktatora nie jest łatwy. Jednak po zapoznaniu się z powyższymi wskazówkami z pewnością już wiesz, jak wybrać dla siebie idealny model!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here