Piekarnik jest tym z domowych sprzętów, których najbardziej nie lubimy czyścić. Zaschnięte i przypalone resztki jedzenia czyszczą się bardzo trudno. Co tylko zniechęca nas do działania. W efekcie czyszczenie odkładamy na później,a co z tym idzie problem brudnego piekarnika tylko narasta. Nawet gdy już zabierzemy się za czyszczenie piekarnika, to nie zawsze efekt końcowy jest takim na jaki liczyliśmy. Tyle wysiłku włożonego w czyszczenie, a brud do końca nie zniknął. Wiem jak to jest i ty zapewne też. Ale czas z tym skończyć. Teraz znam sposoby na skuteczne wyczyszczenie piekarnika domowymi sposobami.

Jak wyczyścić piekarnik domowymi sposobami

Zastanawiasz się czemu stawiam na czyszczenie środkami domowymi zamiast dostępną w sklepach chemią. Otóż wszystkie te spreje i inne środki do czyszczenia piekarnika są naszpikowane szkodliwymi substancjami. Używanie ich w kuchni gdzie przygotowujemy jedzenie nie jest dobrym pomysłem. Rozpylając wewnątrz piekarnika środki chemiczne nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego że drobinki tej chemii osadzają się na kuchennych blatach, sprzętach i żywności. Wierz mi lepiej tego unikać i stawiać na bezpieczne, skuteczne domowe sposoby.

Gdy piekarnik nie jest bardzo brudny najlepiej sprawdzi się mieszanka octu i wody w proporcji jeden do jednego. Namaczamy w takim płynie ściereczkę i starannie myjemy wszystkie elementy piekarnika.

Dobrym rozwiązaniem jest także połączenie płynu do mycia naczyń z sodą. Taki preparat nanosimy na gąbkę i czyścimy piekarnik, który po umyciu będzie lśnić.

Lekko zabrudzony piekarnik z termoobiegiem wyczyścisz także z łatwością jeśli wpierw umieścisz w nim naczynie żaroodporne z wodą po czy nagrzejesz piekarnik do 200 stopni. Parująca woda doskonale namoczy wszelkie zabrudzenia, które potem z łatwością usuniesz.

W przypadku gdy piekarnik jest mocno zabrudzony będzie trzeba poświęcić trochę więcej czasu na czyszczenie ale zapewniam, że warto to zrobić. Pierwsza propozycja to wymieszanie ze sobą 120 ml płynu do naczyń, paczki sody oraz 120 ml octu. Takim preparatem namaczamy wnętrze piekarnika, które rozgrzewamy do temperatury 50 stopni. Nakładamy solidną warstwę. Po czym zamykamy piekarnik, wyłączamy grzanie i czekamy do rana. Następnego dnia przy pomocy gąbki i gorącej wody myjemy piekarnik.

Inną metodą jest rozgrzanie piekarnika, a następnie spryskanie go wodą. Dno, które zwykle jest najbardziej brudne posypujemy sodą oczyszczoną. Znowu całość spryskujemy wodą i zostawiamy na całą noc. A rano wstawiamy do piekarnika naczynie z wrzątkiem i zostawiamy tak na dobrą godzinę. Następnie solidnie myjemy gorącą wodą. A na koniec jeszcze spryskujemy wodą z octem w proporcji 50 / 50 i jeszcze raz starannie myjemy.

Może stwierdzisz, że z domowymi sposobami jest sporo zachodu ale czasem warto włożyć ten wysiłek. W zamian zyskujesz czysty piekarnik i nie musisz się obwiać skutków ubocznych jakie niesie ze sobą używanie w kuchni niebezpiecznych dla zdrowia środków chemicznych.

Jeśli nie chcesz się męczyć trudnym szorowaniem piekarnika to w miarę często stosuj polecane przez nas sposoby na czyszczenie piekarnika niezbyt brudnego bo lepiej działać od razu gdy pojawi się zabrudzenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here