Jak wygląda prawidłowa segregacja śmieci

Czy wiesz, jak segregować śmieci? Które odpady umieszczać w pojemnikach na metale i tworzywa sztuczne, a które na papier? Sprawdź nasz krótki poradnik i dowiedz się, czemu segregacja śmieci jest taka ważna i jak segregować śmieci.

Czym jest segregacja śmieci?

Odpady, czyli po prostu śmieci, uważane są za jeden z największych i najważniejszych problemów środowiskowych na całym świecie. Ogromna ilość wytwarzanych odpadów sprawia, że coraz trudniej je przetrzymywać i utylizować w taki sposób, aby nie odbywało się to ze szkodą dla natury. Dlatego też w coraz większej liczbie miejsc wprowadza się segregację odpadów.

Segregacja odpadów komunalnych to nic innego jak zbieranie wytwarzanych odpadów do specjalnie wyznaczonych pojemników, dzięki czemu są one dzielone według odpowiednich kategorii, tj. materiałów wykonania. Segregacja śmieci pozwala na przetwarzanie i ponowne wykorzystanie wielu odpadów przy produkcji innych materiałów – to z kolei recykling.

Segregacja śmieci jest niezmiernie istotna dla naszej planety, a także komfortu życia każdego z nas. Wciąż jednak wiele osób zadaje sobie pytanie, jak segregować śmieci.

Jak segregować śmieci?

Choć często wydaje się inaczej, w rzeczywistości segregowanie śmieci jest bardzo proste. Wystarczy przestrzegać odpowiednich zasad i wytycznych, które bez trudu znajdziesz w sieci. Dostępne są też specjalne wyszukiwarki, w których możesz wpisać dany rodzaj odpadu, by wyświetlony został typ pojemnika, w którym należy go umieścić. Poniżej prezentujemy skrócone wskazania dotyczącego tego, jak segregować śmieci.

Do pojemników na papier wkładać należy m.in. kartony, tektury, torby papierowe, czasopisma, papier biurowy, ulotki i opakowania z papieru. Nie można w nich jednak umieszczać takich produktów jak chusteczki i ręczniczki papierowe, brudny i zatłuszczony papier, kartony po napojach, worki po nawozach, pieluchy czy podpaski.

Segregacja śmieci w przypadku szkła jest jeszcze prostsza. Recyklingowi podlegają butelki i słoiki po napojach, dobrze je oczyścić z resztek przed wyrzuceniem do pojemnika. Do szkła poddawanego przetworzeniu nie zaliczają się m.in. znicze z woskiem, monitory, termometry, lustra, pojemniki po lekach czy kosmetykach oraz szkło żaroodporne.

Kolejna grupa to tworzywa sztuczne i metale. Do tej grupy zaliczają się np. zgniecione i odkręcone butelki, nakrętki, opakowania z plastiku po produktach spożywczych czy kartony po napojach, a także torby, folie, reklamówki i puszki. Nie można tu wyrzucać z kolei m.in. zabawek, opakowań po lekach i olejach silnikowych, sprzętu AGD i RTV czy baterii.

Nie można zapomnieć o bioodpadach, w ramach których wyróżnia się m.in. obierki warzyw i owoców, odpadki, trawę, liście, kwiaty, trociny, korę drzew oraz resztki jedzenia. Natomiast do odpadów zmieszanych wyrzuca się wszystkie odpady, które nie podlegają segregacji, z wyjątkiem odpadów niebezpiecznych. Nie pozostaje zatem nic innego – już dziś zacznij prawidłowo segregować odpady!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here